NHL: Krejčí i Pastrňák překonali Mrázka, Hemský poprvé bodoval

7:05
NEW YORK - Hokejový útočník David Krejčí zařídil ve středečním utkání NHL dvěma góly a asistencí výhru Bostonu 6:1 nad Detroitem a stal se první hvězdou zápasu. Kanonádu Bruins podpořil brankou a přihrávkou i David Pastrňák. První bod si v sezoně připsal Aleš Hemský, ale jeho asistence nestačila Dallasu, který doma podlehl Ottawě 2:5.

Český hokejista Bostonu Bruins David Krejčí. foto: Reuters

Boston položil základ úspěchu v rozmezí 12. až 14. minuty, v nichž třemi góly zlomil bezbrankový stav a vyhnal na střídačku Jareda Coreaua, jehož nahradil Petr Mrázek. „Nebylo to vůbec o gólmanech, Jared za to nemohl, byl to pro něho nešťastný zápas. Chtěl jsem jen soupeře trochu dostat z tempa a nám naopak dát nový impulz. A myslím si, že Pete chytal dobře,“ vysvětlil trenér Detroitu Jeff Blashill. Mrázek kryl 18 střel.

Skóre otevřel Krejčí, který výborně odhadl odraz puku od pravého mantinelu, probil se přes Dannyho DeKeysera a únik úspěšně zakončil forhendovou kličkou. Vzápětí se po přihrávce Pastrňáka dostal za obranu soupeře i Brad Marchand a střelou zvýšil na 2:0.

Třetí ránu zasadil hostům Drew Stafford. „Měli jsme hodně povedený začátek, kontrovali jsme hru a v žádném střídání nepolevovali. A za to jsme byli odměněni šesti góly,“ řekl Krejčí.

Špatnou hru Detroitu v obraně podtrhl v závěru úvodní třetiny Dylan Larkin, který si před vlastní brankou chtěl obhodit Krejčího, ale český útočník jeho úmysl vystihl a zblízka pohotově překonal Mrázka. Z dalšího sóla oklamal českého gólmana blafákem Marchand. Detroit vstřelil čestný úspěch střelou Nicklase Kronwalla od modré čáry.

Skóre uzavřela česká spolupráce. Krejčí vyhrál vhazování a Pastrňák se prosadil střelou z otočky z mezikruží. Oba čeští útočníci si do tabulky pravdy za účast na ledě při vstřelené a inkasované brance připsali čtyři kladné body. Krejčí odehrál nejproduktivnější zápas sezony a poprvé v ní vstřelil dva góly v jednom utkání.

„Cítím se teď, jako bych mohl zařadit vyšší rychlostní stupeň,“ uvedl Krejčí, který po minulé sezoně podstoupil operaci kyčle a vynechal kvůli tomu i Světový pohár. Po pomalém rozjezdu si v posledních 15 zápasech udržuje průměr bod na utkání, když vstřelil sedm gólů a osm jich připravil.

„Věděl jsem, že to přijde. Už jsem si stejnou věcí jednou prošel (operace kyčle v roce 2009), byl zrovna olympijský rok a po návratu z her jsem se začal cítit dobře a šlo mi to. Takže jsem věděl, že mi to chvíli potrvá, a mám radost, že už je to tu,“ dodal český útočník, který také podle trenéra Bruce Cassidyho ožil při obnovené spolupráci s Pastrňákem.

A mezi ně výborně zapadl Stafford, kterého tým získal před uzávěrkou přestupů. „Oba si zaslouží uznání, je to s nimi zábava,“ podotkl Krejčí, který byl i blízko hattricku. „Několikrát to bylo těsné. Ale víte, jak to je. Bylo by hezké ho vstřelit, ale hlavní je, že jsme vyhráli velmi důležitý zápas. Zvláště po minulém utkání v Ottawě. Takže jsem šťastný, že máme dva body,“ dodal. Souhra s Krejčím svědčí i Pastrňákovi, který bodoval v sedmém zápase v řadě.

Hemský si připsal gól a asistenci. Pavelec inkasoval čtyřikrát

Hemský rehabilitoval po operaci kyčle pět měsíců a do kolotoče zápasů NHL naskočil zpět před týdnem. Třiatřicetiletý útočník, kterému v Dallasu běží poslední rok smlouvy, bodoval poprvé v pátém utkání sezony, když po jeho přihrávce snižoval ve 49. minutě Jason Spezza na 2:4. Ottawa ale vzápětí pátým gólem nepřipustila další drama.

Hokejisté Pittsburghu otočili v polovině utkání ve Winnipegu skóre během 57 sekund z 2:3 na 5:3 a nakonec vyhráli 7:4. Hlavními hrdiny byli autor tří branek Nick Bonino a Jevgenij Malkin, který zaznamenal takzvaný hattrick Gordieho Howea. Hvězdný útočník vstřelil v zápase dvě branky, jednou asistoval a už ve čtvrté minutě se porval s Blakem Wheelerem.