Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Krejčí a Kaberle slaví: Boston získal Stanley Cup

Sport

  5:50aktualizováno  9:23
VANCOUVER - Boston s českými hokejisty Tomášem Kaberlem a Davidem Krejčím slaví po 39 letech zisk svého historicky šestého Stanleyova poháru. V sedmém finálovém utkání zvítězili Bruins na ledě Vancouveru 4:0 a vyhráli sérii 4:3 na zápasy. Dvěma góly se zaskvěli v rozhodujícím duelu Patrice Bergeron a Brad Marchand. Čtvrté čisté konto v letošních vyřazovacích bojích vychytal gólman Tim Thomas, který získal Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play off NHL.

Hokejisté Bostonu slaví triumf foto: Reuters

"Conn Smythe Trophy je pocta, ale Stanley Cup je ze všeho nejdůležitější. Od první chvíle, co nazujete brusle, o něm sníte. Pořád tomu nemohu uvěřit, stále mi to ještě nedochází," řekl novinářům Thomas. Boston nejenže ukončil dlouhé čekání na titul, ale také smolnou sérii pěti prohraných finále po sobě. "Jen těžko to lze vstřebat a pocity, které máme, se dají těžko popsat slovy," uvedl Bergeron.

Mezi kandidáty na individuální ocenění patřil i Krejčí, který jako první český hráč v historii a teprve šestý Evropan vyhrál s 23 body produktivitu play off. S 12 góly se stal i nejlepším střelcem. Tomáš Kaberle napodobil svého bratra Františka, který získal slavnou trofej v roce 2006 s Carolinou a budou první českou sourozeneckou dvojicí s vyrytými jmény na Stanleyově poháru. Krejčí s Tomášem Kaberlem rozšířili počet českých držitelů na dvaadvacet.

Video ze 7. zápasu finálové série

"Brácha to už zažil, teď už vím i já, jaké to je si na pohár sáhnout. A je to něco fantastického," prohlásil Tomáš Kaberle krátce poté, co mohl Stanley Cup zvednout nad hlavu. Zisku vytoužené trofeje se tak dočkal ihned poté, co v polovině února přišel z Toronta a poprvé v kariéře změnil v NHL působiště. "Strašně rád jsem hrál za Toronto, ale bylo načase posunout se dál. Boston je podobně skvělá organizace, také klub zakládající šestky a dopadlo to tady výborně," pochvaloval si Kaberle.

Oba týmy dosud v sérii pokaždé proměnily výhodu domácího prostředí a vždy před vlastním publikem vstřelily první branku v utkání. Boston, který všechny tři předešlé duely ve Vancouveru prohrál o gól a doma suverénně kraloval, to dokázal prolomit.

Ve čtvrté minutě ještě ležící Roberto Luongo chytil do lapačky dorážku Krejčího v brankovišti, na druhé straně kryl Thomas pokusy Henrika Sedina a Higginse. V 15. minutě už otevřel skóre po Marchandově akci střelou z mezikruží o pravou tyč Bergeron. Odpovědět mohl Jeff Tambellini, ale Thomas opět ukázal svou formu.

Z Vancouveru...

Neúspěch v rozhodujícím finále Stanleyova poháru odstartoval nepokoje v ulicích Vancouveru, kde fanoušci zapalovali auta a rabovali obchody.

První gól zápasu byl pro hosty dobrým signálem, neboť když ve 14 zápasech letošního play off otevřeli brankový účet, ve 12 případech dovedli zápas do vítězného konce.

Na úvod druhého dějství se opět ukázal nejproduktivnější nováček play off Marchand, který se natlačil zprava před Luonga, jemuž pomohla tyč. Po zaváhání Zdena Cháry se dostal v 32. minutě do šance Alexandre Burrows, ale slovenský kapitán Bostonu zachránil situaci na brankové čáře a zastoupil překonaného Thomase. Vzápětí se radoval Boston, když po objetí branky bekhendem protlačil puk za Luonga Marchand.

Vancouver doufal, že by mu mohla přinést naději první přesilovka utkání, ale Chára z trestné lavice sledoval pojistku svého týmu. V oslabení unikl Bergeron, byl faulován v zakončení Christianem Ehrhoffem, ale v pádu vrazil do Luonga a puk skončil za brankovou čárou. Trefu si ještě sudí ověřili u videa.

Canucks nedokázali v závěrečném dějství prolomit Thomasovu neprůstřelnost a od svého vstupu do NHL v roce 1970 prohráli i při své třetí účasti ve finále. Vancouveru se tak nepodařilo prolomit půst kanadských klubů, které čekají na triumf od vítězství Montrealu v roce 1993. Boston, který načal cestu za triumfem na úvod sezony v Praze duely s Phoenixem, ještě dovršil výhru při power play díky Marchandovi a se závěrečným hvizdem se začal oddávat bouřlivým oslavám.

