Pastrňák a Krejčí koncertovali proti lídrovi NHL z Washingtonu, zazářil i Nečas

David Krejčí přispěl gólem a dvěma přihrávkami k výhře Bostonu 7:3 nad Washingtonem. foto: ČTK/AP

boston - Útočník David Krejčí přispěl gólem a dvěma přihrávkami k výhře Bostonu 7:3 nad Washingtonem. Vítězství podpořil třemi asistencemi i David Pastrňák. Martin Nečas si v utkání NHL poprvé připsal čtyři body (2+2), s Carolinou ale po divokém průběhu prohrál 6:8 v Torontu.
  7:00

Krejčí i Nečas byli vyhlášeni třetími hvězdami zápasu stejně jako Pavel Francouz, který dovedl Colorado k výhře 7:3 ve Vegas.

Boston položil základ úspěchu v úvodní třetině, kterou vyhrál 4:0. Pod první gól se podepsal Krejčí, jehož střelu dorazil nadvakrát Jake DeBrusk.

Podobným způsobem zaznamenal první bod Pastrňák, který vypálil a Brad Marchand zvýšil z dorážky na 2:0.

Oba čeští útočníci poté připravili čtvrtý gól a Pastrňákovu přihrávku usměrnil do branky Patrice Bergeron. Tomu Pastrňák přihrál i na poslední gól zápasu.

Boston prohrál s Washingtonem 16 z předchozích 17 zápasů, ale úvodní třetinu ovládl.

„Chtěli jsme jít do vánoční přestávky dobře naladěni. Naším plánem bylo střílet, tlačit se do branky a mít okolo ní hráče. To nám v první třetině vycházelo,“ řekl Pastrňák.

„Poslední dobou jsme proti Washingtonu zažívali těžké časy, proto jsem rád, že jsme je porazili,“ dodal.

Pastrňák dostal hokejkou do slabin

Ve třetí třetině měl Pastrňák rozmíšku s Tomem Wilsonem, který českého útočníka píchl hokejkou někam do slabin.

Útočník Washingtonu pak v 54. minutě dohrál u střídaček českého útočníka, který se po něm ohnal pěstí, a začala mela.

Oba hráče se snažil oddělit rozhodčí, Pastrňák ztratil rovnováhu a upadl na led. Havířovského rodáka, na kterého se pořád sápal Wilson, poté bránil vlastním tělem asistent rozhodčího.

Davis Pastrňák

Oba hlavní aktéři dostali dvě minuty za hrubost, Wilson navíc vyfasoval osobní trest.

„Zápas trochu připomínal play off. Někdy se taková utkání odehrají i v prosinci,“ řekl Pastrňák. „Jsou to tvrďáci, ale nenecháme se nikým mlátit,“ podotkl.

Washington se prosadil až za stavu 0:5 a dvěma góly snížil. Druhý gól padl po české akci.

Radko Gudas přihrál Jakubu Vránovi, jehož střelu tečoval Lars Eller. Vzápětí ale při hře bez gólmana přidal Krejčí v 57. minutě trefou do prázdné branky šestý gól.

Nečasův bodový koncert na výhru nestačil

Carolina prohrávala v šesté minutě už 0:3 a do branky poslala Petra Mrázka, jenž sledoval obrat svého týmu.

Hlavní roli hrál Nečas, který v přesilové hře v závěru první třetiny tečí snížil na 2:3 a v 36. minutě vyrovnal pohotovou střelou z pravého kruhu.

Za dalších 64 sekund už Carolina vedla 5:3, když Nečas krátce po svém druhém gólu přihrál po úspěšném napadání zpoza branky Eriku Haulovi a pak se prosadil i Andrej Svečnikov.

Toronto poprvé překonalo Mrázka až v úvodu třetí třetiny.

Hostům vrátil dvoubrankový náskok Haula po další Nečasově asistenci, ale hráči Maple Leafs se pak během 59 sekund prosadili třikrát, z toho dvakrát Mitchell Marner, a otočili na 7:6.

Martin Nečas se raduje z gólu

Poslední gól dal Pierre Engvall do prázdné branky. Mrázek chytil 27 z 31 střel, Nečas se v produktivitě nováčků posunul na páté místo (8+13).

„Byl to pravděpodobně nejšílenější zápas, jaký jsem odehrál v profesionálním hokeji. Hrálo se nahoru dolu. Začali jsme špatně, ale ve druhé třetině jsme dominovali a netuším, co se to s námi ve třetí třetině stalo,“ uvedl Nečas.

Ten dosud v NHL zažil jen jeden vícebodový večer. Dvacetiletý útočník si před měsícem a půl proti Ottawě připsal gól a přihrávku. V prosinci se i vinou zranění trápil, až minule přerušil asistencí sérii osmi zápasů bez bodu.

Rozčarovaný byl z průběhu utkání i trenér Caroliny Rod Brind’Amour.

„Někteří odehráli výborný zápas, jiní na začátku zápasu i na konci spali. V dnešním hokeji potřebujete, aby všichni šlapali. Ten obrat je k ničemu, když ho nedotáhnete. Raději bych po tom začátku prohrál 0:8,“ prohlásil.

