Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Královský jezdecký sport v Česku. Levín bude hostit šestý Prague Polo Cup

Sport

  19:30
Již příští sobotu se uskuteční 6. mezinárodní turnaj v koňském pólu, Prague Polo Cup. V aktuálním ročníku se utkají čtyři soutěžní týmy, které tvoří vynikající mezinárodní hráči z Argentiny, České i Slovenské republiky, USA, Maďarska, Řecka a Velké Británie. Po 5 sezónách v pražské Chuchli bude letošní turnaj v tomto královském jezdeckém sportu hostit farma Levín.

Novodobá podoba póla vznikla v Indii, kde se stalo oblíbenou hrou místní šlechty a do Evropy bylo importováno anglickými důstojníky v druhé polovině 19. století. foto: Lidovky.cz

„Velmi oceňuji, že můžeme diváky 6. ročníku Prague Polo Cup uvítat v malebném prostředí farmy Levín. Týmy Alchymist, Oaks Prague, Stars Events a Veuve Clicquot jsou ve vynikající kondici, která je příslibem nezapomenutelné podívané,“ uvedla prezidentka turnaje Nina Popová.

Novodobá podoba póla vznikla v Indii, kde se stalo oblíbenou hrou místní šlechty a do Evropy bylo importováno anglickými důstojníky v druhé polovině 19. století. Zemí zaslíbenou je nyní pro tento sport Argentina, kde je pólo národním sportem a odkud pocházejí nejlepší hráči světa.

Pólo jako kolektivní jezdecký sport je výjimečné také v tom, že spolu hrají amatéři, často patroni týmů, se špičkovými profesionály světové kvality a že v jednom týmu mohou hrát ženy i muži společně.

Pólo jako kolektivní jezdecký sport je výjimečné také v tom, že spolu hrají amatéři, často patroni týmů, se špičkovými profesionály světové kvality a že v jednom týmu mohou hrát ženy i muži společně. Každý tým má čtyři hráče. Zápas je rozdělen na několik úseků, kterým se říká „čaka“ (chukka) a trvají 7 minut. Vzhledem k extrémní pohybové zátěži koně musí hráč po každé „čace“ koně vyměnit, aby se nevyčerpal. Nejlepšího koně si hráči nechávají na závěrečný úsek, který většinou bývá rozhodující. Koně určení pro tuto hru se nazývají polo pony, což odkazuje na jejich agilitu, nikoliv velikost, protože koně pro pólo dosahují často téměř velikosti klasických koní a nikoliv poníků, jak k svádí uvažovat jejich označení.

Vstupenky se na letošní turnaj dají zakoupit přímo na stránkách www.praguepolocup.com buď v hodnotě 1590,- Kč včetně vstupu do VIP zóny, případně standardní vstup v hodnotě 590,- Kč.

Během „čaky“ se jezdci pokoušejí pálkami dostat míček do soupeřovy brány a po každém kole se otáčí směr hry, aby se vyrovnaly eventuální nevýhody, jako například protivítr nebo oslnění sluncem. Vyhrává ten, kdo dá více gólů. Kromě tohoto póla, které je označováno jako Field nebo Outdoor pólo, existuje i tzv. Arena/Indoor polo (s podobnými pravidly), které hrají ale pouze tříčlenné týmy.

V České republice se poprvé hrálo pólo v roce 1993 na pražském Strahově při návštěvě anglického prince Edwarda v Praze.

Turnaj v pólu je zároveň výjimečnou společenskou událostí, kterou tradičně provází velmi specifická pravidla i v oblékání návštěvníků. Například britské hřiště v Ascotu, kde se konají ty nejprestižnější turnaje v pólu, vydává každoročně průvodce oblékáním k danému ročníku a tento dress code je také striktně vyžadován. Každé utkání je tak velmi zajímavou podívanou na hřišti i v hledišti.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...