Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Královna Björgenová. Zimní olympiáda nezná úspěšnější ženu než hvězdnou Norku

22:11
PCHJONGČCHANG/PRAHA - Sportovní soutěže v Koreji skončily stylově. Poslední zlatou medaili vybojovala norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová, a stala se tak nejúspěšnějším sportovcem historie zimních olympiád.

Björgenová vládla a vládne. foto: Reuters

Norka Marit Björgenová v poslední den her ovládla běh na 30 km klasickou technikou, už poosmé v kariéře si na krk pověsila olympijské zlato a definitivně odpověděla na otázku, kdo je nejúspěšnějším sportovcem pod pěti kruhy v historii.

K tomu, aby tento titul uzmula svému krajanu Olemu Einaru Björndalenovi, potřebovala právě osmé zlato, nad fenomenálním biatlonistou totiž už v tu chvíli vedla o dva bronzy. Nyní je tedy olympijská bilance sedmatřicetileté lyžařky 8–4–3, Björndalena 8–4–1.

„Přijela jsem sem s cílem získat jedno individuální zlato, to se mi až dodnes nedařilo. Ale věřila jsem, že třicítka je moje trať,“ řekla v neděli Björgenová, která v Koreji už vybojovala zlato ve štafetě, k tomu stříbro ze skiatlonu a dva bronzy, z desítky a sprintu.

„Podmínky byly skvělé, také lyže byly výborně připravené a šlo jen o to, jak to zvládne moje tělo,“ řekla vítězka, která netypicky od startu diktovala tempo a od druhého ze čtyř 7,5 km dlouhých okruhů začala soupeřkám prchat.

Björgenová vládla a vládne.
Šťastná Marit Björgenová.

Tempo Björgenové zachytila pouze Švédka Charlotte Kallaová, která Norku na začátku her připravila o zlato ze skiatlonu. I ona ale začala ztrácet a v polovině závodu měla manko 50 vteřin. Do cíle nakonec dojela Björgenová s téměř dvouminutovým náskokem před stříbrnou Finkou Kristou Pärmäkoskiovou, třetí místo vysprintovala Švédka Stina Nilssonová.

„Zakončit svůj poslední závod takhle, to je neuvěřitelné. Mám za sebou skvělou kariéru a když se ohlédnu za tím, co jsem na pěti olympiádách dokázala, tak je těžké to vůbec pochopit,“ řekla Björgenová, jež si premiéru na OH odbyla v roce 2002 v Salt Lake City, kde jako jednadvacetiletá brala stříbro ze štafety.

Od té doby kromě rekordních patnácti olympijských medailí získala celkem 26 cenných kovů z mistrovství světa, z čehož bylo osmnáct zlatých. I ve SP běžeckého lyžování drží neotřesitelné prvenství, vyhrála celkem 112 podniků.