K vítězství Bostonu přispěl David Krejčí, Calgary porazilo Chicago

7:35aktualizováno  8:42
NEW YORK - Hokejisté Bostonu zvítězili ve středečním utkání NHL na ledě Detroitu 3:2 po samostatných nájezdech a ukončili sérii tří porážek.

Obránce Detroit Red Wings Kyle Quincey (27) a center Boston Bruins Chris Kelly (23) bojují o puk ve druhé třetině zápasu v Joe Louis Aréně. foto: USA TODAY - Rick Osentoski

Výrazně se o to zasloužil český útočník David Krejčí, který vstřelil svůj premiérový gól v sezoně, následně se prosadil i v penaltovém rozstřelu a byl vyhlášen první hvězdou večera. Poprvé skóroval také Martin Erat, navrch přidal asistenci a jeho Arizona přestřílela Edmonton 7:4.

Krejčí, který kvůli zranění ramena vynechal úvodní tři duely, nastoupil teprve k druhému utkání a v 6. minutě z rychlého brejku otevřel skóre poté, co se protáhl kolem Jakuba Kindla a forhendem zavěsil. Pak si připsal i vítězný samostatný nájezd, když hned v první sérii překonal brankáře Jimmyho Howarda kličkou do forhendu.

Ve druhé sérii uspěl i jeho spoluhráč Reilly Smith, jenž předtím ve 34. minutě dal druhý gól Bostonu. Naopak na druhé straně Tuukka Rask vychytal jak českého mladíka Andreje Nestrašila, tak i Gustava Nyquista, který byl ve 43. minutě autorem vyrovnávací branky na 2:2.

„Je to pro nás samozřejmě velké vítězství. Není snadné hrát, když víte, že jste předtím třikrát prohráli. Člověk se na to snaží nemyslet, ale v povědomí to pořád máte,“ řekl úspěšný střelec Smith. „Těžký zápas, ale zasloužená výhra,“ podotkl trenér Claude Julien. „Byl to nejspíš náš dosud nejlepší výkon.“

Jeho slova potvrzuje i údaj o počtu střel na branku. Zatímco Detroit vypálil na Raska jen dvacetkrát, Howard čelil 39 pokusům a ne náhodou byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. „Jimmy odchytal skvělý zápas a až do konce je držel ve hře,“ pochválil svého soka Rask.

Sestřih z utkání Detroit - Boston

Martin Erat byl v duelu Arizony s Edmontonem vyhlášen druhým nejlepším hráčem utkání po Mikkelu Boedkerovi, který se o výhru domácích 7:4 zasloužil svým prvním hattrickem v NHL.

Čtyřiadvacetiletý dánský útočník, který má na kontě po třech zápasech už pět přesných zásahů, nejprve v 9. minutě vyrovnal v přesilovce na 1:1, v polovině třetí třetiny zvýšil na 5:3 a v závěrečné minutě pečetil vítězství trefou do prázdné branky.

Erat se prosadil sedm minut před závěrečnou sirénou, když do branky dorazil svou zblokovanou přihrávku. Dvě asistence si připsal Martin Hanzal.

Sestřih z utkání Arizona - Edmonton

Naopak poprvé v sezoně vyšel ze zápasu bodově naprázdno Jiří Hudler z Calgary, které přesto vyhrálo v Chicagu 2:1 v prodloužení. Vítězný gól vstřelil 25 sekund před koncem nastavení Mikael Backlund.

Blackhawks přitom v utkání jasně dominovali a přestříleli svého soupeře 50:18. Dalších šestnáct střel mířilo mimo branku a plných 30 zblokovali spoluhráči brankáře Flames Jonase Hillera. Jednoznačně nejlepší hráč zápasu, který oslavil své premiérové vítězství v dresu Calgary, dlouho držel vedení 1:0 a překonal ho až v 55. minutě v přesilovce Andrew Shaw.

„Hiller nám dnes vyhrál zápas. Chytal neskutečně,“ konstatoval střelec vítězného gólu Backlund. „Je vždycky těžké, když na konci ztratíte jednobrankové vedení, ale nás to nepoložilo, každý dál makal a věřil ve vítězství,“ dodal Backlund.

Výsledky NHL

Detroit - Boston 2:3sn (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky: 9. Tatar, 43. Nyquist - 6. a rozhodující sam. nájezd Krejčí, 34. R. Smith. Střely na branku: 20:39. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Krejčí (Boston), 2. Howard, 3. Tatar (oba Detroit).

Chicago - Calgary 1:2pp (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)

Branky: 55. Shaw - 32. Wideman, 65. Backlund. Střely na branku: 50:18. Diváci: 21.112. Hvězdy zápasu: 1. Hiller, 2. Wideman (oba Calgary), 3. Shaw (Chicago).

Arizona - Edmonton 7:4 (2:2, 2:0, 3:2)

Branky: 9., 50. a 60. Boedker, 14. Chipchura, 26. Murphy, 27. Klinkhammer (Erat, Hanzal), 53. Erat (Hanzal) - 2. a 55. Hall, 18. Fayne, 44. Arcobello. Střely na branku: 29:27. Diváci: 11.648. Hvězdy zápasu: 1. Boedker, 2. Erat, 3. Klinkhammer (všichni Arizona).