"Je to neskutečný pocit a beru jako privilegium, že moje jméno bude na poháru. Byla to těžká sezona a náročné play off, museli jsme překonat spoustu překážek, ale stálo to za to a všechna ta tvrdá práce se nám nakonec vyplatila. Budu si dnešek pamatovat do konce života," řekl Chára a připomenul tím i fakt, že jeho tým dokázal jako první v historii při cestě za pohárem úspěšně zvládnout hned tři série na sedm utkání. A nejen to. Bruins se postavili čelem statistikám i v dalších ohledech.

Průběžný stav finálové série 0:2 na zápasy v historii zvládlo ze 46 pokusů otočit jen kvarteto týmů, přičemž Bostonu se to podařilo v bitvách play off ze 27 pokusů jen jedinkrát - v letošním prvním kole proti Montrealu.

Sedmý zápas si Boston ve finále vyzkoušel poprvé v historii. "Povedlo se nám přenést hru z domácího prostředí i do tohoto zápasu venku, hráli jsme hodně tvrdě a samozřejmě jsme měli výjimečného gólmana, který nám dával naději na výhru v každém utkání. Přesně to v play off potřebujete - dobrého brankáře," ocenil velký Thomasův přínos Chára, jenž z pozice kapitána převzal trofej jako první z týmu z rukou komisionáře NHL Garyho Bettmana.

Pro jasného vítěze základní části Vancouver se naopak jednalo o trpký konec jinak povedené sezony. "Všichni jsou z toho zklamaní," potvrdil kouč poražených Alain Vigneault. "Hráči do toho dali ze sebe to nejlepší, ale na konci dne je potřeba ocenit toho, kdo si ocenění zaslouží. Boston odehrál opravdu vynikající zápas, skvěle mu chytal gólman a zvládli dát pár tvrdě vydřených gólů z prostoru kolem naší branky. Zasloužili si vyhrát," dodal Vigneault.

Na úvod druhého dějství se opět ukázal nejproduktivnější nováček play off Marchand, který se natlačil zprava před Luonga, kterému pomohla tyč. Po zaváhání Zdena Cháry se dostal v 32. minutě do šance Alexandre Burrows, ale slovenský kapitán Bostonu zachránil situaci na brankové čáře a zastoupil překonaného Thomase. Vzápětí se radoval Boston, když po objetí branky bekhendem protlačil puk za Luonga Marchand.

Vancouver doufal, že by mu mohla přinést naději první přesilovka utkání, ale Chára z trestné lavice sledoval pojistku svého týmu. V oslabení unikl Bergeron, byl faulovaný v zakončení Christianem Ehrhoffem, ale v pádu vrazil do Luonga a puk skončil za brankovou čárou. Trefu si ještě sudí ověřili u videa.

Canucks nedokázali v závěrečném dějství prolomit Thomasovu neprůstřelnost a nezabránit tomu, aby od svého vstupu do NHL v roce 1970 prohráli i při své čtvrté účasti ve finále. Vancouveru se tak nepodařilo prolomit půst kanadských klubů, které čekají na triumf od vítězství Montrealu v roce 1993. Boston, který načal cestu za triumfem na úvod sezony v Praze duely s Phoenixem, ještě dovršil výhru při power play díky Marchandovi a se závěrečným hvizdem se začal oddávat bouřlivým oslavám.

Finále Stanleyova poháru hokejové NHL - 7. zápas:

Vancouver Canucks - Boston Bruins 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 15. P. Bergeron (Marchand), 33. Marchand (Seidenberg, Recchi), 38. Bergeron (Seidenberg, Campbell), 58. Marchand. Rozhodčí: O'Halloran, Walkom - Sharrers, Morin. Vyloučení: 2:1. Bez využití. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 37:21. Diváci: 18.860. Konečný stav série: 3:4.

Vancouver: Luongo - Bieksa, Ehrhoff, Edler, Salo, Tanev, Alberts - Burrows, H. Sedin, D. Sedin - Tambellini, Kesler, Higgins - Hansen, Lapierre, Torres - Oreskovich, Malhotra, Glass. Trenér: Alain Vigneault.

Boston: Thomas - Seidenberg, Chára, McQuaid, T. Kaberle, Boychuk, A.Ference - Peverley, Krejčí, Lucic - Recchi, P. Bergeron, Marchand - Seguin, Kelly, Ryder - S. Thornton, Campbell, Paille. Trenér: Claude Julien.

Autor: