Krejčí překonal Jágra. Boston si vynutil 7. zápas

9:12
BOSTON - O letošním držiteli Stanleyova poháru v zámořské NHL rozhodne poslední možný sedmý zápas. V šestém finálovém utkání odvrátil Boston mečbol Vancouveru vítězstvím 5:2, které si zajistil především skvělou první třetinou, v níž si vypracoval vedení 4:0.

David Krejčí z Bostonu slaví gól do sítě Vancouveru v šestém finále NHL foto: Reuters

K výhře Medvědů přispěl dvěma asistencemi český obránce Tomáš Kaberle, jeho krajan z útoku David Krejčí vstřelil gól a vylepšil tak české maximum Jaromíra Jágra na 12 branek v průběhu jednoho play off.

"Jsem na kluky pyšný," pochválil své spoluhráče po utkání třiačtyřicetiletý veterán Mark Recchi, jenž si na konto připsal tři přihrávky. "Byli jsme zády u zdi, ale po celý rok jsme byli nezlomní a tak jsme do toho šli plni odhodlání. Odehráli jsme úžasnou první třetinu a udělali přesně to, co bylo potřeba. Série došla do sedmého zápasu," dodal Recchi.
Brankář Bostonu Tim Thomas v šestém finále NHL

Rozhodující klání čeká oba týmy v noci ze středy na čtvrtek,

Krejčí vládne produktivitě i střelcům play off NHL

Český hokejový útočník David Krejčí vládne i před závěrečným zápasem finále Stanleyova poháru kanadskému bodování i tabulce střelců play off NHL. Díky gólu v šestém duelu série proti Vancouveru (5:2) si polepšil na 12 branek a překonal český rekord Jaromíra Jágra, s kterým se dosud o maximum v jednom play off dělil. Jágr skóroval jedenáctkrát v letech 1992 a 1996.

V produktivitě má Krejčí na kontě 23 bodů a o jeden zaostává za Jágrovým maximem z působení v Pittsburghu v roce 1992. Aktuálně vede o bod před Henrikem Sedinem z Vancouveru a může se stát první českým hráčem, který vyhraje kanadské bodování play off. Navíc jako první Čech může ovládnout i pořadí střelců.

přičemž výhodu domácího prostředí, v němž dosud ani jeden z týmů ve finále nezaváhal, bude mít Vancouver. Boston své poslední domácí utkání sezony skvěle rozehrál. V polovině šesté minuty zacílil přesně do horního růžku na bližší tyč Brad Marchand. O pouhých 35 vteřin později už to bylo 2:0, když gólmana Roberta Luonga pokořil ranou mezi betony Milan Lucic.

Po vyloučení Alexandra Edlera na konci osmé minuty clonění Recchiho před Luongem využil při ráně od modré čáry obránce Andrew Ference a přidal třetí trefu svého mužstva, čímž zároveň vyhnal hrdinu pátého duelu z branky. Místo Luonga zamířil mezi tyče náhradník Cory Schneider, ale i on záhy inkasoval. Již po 70 vteřinách pobytu na ledě tečoval Kaberleho ránu Michael Ryder a puk se od tyče odrazil do sítě.

Bruins čtyřmi trefami do černého během čtyř minut a 14 vteřin stanovili nový rekord finále. Až dosud vstřelil čtyři branky nejrychleji po sobě Montreal. Canadiens v roce 1956 potřebovali na tento výjimečný kousek proti Detroitu pět minut a 29 sekund. "Hodně jsme se soustředili na dobrý začátek a dělali tam věci, které jsme si před zápasem řekli. Podařilo se to navíc přetavit v góly," uvedl slovenský kapitán vítězů Zdeno Chára.

Jeho tým zcela otupil odhodlání Canucks sérii zakončit a získat tak první Stanley Cup v historii. "Hráli jsme o všechno a hráli jsme opravdu moc dobře. Byl to pro nás hodně důležitý zápas," připomněl Chára. Vancouver byl sice střelecky aktivnější, ale Bruins s přehledem kontrolovali svůj bezpečný náskok a nedoplatili ani na jedno ze tří vyloučení Patrice Bergerona.

Jenže zbytek jeho třetího menšího trestu se přenesl i do třetího dějství a Thomasovu neprůstřelnost již po 22 sekundách ukončil povedeným bekhendem Henrik Sedin. Jiskra naděje pro Kosatky však vzala záhy za své. Na konci 47. minuty využili přesilovku i Bostonští, když Recchi ideálně našel rozjetého Krejčího a bylo to 5:1. V samém závěru už jen snížil Maxim Lapierre, přišlo několik potyček, ale přestože hosté zkusili power play, další korekce stavu se již nedočkali.

Medvědi věří, že si nyní pohodu přenesou i do sedmého souboje o všechno. "O tom to je. Víme, že jsme udělali pár věcí dobře, ale také pár špatně. Ty musíme udělat lépe a odehrát náš vůbec nejlepší zápas, který bude tím největším pro oba týmy," připomněl Chára. Zda bude velkou výhodou soupeře domácí prostředí, nedokázal odhadnout. "Uvidíme. Občas v tom není žádný rozdíl, jindy naopak - třeba jako v této sérii - toho týmy umí dobře využít," doplnil Chára.

Fanoušci Bostonu znervózňují Luonga

I přes opětovné střídání při bitvách na ledě Bostonu by měl v rozhodujícím duelu znovu dostat od začátku přednost Luongo před Schneiderem, ačkoliv finálová představení na ledě haly TD Garden se pro něho změnila v horror. Na ledě pobyl celkem 111 minut a 52 vteřin a za svá záda propustil 15 ze 66 střel, které na něho mířily, což při úspěšnosti zákroků 77,3 procenta činí průměr přes osm inkasovaných gólů na zápas.Smutní hráči Vancouveru v šestém finále NHL

"On ví, že bude zpátky v brance. A bude moc dobrý," věřil kouč kanadského týmu Alain Vigneault, že jeho svěřence nijak nerozhodí ani posměšné skandování fanoušků Bruins. Ti několikrát během zápasu spustili hromové "Luuuuu-ongoooo", čímž se zároveň postavili za gólmana svého týmu Thomase, do něhož si Luongo po pátém utkání rýpl při komentáři ohledně jediného gólu zápasu.

"Nemusím ho na to nijak připravovat a nic zvláštního mu říkat. Je to profesionál. Hodí to za hlavu a bude dobře připravený na zápas číslo sedm," ujistil Vigneault, který naopak věří, že Luongo naváže na vynikající výkony před svými fanoušky. Tam vychytal tři výhry, pustil jen dvě z 97 ran, jež na něho mířily, a průměr 0,67 obdržené branky na utkání a úspěšnost zákroků ve výši 97,9 procenta přizdobil dvěma čistými konty.

Boston - Vancouver 5:2 (4:0, 0:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 6. Marchand (Recchi, Seidenberg), 7. Lucic (Peverley, Boychuk), 9. Ference (Ryder, Recchi), 10. Ryder (KABERLE), 47. KREJČÍ (Recchi, KABERLE) - 41. H. Sedin (D. Sedin, Ehrhoff), 58. Lapierre (D.  Sedin, Hansen). Rozhodčí: O'Halloran, Sutherland - Sharrers, Morin. Vyloučení: 8:7, navíc Marchand, S. Thornton - D. Sedin, Lapierre všichni 10 min. Využití: 2:1. Střely na branku: 40:38. Diváci: 17.565. Stav série: 3:3.