18. listopadu 2009 22:50 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Kritický Vízek: Tohle bylo toporné, vraťme se k fotbalovosti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Ladislav Vízek (vpravo) se svým zeťem Vladimírem Šmicerem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Vízek (vpravo) se svým zeťem Vladimírem Šmicerem. | foto: Lidové noviny

PRAHA UVNITŘ VYSVĚDČENÍ ČESKÝCH FOTBALISTŮ Bylo to jako vystřižené z české ligy, postrádal jsem um, nápad, střely na bránu. Těmito slovy komentoval fotbalový internacionál Ladislav Vízek pro LN vystoupení týmu nového kouče Michala Bílka na turnaji ve Spojených arabských emirátech.

Už nedělní zápas proti domácí reprezentaci ukázal, že hráči z naší ligy, nebo i ti, kteří působí v zahraničí, ale zpravidla to ještě nejsou ani hvězdičky, na národní tým nemají. A prohra s Ázerbájdžánem to jen potvrdila.

Dost těžko se mi o tom mluví, ale když nedáme gól ani takovým soupeřům, tak to není hodné reprezentace Česka. Nevytvoříme si šanci, pořádně nevystřelíme nejen z dálky, ale z jakékoli vzdálenosti, to mě mrzí a je mi to líto i kvůli Míšovi Bílkovi, který to nemá ani trochu jednoduché.

Náš fotbal přece vždycky býval šikovný, ale tohle bylo takové... toporné. Vím, že Michal zkoušel a hledal, jenže jestli se tihle kluci chtěli předvést, tak se jim to moc nepovedlo. Bylo to totiž jako vystřižené z české ligy, postrádal jsem um, nápad, o střelách jsem už mluvil. Vypadalo to, že hráči umějí snad jen běhat, ale to nestačí. Horší už to snad být nemůže, tak abych nebyl takový pesimista, raději si počkám na lepší zítřky.

Jenže ono to všechno něco o adeptech národního týmu vypovídá. Dostali příležitost hráči z ligy, dravci, jenže Limberský, Hloušek a spol. těmi dravci nějak nebyli. Nemluvě o tom, že to prostě nejde, aby se někdo předvedl ve třech zápasech a hned dostal pozvánku do nároďáku. Za nás jsi musel podávat dobré výkony půl roku, rok, abys dostal šanci.

Michal si teď proklepl i kluky, kteří kratší či delší chvíli hrají venku, doufám, že něco poznal. Před příštím srazem očekávám změny, řada z nich se nechytla. Ani Necid, byť je vidět v CSKA Moskva, podle mě není hráč do základu, spíš mu sedí role žolíka.

Resumé je, že bez Rosického, Čecha, Baroše, Plašila, Hübschmana a dalších to nepůjde, musíme se vrátit k fotbalovosti. Hledat se ale musí. Realizační tým máme dobrý, snad na to ti kluci přijdou.

JAK SI VEDLI ČEŠI PODLE LIDOVÝCH NOVIN

Tomáš GRIGAR 3
Dvakrát ho nechali obránci přihlížet, jak soupeř pohodlně hlavičkuje v malém vápně do sítě. Chvílemi až zoufalý výraz v tváři českého brankáře potom napovídal mnohé.

David LIMBERSKÝ 3-
Dokonale se utopil se v české šedi. Všimli jste si ho až v momentu, kdy odhlavičkoval míč na roh, po kterém padl v závěru druhý gól.

Jan ŠIMŮNEK 4
Slabá vytíženost ve Wolfsburgu je na něm hodně znát. Třeba hned před prvním gólem nechal Džavadovovi takovou volnost, že by byla škoda, aby ji ázerbájdžánský fotbalista nevyužil.

Jan RAJNOCH 2-
Z obrany působil nejsolidněji. Párkrát ho útočné sklony táhly také dopředu, ale při rozvíjení kombinací narazil na nepochopení u spoluhráčů.

Daniel PUDIL 3
Než o poločase vystřídal, stal se nejčastěji zakončujícím českým fotbalistou. Škoda, že při svém jediném pokusu mířil mimo.

Mário LIČKA 4
Další ze zástupu neviditelných. Kde asi nechal ligovou formu z Baníku? Na exotickou cestu do emirátů si ji určitě nepřibalil.

Marek MATĚJOVSKÝ 4
Měl další šanci ukázat, že si návrat do reprezentace zasloužil. Marně. Nic s ním neudělala ani kapitánská páska, kterou si poprvé navlékl na dres.

Mario HOLEK 4-
K debutu v reprezentaci si vybral nejhorší možnou chvíli. Na svoji premiéru v českém dresu nebude vzpomínat rád i kvůli svému výkonu.

Jan BLAŽEK 3
Ke své vrozené rychlosti měl přidat méně zbrklosti. Potom mohl být na hřišti víc nebezpečný.

Lukáš MAGERA 4
Nic nezkazil, protože do svého střídání ani nic nevymyslel. Nejvíc zaujal tím, jak sudímu snaživě přinesl žlutou kartu, která arbitrovi spadla na trávník.

Michal PAPADOPULOS 4
V nizozemské lize střílí jeden gól za druhým, tentokrát na svoje gólové schopnosti úplně zapomněl. Chcete důkaz? V jasné příležitosti volil nepochopitelně raději zpětnou přihrávku.

Adam HLOUŠEK 3-
Jako ofenzivní eso se neblýskl a jeden ze soupeřových hráčů ho zesměšnil také jako obránce, když mu v rohu dokonale zamotal hlavu a efektně ho obešel.

(Hráči, kteří hráli alespoň 30 minut, jsou hodnoceni jako ve škole.)

Ladislav Vízek, autor je fotbalovým internacionálem, Lidové noviny
  • 12Diskuse