Kubina s Prospalem pomohli k vítězství Tampy

9:15
NEW YORK - Čeští hokejisté Pavel Kubina a Václav Prospal přispěli každý dvěma body k vítězství Tampy Bay nad New Yorkem Islanders 5:2 v nedělním utkání NHL.

Tampa Bay foto: ČTK

Obránce Kubina vstřelil jeden gól a na další přihrál, útočník Prospal si připsal dvě asistence. "Ostrované" prohráli potřetí za sebou a ztratili další důležité body v boji o postup do play off. Naopak obhájci Stanley Cupu z Tampy si pojistili sedmé místo v tabulce Východní konference.

Lightning v zápase dokázali dvakrát dotáhnout náskok soupeře a třemi góly ve třetí třetině rozhodli o své výhře. Důležitou vyrovnávací branku vstřelil půl minuty před koncem prostředního dějství Vincent Lecavalier, který zužitkoval přesný pas od Prospala. "Byl to klíčový gól. Těžko jsme si vytvářeli šance a tahle trefa nám pomohla najít cestu," uvedl trenér John Tortorella.

Jeho protějšek Brad Shaw se na své svěřence zlobil. "Jsme jako zoufalci. Opravdu nechápu přístup některých hráčů k zápasům v době, kdy bojujeme o play off. Je to vážně zarážející," řekl zklamaný trenér Islanders.  Tampa se bodově dotáhla na šesté New Jersey Devils, kteří prohráli s lídrem Východní konference Ottawou 0:4. Brankář Ray Emery, náhradník Dominika Haška, zlikvidoval všech 22 střeleckých pokusů "Ďáblů" a potřetí v sezoně vychytal čisté konto. Vstříc desátému vítězství v posledních dvanácti utkáních vykročili Senátoři ve druhé třetině, v níž vstřelili tři góly.

Naději na účast ve vyřazovacích bojích si stále udržuje Toronto. Maple Leafs v neděli vyhráli 1:0 v Pittsburghu, když jedinou branku zápasu vstřelil v 54. minutě z trestného střílení Chad Kilger. Švédský brankář Mikael Tellqvist, jehož tým ztrácí už jen tři body na osmý Montreal, si díky 21 úspěšným zákrokům připsal druhou nulu v sezoně.

Rozhodujícímu okamžiku utkání předcházel faul obránce Roba Scuderiho na pronikajícího Kilgera. Hlavní rozhodčí Wes McCauley okamžitým gestem nařídil trestné střílení, což rozčílilo trenéra Pittsburghu Michela Therriena. "Jsem přesvědčený, že to bylo špatné rozhodnutí. Nemyslím, že byl Kilger podražen při jasném samostatném nájezdu," zlobil se kouč "Tučňáků".

Utkání v Mellon Areně, nejstarší hale NHL, muselo být dvakrát přerušeno kvůli výpadku proudu. Jednou z příčin byl požár panelu elektrického napětí v zázemí arény. Diváci o něm nevěděli, přesto při druhém přerušení opustili halu a už se nevrátili. Zbylí fanoušci se podle zámořských médií bouřlivým skandováním dožadovali nové arény. O jejím vybudování se v Pittsburghu diskutuje už několik měsíců.

Stále dramatičtější je bitva o postup do play off v Západní konferenci. Hokejisté Vancouveru utrpěli debakl 3:7 od Detroitu, prohráli pošesté z posledních sedmi zápasů a na osmém místě tabulky je bodově dostihl Anaheim po vítězství 4:3 v Columbusu. O pouhé dva body méně mají hokejisté San Jose, kteří v důležitém klání i díky dvěma přihrávkám Milana Michálka porazili Colorado 6:5. Páté Avalanche, za něž jednou skóroval i Milan
Hejduk, a desáté Sharks nyní dělí rozdíl pouhých čtyř bodů.

"Někdy vyhrajete po nepříliš povedeném výkonu. A dnes to byl ten případ. Ale nejdůležitější je vítězství a dva body," prohlásil gólman Jevgenij Nabokov, který se vrátil do branky "Žraloků" po pětizápasové přestávce zaviněné zraněním břišních svalů.