22. prosince 2009 21:25 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Královnou českých sportovců je podruhé Martina Sáblíková

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Martina Sáblíková - královna českého sportu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Sáblíková - královna českého sportu | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Éra mimořádných žen v českém sportu pokračuje. Po Kateřině Neumannové, která v roce 2006 v anketě Sportovec roku přerušila 22 let dlouho nadvládu mužů, Martině Sáblíkové a Barboře Špotákové se ujala žezla sportovního krále opět rychlobruslařská superstar.

Tradiční anketu ovládla letošní dvojnásobná mistryně světa a hlavní česká naděje pro zimní olympiádu s jasným předstihem 208 bodů před oštěpařkou Špotákovou.

ÚSPĚCHY

Vrcholy roku 2009 Martiny Sáblíkové:
Leden – na mistrovství Evropy slaví první místo na trati 5000 m
Únor – v norském Hamaru se stala mistryní světa ve víceboji
Březen – potvrdila celkové vítězství ve Světovém poháru na dlouhých tratích a potřetí za sebou se stala mistryní světa na 5000 m
Červen – na gymnáziu v Novém Městě na Moravě složila maturitu
Listopad – šokovala 2. místem na trati 1500 m, kde nikdy nevynikala.

A královna, která se dlouhá léta neukázala jinak než v kalhotách, si přišla pro korunu v šatech! "Všichni do mě hučeli, že pořád chodím jako kluk, tak jsem konečně chtěla být za děvče," přiznala čtyřiadvacetiletá Sáblíková, která černé šaty doplnila vkusnými střevíci na podpatcích.

"Byl to nezvyk, bála jsem se, abych na těch podpatcích neomdlela. Vždyť já měla sukni naposledy v prváku na gymplu a podpatky... fakt nevím!" smála se.

Poklonu složila i Špotáková
Vítězství v anketě si však velmi považuje. "Je to pro mě obrovská pocta a tentokrát jsem si to opravdu užila," povídala drobná dívka, která při vyhlašování svého prvenství v roce 2007 závodila na ME v Rusku. "Tohle je superocenění, protože k tomu došlo v zemi, kde žiju, velmi si toho vážím," dodala.

"Martina letos vyhrála kdeco, jiný mistr světa tu není, mám správnou nástupkyni," složila vítězce poklonu loňská královna Barbora Špotáková. "Rekonstrukce našeho bytu pokračuje, všechno je v režii Lukáše, já teď přebývám na ubytovně Dukly. Vlastně jsem bezdomovec," informovala s úsměvem.

Také oštěpařka zvolila nové šaty, bleděmodré s květinovým vzorkem. "Poprvé v životě jsem si je nechala ušít," pochlubila se atletka, která se v pátek vrátila z přípravy na Kanárských ostrovech.

"Přiletěli jsme z 25 stupňů do minus patnácti a na letišti nás čekalo nemilé překvapení. Pokazil se "chobot". deset minut jsme v tom mrazu stáli na ploše, někteří atleti v tričkách," zamračila se.

Váňu čeká operace
"A co bych měl říkat já," reagoval legendární žokej Josef Váňa, kterého šesté vítězství ve Velké pardubické vyhouplo na třetí příčku v anketě. Včera ráno se byl projet, prsty na ruce jej ale stále zlobí a nakonec spadl z koně. "V lednu jdu na operaci, budu jen tři týdny mimo a pak na to zase vlítnu," těšil se.

Třetí místo mu udělalo obrovskou radost. "To je fantazie," rozplýval se. Pak se ovšem zamyslel. "Kamarád Radek Vraj, co na Moravě organizuje dostihy, mi slíbil deset litrů slivovice, ale jen za jedno ze dvou prvních míst. Takhle ji bude muset vypít sám," zalitoval.

"Pan Váňa je obdivuhodný, já budu v sedmapadesáti nejspíš jenom sedět u televize a držet palce svým favoritům," přiznala již dvojnásobná královna Sáblíková.

"Ale teď závodíš, a dobře," ujistil ji její trenér Petr Novák. "Budu ráda, až si po návratu z Vancouveru budu moci říct – udělala jsem pro to všechno, kam si teď tu olympijskou medaili pověsím," usmála se jeho svěřenkyně.

VÝSLEDKY SPORTOVCE ROKU 2009

JEDNOTLIVCI 2009:
1. Sáblíková, rychlobruslení -    1645
2. Špotáková, atletika          -     1437
3. Váňa, dostihy                  -     1357
4. Záhrobská, sjezd. lyžování -  1302
5. Bauer, běh na lyžích -           1211
6. Kreuziger, cyklistika -            1209
7. Štěpánek, tenis -                   1155
8. Čech, fotbal -                          744
9. Kraus, akrob. lyžování -          675
10. Berdych, tenis -                    635

KOLEKTIV ROKU 2009:
1. Český daviscupový tým (tenis) - 606
2. Veslařská dvojka "s" (Chalupa, Makovička - Hejdušek) - 331
3. Hokejisté Karlových Varů - 285

JUNIOR ROKU 2009:
1. Polívka (moderní pětiboj),
2. Krpálek (judo)

SPORTOVNÍ LEGENDA:
Ája Vrzáňová (krasobruslení)

  • 0Diskuse