Královna sesazena: zlaté tažení Björgenové ukončila Johaugová

13:50
OSLO - Norská běžkyně na lyžích Therese Johaugová vyhrála na mistrovství světa v Oslu nejdelší ženský závod na 30 kilometrů volnou technikou. Pro stříbro si dojela hlavní domácí postava šampionátu Marit Björgenová, která před zhruba 100.000 diváků lemujícími trať přidala druhé místo k předchozím čtyřem titulům. Bronzovou medaili vybojovala Justyna Kowalczyková z Polska.

Therese Johaugová foto: Reuters

Ivana Janečková doběhla dvacátá s více než sedmiminutovou ztrátou, Eva Nývltová devět míst a zhruba minutu a čtvrt za ní.

Třicetileté Björgenové šlo v posledním ženském závodě o vyrovnání rekordu Rusky Jeleny Vjalbeové, která na MS v roce 1997 v Trondheimu vyhrála pět závodů. Norská hrdinka dosud na Holmenkollenu proměnila ve vítězství všechny své starty (sprint, skiatlon, 10 km klasicky a štafetu), vynechala ale sprint dvojic a nyní jí dovršení zlaté sbírky znemožnila o osm let mladší reprezentační kolegyně.

"Musím před Theresou smeknout, jela tak lehce. Nedalo se s ní bojovat," ocenila Björgenová kamarádku. Nebrala jako ztrátu, že nevyrovnala rekord Vjalbeové. "Nad tím nepřemýšlím, já mám i individuální zlaté z olympiády, a to je lepší," řekl Norka, která má dvě individuální zlata z loňských her ve Vancouveru, zatímco legendární Ruska má olympijské tituly jen ze štafet.

Vítězka náročnou trať zvládla za 1:23:45,1, Björgenová byla o 44 sekund pomalejší, olympijská vítězka a obhájkyně prvenství Kowalczyková zaostala o půldruhé minuty.