19:29
PRAHA - Fotbalisté Sparty porazili ve 23. kole první ligy Brno 3:2 a po třech zápasech konečně naplno bodovali. O výhře domácích rozhodli dvěma góly David Lafata a Michal Kadlec, za hosty se prosadil Jan Polák a vlastní branku si dal stoper Mario Holek. Zbrojovka tak alespoň po čtyřech remízách 0:0 ukončila střelecký půst.

Sparta vs. Brno, 23. kolo první fotbalové ligy: David Lafata a Vjačeslav Karavajev slaví jeden z gólů v brněnské síti. foto: MAFRA

Sparta se musela obejít bez vykartovaného Váchy a kromě dlouhodobě zraněných hráčů vypadli také Čermák, Václav Kadlec a Néstor. V útoku tak dostal poprvé od začátku prosince šanci Pulkrab. V sestavě domácích nechyběl ani Josef Šural, který tak nastoupil proti svému bratrovi Jakubovi.

Sparta vs. Brno, 23. kolo první fotbalové ligy: slavící David Lafata a...
Sparta vs. Brno, 23. kolo první fotbalové ligy: spokojený kouč Letenských Petr...

Zbrojovka byla v prvním poločase překvapivě aktivnější, ale do vedení šla Sparta. V šesté minutě se o to po rohu postaral Michal Kadlec.

Vyrovnat mohl Taščij, s jeho ránou si ale domácí gólman Koubek poradil, stejně jako se sólem Řezníčka. Zazářil také brankář Brna Melichárek, když ve stoprocentní šanci vychytal zblízka Pulkraba.

Vyrovnání se hosté dočkali po půlhodině hry, kdy po rohu propadl míč k Polákovi, který ukončil brněnskou čtyřzápasovou sérii bez vstřeleného gólu.

Fotbalová ePojisteni.cz liga - 23. kolo

Sparta Praha - Zbrojovka Brno 3.2 (2:1)

Branky: 41. a 54. z pen. Lafata, 6. M. Kadlec,- 30. Polák, 58. vlastní Holek. Rozhodčí: Jílek - Dobrovolný, Myška. ŽK: M. Kadlec, Mareček, Sáček, Lafata - Zavadil, Jakub Šural, Melichárek. Diváci: 8997.

Sparta: Koubek - Karavajev, M. Kadlec, Holek, Hybš - Konaté (90. Nový), Sáček, Mareček, Josef Šural - Lafata, Pulkrab (72. Zahustel). Trenér: Rada.

Brno: Melichárek - Jakub Šural (80. Sedlák), Pavlík, Kijanskas, Jablonský - Zavadil, Polák (75. Krejčí) - Ashiru, Taščij, Přichystal (90. Rybička) - Řezníček. Trenér: Habanec.

FK Jablonec - Fastav Zlín 2:0 (1:0)

Branky: 6. Mihálik, 90.+3 Mehanovič. Rozhodčí: Proske - Blažej, Vlasjuk. ŽK: Janíček, Diop (oba Zlín). Diváci: 3122.

Jablonec: Hrubý - Jankovič, Pernica, Beneš, Hanousek - Hübschman (63. V. Kubista) - Trávník, Pospíšil, Zelený - Diviš (88. Považanec), Mihálik (53. Mehanovič). Trenér: Klucký.

Zlín: Švenger - Pazdera, Jugas, Gajič, Matejov - Vukadinovič, Janíček (63. Štípek), Traoré, Hnaníček (83. Fantiš), Holík - Diop (76. Kopečný). Trenér: Páník.

Radost však hostům dlouho nevydržela. Šural ještě ve velké šanci selhal, ale Lafata ve 41. minutě na hraně ofsajdu nadvakrát překonal Melichárka.

Po přestávce nejprve brněnského brankáře vystrašil Konatého centr a pak Šuralova jen o centimetry nepřesná střela.

Do třetice už se Sparta dočkala, protože v 54. minutě Kijanskas fauloval Šurala a nařízenou penaltu proměnil Lafata. Letenský kapitán se tak se 13 brankami dotáhl na vedoucího střelce ligy Milana Škodu ze Slavie.

Sparta ale vzápětí potvrdila, že stále není v úplné pohodě. Ashiru se prosadil přes Hybše a střelu Taščiho tečoval do branky stoper Holek. Chvíli na to mohl vyrovnat Řezníček.

Nejprve opět neuspěl sám před Koubkem a poté mu nesedla střela zblízka. Na druhé straně nadělala Melichárkovi problémy teč po dlouhém přímém kopu a Marečkova dělovka.

Sparta se dočkala vítězství dvou remízách a jedné prohře a v tabulce na třetím místě ztrácí na druhou Slavii devět a na první Plzeň deset bodů.

Od pátého Zlína, který je jako první mimo pohárové příčky, dělí letenský celek bodů osm. Brno naopak ukončilo sedmizápasovou sérii bez porážky.