Králem biatlonistů je Fourcade, Češi se v posledním závodu SP trápili

16:26aktualizováno  17:10
OSLO/PRAHA - Bylo to symbolické vítězství, nejlepší muž Světového poháru biatlonistů vyhrál i jeho poslední závod, hromadný start v Oslu. Francouz Martin Fourcade je králem zimy. Čechům rozlučka s olympijskou sezonou nevyšla, Jaroslava Soukupa zklamala střelba vestoje a dojel na 21. místě, Ondřej Moravce je na antibiotikách a tak i navzdory jedinému omylu na střelnici dojel pětadvacátý.

Martin Fourcade. foto: Reuters

Až do poslední položky patřil do stíhací skupiny, co naháněla lotyšského lídra Rastorguejvse. Jenže nováček v této pozici závěrečnou stojku nezvládl, tři náboje poslal mimo a bezchybného Francouze poslal k dalšímu triumfu.

Marně ho naháněl Rakušan Landertinger, za ním s odstupem celý vláček chrtů, Fourcade mohl slavit. Na posledním "velbloudím hrbu" před cílovou rovinou poklekl, odrazil se a dopadl jako skokan na lyžích do telemarku.

Utekly dvě minuty, než na světelné tabuli naskočila česká vlaječka, Jaroslav Soukup ve střelbě pětkrát chyboval. "Výborný výkon, ale opět jeho pověstná stojka, která ho i na olympiádě připravila o úspěch," hodnotil trenér Ondřej Rybář v televizním rozhovoru.

Martin Fourcade na trati závodu s hromadným startem.

Jen čtyři místa za Soukupem dorazil nemocný Ondřej Moravec. Před rokem na Holmenkollenu závod s hromadným startem vyhrál a slavil své první a zatím jediné vítězství. Tentokrát ho však přemohlo zdraví. Jeho start v závodě byl na hraně, svou účastí však získal titul železného biatlonisty - jako jediný v celém poli startoval Moravec ve všech pohárových závodech.

"Bylo to jenom o morálu," říkal Rybář. "Síly už nám chyběly. Není to to, co jsme si představovali, ale sezonu můžeme hodnotit jako povedenou a tento závodu musím rychle hodit za hlavu. Nebyl to vydařený závod, ale můžeme si užívat sen - olympijské medaile."

Muži - závod s hromadným startem 15 km

1. M. Fourcade (Fr.) 40:59,9 (1 tr. okruh), 2. Landertinger (Rak.) -7,0 (0), 3. Fak (Slovin.) -32,9 (2), 4. Desthieux (Fr.) -35,5 (2), 5. Björndalen (Nor.) -36,0 (1), 6. Garaničev (Rus.) -37,3 (3), 7. Rastorgujevs (Lot.) -38,6 (4), 8. Peiffer (Něm.) -45,7 (3), 9. Burke (USA) -50,8 (1), 10. Béatrix (Fr.) -1:02,2 (2), ...21. Soukup -1:50,4 (5), 25. Moravec (oba ČR) -2:29,0 (1).

Konečné pořadí závodů s hromadným startem (po 3 závodech): 1. M. Fourcade 174, 2. Landertinger 109, 3. Svendsen (Nor.) 100, 4. Burke 100, 5. Desthieux 99, 6. Béatrix 93, ...9. Moravec 85, 28. Soukup 38, 34. Šlesingr (ČR) 22.

Konečné pořadí SP (po 22 závodech): 1. M. Fourcade 928, 2. Svendsen 636, 3. J. Bö (Nor.) 631, 4. Landertinger 611, 5. Eder (Rak.) 578, 6. Björndalen 556, ...15. Moravec 465, 31. Soukup 261, 47. Šlesingr 122, 79. Krupčík 21, 84. Krčmář (oba ČR) 17.