Francouz už dva měsíce nezaváhal

Colorado s Francouzem v zádech nebodovalo naposledy 2. listopadu. Od té doby má český brankář bilanci devíti výher a jedné prohry v prodloužení.

Plzeňský rodák ve Vegas chytil 29 střel, nestačil pouze na tři dorážky. V dresu poražených se blýskl sedm srážkami Tomáš Nosek, který také asistoval u gólu na 1:1. Avalanche ale brzy kontrovali dvěma trefami a vedení si pohlídalo.

Pavel Zacha se podílel gólem a přihrávkou na kanonádě New Jersey, které zvítězilo v Chicagu 7:1. Domácí vedli i díky asistenci Davida Kämpfa.

Gólman Pavel Francouz

Devils rozhodli ve druhé třetině, v níž soupeři odskočili z 1:1 na 5:1. U čtvrté trefy si připsal asistenci Zacha, který v předposlední minutě ranou z mezikruží uzavřel skóre.

S chutí si zastřílela i Tampa Bay, která doma porazila Floridu 6:1. Pod výhru se podepsal Ondřej Palát dvěma přihrávkami, kterými Lightning v závěru první třetiny zvýšili náskok na 3:0.

Z českých hráčů bodoval v bohatém pondělním programu NHL ještě Jakub Voráček, po jehož akci zpečetila Philadelphia v závěru vítězství 5:1 nad New Yorkem Rangers.

Výsledky NHL:

Toronto - Carolina 8:6 (3:2, 0:3, 5:1)

Branky: 52. a 52. Marner, 1. Spezza, 4. W. Nylander, 6. Tavares, 43. Matthews, 52. Barrie, 59. Engvall - 20. a 36. Nečas, 36. a 46. Haula (na obě Nečas), 14. B. McGinn, 37. Svečnikov. Střely na branku: 39:41. Petr Mrázek odchytal za Carolinu 54:09 minuty, inkasoval čtyři góly z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 87,1 procenta.

Minnesota - Calgary 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky: 25. Eriksson Ek, 30. Kunin, 58. E. Staal. Střely na branku: 34:22.

Boston - Washington 7:3 (4:0, 1:1, 2:2)

Branky: 19. a 60. Bergeron (na obě Pastrňák a na první Krejčí), 6. DeBrusk (Krejčí), 14. Marchand (Pastrňák), 14. Bjork, 27. Coyle, 57. Krejčí - 35. Ovečkin, 56. Eller (Vrána, Gudas), 58. Hathaway. Střely na branku: 17:42.

Tampa Bay - Florida 6:1 (3:0, 2:1, 1:0)

Branky: 16. a 59. Hedman (na první Palát), 1. B. Point, 19. Sergačjov (Palát), 26. Killorn, 30. Kučerov - 23. Huberdeau. Střely na branku: 34:30.

NY Islanders - Columbus 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)

Branky: 7. Lee, 34. Barzal - 27. Stenlund, 30. Gerbe, 57. Gavrikov. Střely na branku: 37:35.

Philadelphia - NY Rangers 5:1 (0:0, 1:1, 4:0)

Branky: 40. a 56. Sanheim, 48. a 58. K. Hayes, 60. Aube-Kubel (Voráček) - 27. Fast. Střely na branku: 30:35.

Ottawa - Buffalo 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Branky: 20. a 46. Pageau, 59. B. Tkachuk - 36. Girgensons. Střely na branku: 29:44.

Nashville - Arizona 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Branky: 19. F. Forsberg, 28. Arvidsson, 50. Josi - 39. Crouse, 51. Chychrun. Střely na branku: 41:28. Diváci: 17.697.

Winnipeg - Montreal 2:6 (1:2, 1:3, 0:1)

Branky: 12. Connor, 37. Laine - 16. a 17. Tatar, 25. a 29. Danault, 40. Domi, 52. Lehkonen. Střely na branku: 29:48.

Chicago - New Jersey 1:7 (1:1, 0:4, 0:2)

Branky: 4. Z. Smith (Kämpf) - 15. J. Hughes, 21. P.K. Subban, 28. Severson, 31. Hayden (Zacha), 38. Zajac, 41. Coleman, 59. Zacha. Střely na branku: 33:44.

Vancouver - Edmonton 4:2 (1:1, 0:1, 3:0)

Branky: 12. Motte, 45. Horvat, 54. Q. Hughes, 60. Eriksson - 16. Nugent-Hopkins, 24. Klefbom. Střely na branku: 28:29. Diváci: 18.851.

Vegas - Colorado 3:7 (1:3, 1:2, 1:2)

Branky: 11. Reaves (Nosek), 32. Pacioretty, 43. Carrier - 5. a 37. Bellemare, 15. Nieto, 18. Kadri, 35. Landeskog, 44. Rantanen, 57. Ničuškin. Střely na branku: 32:38. Pavel Francouz odchytal za Colorado celé utkání, inkasoval tři branky z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 90,63 procent.

Los Angeles - St. Louis 1:4 (1:4, 0:0, 0:0)

Branky: 19. Iafallo - 5. a 13. B. Schenn, 6. Schwartz, 12. Dunn. Střely na branku: 30:28.