Kreuziger promluvil do dění na špici. V deváté etapě dojel druhý

18:09
PRAHA - Cyklista Roman Kreuziger obsadil druhé místo v dnešní 9. etapě Vuelty a opět mu tak těsně uniklo vysněné dílčí vítězství. Český jezdec týmu Liquigas nestačil po 187 km v cílovém městě Alcoy pouze na španělského kolegu z úniku Davida Lópeze a zopakoval tak svůj výsledek z 18. etapy loňského ročníku.

Vuelta 2010 (Roman Kreuziger, vpravo) foto: Reuters

Právě Lópezův únik v závěru zkazil Kreuzigerův dojem z etapy. "Nebylo to špatné, ale počítají se hlavně vítězství. Štve mě, že jsme nechali odjet pět kiláků před cílem zbytečně toho Lópeze. Jinak jsem mohl vyhrát. Takže spíš převládá zklamání," řekl český cyklista na svých internetových stránkách.

"Dokázal jsem si, že můžu bojovat o vítězství v etapě, ale prioritou zůstává co nejvíc pomoci Nibalimu v horách. Docela se těším na zítřejší den volna. Po něm by neměl být nějaký velký problém, protože další etapa je pro sprintery," dodal.

Čtyřiadvacetiletý Kreuziger, jenž na Vueltě jede bez ambicí na celkové umístění, v minulých dnech šetřil síly i právě kvůli útoku na etapový triumf. Dnes se téměř hned po startu stal členem patnáctičlenné skupiny uprchlíků, která se postupně zredukovala až na pětici.

Po posledním z šesti stoupání druhé a třetí kategorie, která byla v profilu etapy, se podařil rozhodující únik Lópezovi. Ten i v posledních několika stech metrech, které vedly mírně do kopce, udržel náskok a dojel si pro největší vítězství kariéry.

Kreuziger se v závěru propracoval přes Itala Giampaola na druhé místo, ale Lópeze už nedostihl. "Zdálo se mi, že jsem posledních čtyřicet kiláků mrtvej, ale všichni na tom byli stejně. Já pak ještě nějaké síly našel, protože poslední kilák do kopce se mi jel fakt dobře. O to víc mě mrzí, že to nevyšlo na vítězství. Ale ještě není všem dnům konec, třeba se to povede," dodal.

Kreuziger se v závěru propracoval přes Itala Giampaola na druhé místo, ale Lópeze už nedostihl. S odstupem šesti sekund tak obsadil v profesionálním pelotonu nejméně vděčnou druhou pozici. Posledním českým vítězem etapy Vuelty zůstává Tomáš Konečný, jenž se radoval po úniku v roce 2001.

Červený trikot lídra si udržel Španěl Igor Antón, který dojel s ostatními adepty na celkový triumf v pelotonu sedm minut za Lópezem. Kreuziger si polepšil na 31. příčku.

Vuelta, cyklistický závod

9. etapa: Calpe - Alcoy (187,7 km): 1. D. López (Šp.) 5:20:51, 2. Kreuziger (ČR) -6, 3. Caruso (It.) -13, 4. Moncoutié -21, 5. Kadri (oba Fr.) -27, 6. Martínez (Šp.) -30, 7. Peraud (Fr.) -55, 8. Rabuňal -2:36, 9. Pujol (oba Šp.) -3:52, 10. Vanendert (Belg.) -4:17.

Průběžné pořadí: 1. Antón 37:56:42, 2. Rodríguez (oba Šp.) stejný čas, 3. Nibali (It.) -2, 4. Tondó (Šp.) -42, 5. Peraud -52, 6. Plaza -1:15, 7. Mosquera (oba Šp.) -1:18, 8. Roche (Ir.) -1:19, 9. Bruseghin (It.) -1:22, 10. P. Velits (SR) -1:26, ...31. Kreuziger -6:02.