21. června 2010 16:53 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Kritik Zidane se opřel do hráčů, trenéra i zrádce ve francouzském týmu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Zinedine Zidane. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zinedine Zidane. | foto: Reuters

JOHANNESBURG Bývalý kapitán francouzské fotbalové reprezentace Zinedine Zidane netají, jak mu záleží na úspěchu reprezentace na mistrovství světa v JAR. Dnes ale odsoudil bojkot nedělního tréninku, kterým reprezentanti chtěli vyjádřit podporu útočníkovi Nicolasi Anelkovi.

Ten byl vyřazen z kádru, poté co minulý čtvrtek při utkání s Mexikem vulgárně napadl trenéra Raymonda Domenecha. Zidane zároveň věří ve zlepšení atmosféry uvnitř týmu, až jej přebere nový kouč Laurent Blanc.

Zidana nemile zaskočila nedělní zpráva o tom, že Francouzi odmítli absolvovat trénink. "Nesouhlasím s tím, měli trénovat. Je to všechno smutné. Mluvíme o všem jiném, jen ne o fotbale," prohlásil na dnešní tiskové konferenci v Johannesburgu Zidane, který ve středu oslaví osmatřicáté narozeniny.

Zidane a Radebe.

Přestože ani on netají, že s Domenechem nikdy neměl příliš vřelý vztah, Anelkův exces podle něj přerostl únosnou mez. "Z tohoto trenéra (Domenecha) jsem nikdy neměl dobrý pocit, ale respektoval jsem ho v jeho funkci. Byli jsme na jedné lodi, kde jsem byl kapitánem," připomněl Zidane čtyři roky staré MS v Německu, kde Francie podlehla až ve finále po penaltovém rozstřelu Itálii a Zidane zápas nedohrál kvůli napadení Marka Materazziho.

Anelkovo jednání se Zidanovi přesto nelíbilo. "Nikdo nemůže souhlasit s tím, co Anelka řekl nebo udělal," připomněl někdejší vynikající záložník extempore v poločase čtvrtečního duelu s Mexikem, kdy se Anelka údajně vulgárně na Domenecha obořil. Zidane však odsoudil i únik informací z francouzské šatny. "Nemůžu bránit to, že se to dostalo ven. V šatně je řečeno mnoho věcí, ale nikdy nesmí uniknout," řekl Zidane.

Zidane a Radebe.

S úsměvem odmítl spekulace, že právě on mohl navádět francouzské hráče k otevřené revoltě vůči Domenechovi. Stejně tak Zidane vyvrátil, že by před utkáním s Mexikem, v němž Francie prohrála 0:2, měl reprezentanty obvolávat a radit jim, jak hrát. "Myslet si, že telefonuju hráčům a říkám jim, jak mají hrát... To si ze mě musíte dělat legraci," prohlásil Zidane k novinářům.

Zidane prý stále věří, že Francie může vnitřní rozkol na šampionátu překonat a zachránit postup ze skupiny, v níž je ale jeden zápas před jejím koncem na pokraji vyřazení. Francouzům nemusí být v úterý nic platná ani výhra nad JAR, pokud vedoucí duo Mexiko, Uruguay v posledním vzájemném utkání remizuje.

Zidane a Radebe.

"Mužstvo má šanci, aby se v tomto utkání přes všechny ty překážky dostalo. Všechno se rázem může změnit. Pokud to nevyjde, budu smutný jako spousta lidí, kteří tomuto týmu fandí. Mě to bude mrzet nejvíc, protože jsem dres reprezentace nosil dlouhou dobu a bylo to to nejhezčí, co jsem na sobě mohl mít," tvrdil Zidane, podle kterého Francie je stále jedním z kandidátů na zisk titulu.

Pokud Francie vypadne, bude to podle Zidana šance na "absolutní očistu" ve francouzském týmu, který po šampionátu převezme jeho někdejší spoluhráč z reprezentace Laurent Blanc. "On všechno změní," věřil Zidane v to, že Blanc může rozložený tým dát dohromady.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz