Krásky spoře oděné i pátý triumf Kopeckého. Taková byla letošní Barum rallye

18:30
ZLÍN - Tovární jezdec Škody Jan Kopecký splnil na Barum rallye ve Zlíně roli hlavního favorita a zapsal se do historie elitní české automobilové soutěže. Kopecký vyhrál na jihu Moravy již popáté v kariéře a získal do svého vlastnictví doposud putovní trofej, zároveň tak stylově obhájil titul mistra České republiky. Ziskem mistrovské trofeje zakončí sezonu už popáté za sebou, domácím šampionem je počtvrté po letech 2004, 2012 a 2015.

Hostesky na letošní Barum rallye. foto: MAFRA

Kopecký ve Zlíně až do poslední rychlostní zkoušky tvrdě bojoval s Alexejem Lukjaňukem z Ruska. Po čtrnácti z patnácti měřených testů měl v čele náskok jen 4,6 sekundy. V poslední erzetě však Rus útok na vítězství přehnal, havaroval a Kopecký, který získal jistotu čtvrtého domácího titulu již výhrou v sobotní etapě, bez problémů triumfoval.

„Myslím, že to byla asi nejtěžší Barumka, kterou jsem kdy jel, protože mi přišlo, že Lukjaňuk jel místy bezhlavě. Ale udržel to na cestě až do poslední rychlostky, kde udělal chybu, takže je mi to trochu líto i za něj, protože ten souboj byl nádherný,“ řekl Kopecký.

Hostesky na letošní Barum rallye.

Lukjaňuk v poslední erzetě trefil zídku, poškodil kolo, a přestože po jeho výměně do cíle dojel, ztratil přes deset minut a nakonec se propadl až na šestnácté místo.

„Viděli jsme ho, jak tam stojí, tak jsme si říkali, že je to za náma. Pak jsem se ptal Pavla (spolujezdce Dreslera), jestli se nebude zlobit, když trochu zpomalím, a on na to, že v pohodě,“ uvedl Kopecký.

Barum Czech rallye Zlín, závod seriálu mistrovství Evropy a mistrovství České republiky v automobilových soutěžích

1. Kopecký, Dresler 2:07:34,7, 2. T. Kostka, Kučera -2:34,0, 3. J. Černý, Černohorský -2:41,9, 4. Valoušek, Havelková (všichni Škoda Fabia R5) -3:47,7, 5. Kreim, Christian (Něm./Škoda Fabia R5) -5:16,1, 6. Vlček, Žáková (Ford Fiesta R5) -5:17,9, 7. Cherain, Cuvelier (Bel./Ford Fiesta R5) -5:40,4, 8. Štajf, Rajnoha (Škoda Fabia R5) -5:43,3, 9. Jakeš, Ehlová (Škoda Fabia S2000) -6:00,5, 10. Odložilík, Tureček (Ford Fiesta R5) -7:02,0.

Zároveň ale přiznal, že následně trochu zapochyboval, zda odstavené auto patřilo opravdu ruskému soupeři. „Takže jsem si říkal, že buď vyhrajeme, nebo budeme, s prominutím, za největší...,“ použil Kopecký se smíchem neslušný výraz.

Druhý nakonec skončil s odstupem 2:34 minuty Tomáš Kostka, třetí byl Jan Černý. České dominanci v soutěži, která byla součástí evropského šampionátu, dopomohly i problémy zahraničních jezdců.

Již v sobotu zastavily technické potíže lídra ME Kajetana Kajetanowicze z Polska, z pomyslných stupňů vítězů odstoupil i Francouz Bryan Buffier. Havárie ukončila i naděje Jaromíra Tarabuse, technika vystavila stop Václavu Pechovi.

Závěrečným šestým závodem MČR bude Rallye Příbram, která se pojede na přelomu září a října.