Koudelka nebyl ani v desítce. Šance na vítězství v Turné je mizivá

16:05aktualizováno  17:38
GARMISCH-PARTENKIRCHEN - Český skokan na lyžích Roman Koudelka byl v druhém závodu Turné čtyř můstků v Garmisch-Partenkirchenu jedenáctý. Zvítězil Nor Anders Jacobsen a připsal si první triumf v sezoně, celkově desátý v kariéře. Druhý český skokan ve finálovém kole Jan Matura byl sedmadvacátý.

Roman Koudelka foto: ČTK

„Nejsem dnes spokojený, podmínky mi přály, ale necítil jsem nějak nohy. Bylo to takové ospalé, nedá se nic dělat. Jedenácté místo beru trochu jako zklamání, protože se mi tu dařilo v tréninkách, skákalo se mi tu dobře a mám ten můstek rád. Je to škoda, podmínky byly ideální,“ řekl Českému rozhlasu Koudelka.

Anders Jacobsen
Roman Koudelka
Stefan Kraft

Sedmý skokan z prvního dílu Turné v Oberstdorfu tak vyrovnal nejhorší výsledek v této sezoně z norského Lillehammeru. V hodnocení čtyřdílného seriálu se propadl na osmé místo. „Ztráta na bednu narůstá. Celkově to je už velká ztráta, takže udržet desítku by bylo výborné,“ konstatoval český skokan.

Ve Světovém poháru vítěz tří závodů sezony naopak poskočil z třetího místa na dělené druhé za dnes sedmého Michaela Hayböcka z Rakouska. Ztrácí na něj 19 bodů stejně jako Nor Anders Fannemel. V čele Turné se udržel Rakušan Stefan Kraft, vítěz úvodního závodu skončil v Ga-Pa šestý.

Koudelka v prvním kole po skoku dlouhém 132,5 metru prohrál se spolufavorizovaným Peterem Prevcem ze Slovinska (136,5), do druhého kola ale postoupil jako třetí mezi poraženými. V něm se sice o půl metru zlepšil, ale dál skákali i díky vyššímu nájezdu také soupeři. „Po prvním kole bylo jasné, že to na bednu nebude,“ podotkl Koudelka.

Nyní si chce především sednout se svým rakouským koučem Richardem Schallertem a možná trochu změnit přípravu. „Poslední těžký trénink jsem měl před Engelbergem,“ jmenoval švýcarské dějiště, kde 21. prosince vyhrál. „A mám trochu pocit, že mi to teď trochu chybí. Uvidíme, co naplánujeme a na čem zapracujeme,“ přemítal.

Do závodu v Innsbrucku zbývají dva dny, navíc postup ze sobotní kvalifikace má Koudelka jistý. „Takže když bych si zítra dal těžký trénink, tak bych možná byl trochu utlumený do kvalifikace, ale na závod by to snad mělo být v pohodě, tak uvidíme,“ rozmýšlel.

Druhý za Jacobsenem v Ga-Pa skončil se ztrátou 6,6 bodu Simon Ammann ze Švýcarska. Po pádu v prvním kole předchozího závodu má ale čtyřnásobný olympijský vítěz prakticky nulovou šanci promluvit do čelních pozic v konečném pořadí Turné. Třetí místo obsadil Slovinec Prevc, který zopakoval výsledek z Oberstdorfu a v průběžném pořadí Turné je druhý před Hayböckem.

Matura uspěl v prvním kole v souboji s Němcem Danielem Wenigem, skočil o metr dál (123,5) a porazil jej o 3,7 bodu. V druhém kole se zlepšil o čtyři metry, ale podobně jako Koudelka se pořadím propadl o tři místa.

Třetí Čech na startu závodu Jakub Janda předvedl v prvním kole výkon 118 metrů, což na devatenáctiletého Nora Phillipa Sjöena nestačilo a vypadl.