Kopecký vyhrál potřetí v kariéře Barum rallye a dál kraluje ME

16:46
ZLÍN - Tovární jezdec Škody Jan Kopecký ovládl potřetí v kariéře Barum rallye Zlín a upevnil si vedení v průběžném pořadí mistrovství Evropy. Druhého v pořadí Václava Pecha porazil s vozem Škoda Fabia S2000 o více než minutu, třetí skončil Jaromír Tarabus.

Kopecký při Barum rally. foto: ČTK

Kopecký kraloval rallye, která patří do evropského i domácího šampionátu, od úvodní páteční divácké rychlostní zkoušky a první místo neopustil až do cíle. Jednatřicetiletý jezdec soutěž vyhrál i přesto, že v nedělní druhé etapě jel za občasného deště a na často mokré a blátivé trati na jistotu a zbytečně neriskoval. I tak svůj náskok na Pecha navýšil.

"Jsme maximálně spokojeni. V neděli byly podobné podmínky jako v roce 2010, kdy jsem udělal chybu a odstoupil z prvního místa. Poučil jsem se z toho," řekl Kopecký, který Barum rallye vyhrál už v letech 2009 a 2011. Nejrychlejší byl i před devíti lety, kdy ale závodil s vozem kategorie WRC, které organizátoři nepočítali do oficiálního konečného pořadí.

Závodník z Kostelce nad Orlicí přiznal, že klíčové byly sobotní výsledky. "Dá se říct, že v neděli už jsem jel v klidu. Podmínky byly složité, na trati bylo hodně bláta," uvedl Kopecký. Je po Vladimíru Hubáčkovi, Johnu Hauglandovi, Enrico Bertonemu a Romanu Krestovi pátým jezdcem, který Barum rallye vyhrál třikrát. "Ještě nikdo nevyhrál počtvrté, tak se nám to třeba povede příští rok," pousmál se.

Pech je i nadále v čele domácího šampionátu, Kopecký se ale díky čtvrté výhře v českém mistrovství zapojil i do hry o obhajobu titulu, s níž původně nepočítal. Není ale jisté, zda se představí v závěrečné soutěži MMČR v Příbrami. "Momentálně se soustředíme na mistrovství Evropy. Pokud ale do té doby budeme mít jistý titul, tak je pravděpodobné, že v Příbrami pojedeme," uvedl šéf továrního týmu Michal Hrabánek.

Pech nepochybuje o tom, že se s Kopeckým na začátku října o domácí titul utká. "Honza určitě v Příbrami pojede. My ale taky a nic mu nedáme zadarmo," podotkl. S výsledkem ve Zlíně byl spokojený. "V sobotu jsme jeli na maximum svých možností i možností auta a jsem rád, že jsem neudělal žádnou jezdeckou chybu. Na Honzu to nestačilo, ale snažil jsem se být mu co nejblíže. Byla to jen taktická jízda," řekl Pech.

Čtvrtý skončil nejlepší ze zahraničních jezdců Sepp Wiegand z Německa, který startoval s podporou továrního týmu Škoda Motorsport. Stejně jako Pechovi a Tarabusovi mu nahrál Krestův defekt na druhé rychlostní zkoušce. Trojnásobný vítěz Barum rallye ztratil 3:25 minuty a vypadl ze hry o medailové pozice. Bývalý tovární jezdec Škody a Fordu se ve Zlíně oficiálně loučil s aktivní kariérou.

"Na Barum rallye už stoprocentně nepojedu," řekl sedmatřicetiletý Kresta. Zároveň ale nevyloučil, že se v nějaké soutěži ještě někdy objeví. "Nad budoucností teď nepřemýšlím. Kolem rallye a motorsportu se budu pohybovat dále, auto neprodám," uvedl. Defekt bral jako realitu. "Rallye o tom je. Chtěl jsem to ráno ještě zkusit, ale bohužel jsme i díky tomu udělali defekt," uvedl Kresta, který musel z bezpečnostních důvodů zastavit a pravé přední kolo vyměnit. "Nebýt toho, tak jsme jeli na třetí, možná o druhé místo," mínil Kresta.