Krýzl byl ve slalomu SP dvanáctý, nejlépe v kariéře

15:52
ABELBODEN (Švýcarsko) - Lyžař Kryštof Krýzl obsadil dvanácté místo v dnešním slalomu Světového poháru v Adelbodenu a zajel v této disciplíně nejlepší výsledek v kariéře. I třetí závod v novém roce vyhrál Rakušan Marcel Hirscher a napodobil výkon slavného Švéda Ingemara Stenmarka.

Český lyžař Kryštof Krýzl foto: Reprofoto

"Je to úžasné, po včerejším 21. místě jsem byl nadšený, prostě paráda. A po dnešku? Je to můj životní výsledek ve Světovém poháru, naprostá bomba. Měl jsem síly, jsem prostě v laufu. Včerejší závod mě nakopnul," uvedl nejlepší český lyžař sezony v tiskové zprávě.

Pětadvacetiletý Krýzl postoupil s číslem 52 z prvního kola z 23. pozice a díky čtvrtému času v druhé jízdě se posunul o jedenáct míst vpřed. Původně byl třináctý, nicméně několik desítek minut po dojezdu byl diskvalifikován devátý Cristian Deville a Krýzl postoupil na dvanáctou příčku.

V Adelbodenu bodoval druhý den po sobě, v sobotním obřím slalomu obsadil 21. pozici. "První kolo byla divočina. Pořád se měnil rytmus, vrchní část byla hrozně ledovatá, spodní zase rozměklá, takže se tam tvořila koryta. Hned na začátku jsem udělal chybu, tak jsem se naštval a napálil jsem to tam hlava nehlava. Ten čas jsem vůbec nečekal," popisoval Krýzl.

Úspěšně riskoval i ve druhém kole. "Využil jsem nerozbité trati a napálil jsem to. Jízda se mi vydařila, neudělal jsem žádnou větší chybu. Tady je náročný kopec a závody jsou vždycky těžké, hodně závodníků vypadlo i ve druhém kole," doplnil Krýzl.

Trejbal a Vráblík nepostoupili

Dnešním výsledkem překonal o jednu pozici své nejlepší umístění ve slalomu SP v kariéře, jehož dosáhl před třemi lety ve Schladmingu. Úspěšnější byl pouze v roce 2008 v superkombinaci ve Val d'Isére, v níž obsadil devátou pozici. Na Hirschera ztratil celkem 2,43 sekundy.

Další dva čeští reprezentanti skončili v prvním kole. Filip Trejbal zajel 34. čas a o postup do druhého kola přišel o dvě desetiny, Martin Vráblík jízdu nedokončil. V závodu nestartoval Ondřej Bank, jenž příští týden pravděpodobně oznámí předčasný konec sezony.

Svou aktuální vynikající formu potvrdil dvaadvacetiletý Hirscher, jenž vyhrál třetí závod během čtyř dnů. Vyrovnal tak výkon legendárního Stenmarka, který v roce 1978 dosud jako jediný vyhrál úvodní tři závody v novém kalendářním roce.

"Nemám slov, je to už páté vítězství v sezoně. Už si na to trochu zvykám," pochvaloval si rakouský lyžař. "V jednu chvíli jsem ztratil rychlost a věděl jsem, že Ivica je vpředu, tak jsem musel vsadit všechno na jednu kartu," prohlásil.

Hirscher porazil o 27 setin držitele křišťálového glóbu z minulé sezony Ivicu Kosteliče z Chorvatska, jenž uhájil průběžné vedení v disciplíně.

Třetí skončil se sekundovým odstupem Ital Stefano Gross. V celkovém hodnocení SP vede Hirscher před Kosteličem o 230 bodů.