Biatlonista Krčmář dojel ve stíhacím závodě desátý, Moravec upadl a zlomil zbraň

15:34aktualizováno  16:34
NOVÉ MĚSTO N. MOR. - Ondřej Moravec držel v sobotní stíhačce v Novém Městě skvělou šestou příčku, ve druhém kole však upadl, zlomil pažbu své zbraně a ztratil šanci na dobré umístění. Skvěle jej ale nahradil Michal Krčmář, jenž dojel desátý a prokázal, že stíhačky jsou jeho silnou disciplínou. Vyhrál opět suverén Francouz Fourcade, pro něhož to bylo už 55. vítězství ve světovém poháru.

Desátý Michal Krčmář se v cíli klaní divákům. foto: Petr Lemberk, MAFRA

Devatenáctý skončil Michal Šlesingr, jemuž se navzdory dvěma chybám povedl posun ze 44. místa. Třiatřicetiletý český reprezentant o jednu desetinu sekundy porazil Jaroslava Soukupa, který minul poslední dvacátou ránu závodu.

Stíhací závod mužů jsme sledovali ONLINE

Smůlu měl osmý muž ze sprintu Ondřej Moravec, jenž ve druhém okruhu při pádu poničil lyže a především zlomil pažbu zbraně. Zbytek závodu musel absolvovat s náhradní malorážkou. O naději na dobrý výsledek přišel hned na druhé střelbě, při níž se ještě s novou zbraní nesžil a netrefil ani jeden terč.

Po pěti trestných okruzích, k nimž na další položce přibyl další, pak Moravec dokončil závod pouze kvůli domácím divákům a s velkou ztrátou dojel padesátý. „Cítil jsem se, jako kdybych jel o titul,“ prohodil jen Moravec k realizačnímu týmu a poděkoval tak 35 tisícům fanoušků za podporu. Jinak zklamaný zmizel rychle do šaten.

Pětadvacetiletý Krčmář na trati chyboval jen jednou a postupně se posouval z 28. místa po sprintu. Do nejlepší desítky se dostal počtvrté v sezoně a v hodnocení SP je jako nejlepší z Čechů třináctý.

„Jo, jsem naprosto spokojený. Po čtvrtku to ze mě spadlo. Upletl jsem si na sebe bič tím, že jsem si chtěl tu atmosféru užít a jet všechny tři závody. Tím jsem se trochu svázal ve sprintu na stojce a přišly ty chyby. Tentokrát už jsem přišel a dokázal jsem si atmosféru užít, ale využít ji pozitivně,“ řekl Krčmář.

Člen českého týmu odnáší Ondřeji Moravcovi malorážku, kterou zlomil při pádu.
Michal Krčmář na střelnici.

Na desítku útočil i Soukup, který se na Vysočině vrátil do závodů SP z IBU Cupu. Devatenáct terčů trefil, až ten poslední nespadl. „Škoda, ale jsem rád za ty položky předtím. Neprděl jsem se s tím a celkově za jedna je slušný. Běžecky jsem si to protrápil na trati, ale dvacátý místo je hezký,“ řekl Soukup.

Fourcade se polovinu závodu přetahoval o vedení s Antonem Šipulinem, jenž byl druhý i ve sprintu. Pětinásobný vítěz SP ruského soupeře definitivně setřásl při třetí střelbě, kterou na rozdíl od něj absolvoval čistě. S celkově jedním trestným kolem Fourcade vyhrál s náskokem 30,2 sekundy. Třetí místo obsadil s odstupem 38,3 sekundy na svého vítězného krajana Quentin Fillon Maillet.

Ženy jedou stíhačku od 17:30, Světový pohár na Vysočině vyvrcholí v neděli závody s hromadným startem.