König se oklepal a na Vueltě dojel těsně druhý při brutální výšlapu na Alto de la Costa

17:47aktualizováno  20:45
LLUCENA - eopold König vybojoval druhé místo v 17. etapě Vuelty, druhý triumf v kariéře na Grand Tours mu utekl o šest sekund. Na obávané cílové "stěně" Mas de la Costa v Lluceně, kterou cyklisté zdolávali při dvacetiprocentním stoupání, ho porazil jen Švýcar Mathias Frank. Za skupinou uprchlíků dorazila do cíle pohromadě nejlepší čtyřka závodu - Nairo Quintana, Chris Froome, Esteban Chaves a Alberto Contador.

Leopold König ve 13. etapě Vuelty. foto: Facebook Sky

V neděli König nabral obrovskou ztrátu a ztratil šance na celkové pódium, po dni volna si dnes chtěl spravit chuť. Vyrazil do úniku, v němž bylo 28 jezdců včetně Franka. Švýcarský hrdina se rozhodl zaútočit zhruba 30 kilometrů před cílem, pod kopec si přivezl 25 sekund k dobru.

Český profesionál z týmu Sky se v závěrečném stoupání držel v popředí a sbíral síly na boj o vavřín, Franka už ale nedojel. V cíli König zklamaně kroutil hlavou, druhému etapovému vavřínu na Vueltě po třech letech byl blízko.

„Plánoval jsem vyhrát, ale udělal jsem velkou chybu. Nemyslel jsem si, že by to (Frank) udržel. Celou dobu jsme ho drželi na deseti, dvaceti vteřinách, byl jsem v závěru připravený zaútočit, ale Frank předvedl skvělou jízdu až do konce. Byla to moje chyba a stála mě vítězství,“ litoval König na webu týmu Sky.

Až do neděle se přitom držel v popředí závodu a mohl útočit na stupně vítězů. Sky ale etapu nezvládla, König ztratil přes 53 minut i šance na úspěch. „Tohle není moje Vuelta. Snažil jsem se spravit si chuť po 15. etapě, nechtěl jsem se vzdát a tým mi dnes dal šanci. Za to jsem vděčný,“ dodal König.

V čele průběžného pořadí se nic nezměnilo. V červeném trikotu bezpečně zůstal Kolumbijec Nairo Quintana, druhý je nadále s odstupem tří minut a 37 sekund Brit Christopher Froome. Kvarteto hlavních favoritů dojelo do cíle více než tři minuty po Frankově vítězství. Zdeněk Štybar dnes ztratil 17 a půl minuty.

Čtvrteční etapa je rovinatá a vede z Requeny do Gandíe, pak přijde na řadu individuální časovka a v sobotu závěrečná horská etapa. Nedělní dojezd do Madridu už je jen symbolický.

Cyklistický závod Vuelta

17. etapa, Castellón - Llucena (177,5 km): 1. Frank (Švýc./IAM) 4:34:38, 2. KÖNIG (ČR/Sky) -6, 3. Gesink (Niz./LottoNL) -11, 4. Bilbao (Šp./Caja Rural) -14, 5. Cataldo (It./Astana) -16, 6. Herrada (Šp./Movistar) -29, 7. Domont (Fr./AG2R) -48, 8. De Clercq (Belg./Lotto) -57, 9. Durasek (Chorv./Lampre) -1:02, 10. Zubeldia (Šp./Trek-Segafredo) -1:04, ...144. ŠTYBAR (ČR/Etixx-Quick-Step) -17:33.

Průběžné pořadí: 1. Quintana (Kol./Movistar) 69:35:32, 2. Froome (Brit./Sky) -3:37, 3. Chaves (Kol./Orica) -3:57, 4. Contador (Šp./Tinkoff) -4:02, 5. S. Yates (Brit./Orica) -6:03, 6. Talansky (USA/Cannondale) -7:34, 7. S. Sánchez (Šp./BMC Racing) -8:12, 8. Formolo (It./Cannondale) -8:13, 9. Scarponi (It./Astana) -8:28, 10. De La Cruz (Šp./Etixx-Quick-Step) -8:52, ...28. KÖNIG -56:44.