Konec všech nadějí. Házenkářky padly s Německem a se šampionátem se loučí

19:50
BREST / PRAHA - České házenkářky prohrály na mistrovství Evropy ve Francii i třetí zápas a turnaj pro ně skončil. Německu podlehly 28:30 a v základní skupině hrané v Brestu skončí na posledním čtvrtém místě. V předchozích zápasech český tým prohrál s Rumunskem i Norskem. Házenkářky nezopakovaly předloňské 10. místo ze šampionátu ve Švédsku.

Iveta Luzumová. foto: ČTK

ČR - Německo 28:30 (16:16)

Sestava a branky: Satrapová 1, Kudláčková - Knedlíková 2, Kovářová 6, Ryšánková 2, Mika, Kordovská, Luzumová 10/7, Konečná, Šustková, Adámková 2, Marčíková, Šetelíková, Zachová, Jeřábková 4, Malá 1.

Nejvíce branek Německa: Schmelzerová 7, Geschkeová a Bölková po 5.

Rozhodčí: Vranesová, Wenningerová (obě Rak.). Sedmimetrové hody: 7/7 5/5. Vyloučení 4:5. Diváci: 2930.

Pokud svěřenkyně Jana Bašného chtěly pomýšlet na postup, musely s Německem vyhrát. Soupeřkám naopak stačila i remíza kvůli tomu, že v úvodním zápase senzačně přehrály úřadující evropské mistryně z Norska.

Češky sice vstoupily do zápasu dobře a v první půli si vytvořily až pětibrankové vedení. Potom se ale zranila klíčová hráčka Iveta Luzumová, která byla dlouho mimo hřiště. Němky vyrovnaly, potom se skóre tahalo, ale ve druhé půli si soupeř došel za výhrou.

Český tým začal dobrou obranou a Satrapová chytila střelu z dálky přímo do obou rukou. Češky šly do vedení, ale také do oslabení. Skóre se tahalo ze strany na stranu. Rozstřílela se Luzumová, která měla za stavu 6:6 na kontě už pět branek. Češkám vrátila vedení gólem přes celé hřiště Satrapová. Z brejku pak dopravila míč do brány v pádu pravou rukou Knedlíková, přestože je levačka. Trefila se i Adámková s Kovářovou a bylo to 10:6.

Radostné házenkářky Iveta Luzumová a brankářka Lucie Satrapová.

V 17. minutě musela ze hřiště Luzumová, která zůstala po zákroku ležet v bolestech na brankovišti soupeře a držela se za levou ruku. Místo ní naskočila Marčíková, zatímco Luzumovou ošetřovali na lavičce. Němky toho využily a pětibrankové manko stáhly. Český tým navíc čelil dalším vyloučením. Ve 26. minutě Němky srovnaly na 14:14 a do šaten se šlo za stavu 16:16.

Luzumová sice nastoupila s ovázaným loktem, bylo však patrné, že ruku nemůže pokrčit, ani natáhnout. Přesto se dokázala gólově prosadit, potom ale dostala dvouminutový trest. Oba týmy se opět přetahovaly o vedení. Ale Češky se pak několikrát neprosadily a Němky šly do čtyřbrankového vedení. Rozstřílela se Jeřábková, která dala tři branky za sebou. Soupeř ale také skóroval a udržoval si náskok až do samotného závěru.