Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Konec velké éry. Patrik Berger odchází do fotbalového důchodu

Sport

  8:29
PRAHA - Slavný stříbrný tým z mistrovství Evropy 1996 je po včerejšku už definitivně jen záležitostí fotbalových pamětníků. Kariéru totiž oficiálně "zabalil" sparťanský záložník Patrik Berger a do sportovního důchodu tak odešel poslední člen party, která si v Anglii zahrála ve finále.

Patrik Berger. foto: ČTK

Nečekaně, bez famfár a potlesku. "Je to velká rána, ještě jsem s ním počítal. Zatřáslo to se mnou," přiznal první den zimní přípravy trenér Sparty Jozef Chovanec. Šestatřicetiletého Bergra přiměly pověsit kopačky na hřebík vleklé problémy s pravým kolenem.

5 největších momentů kariéry

1. Gól ve finále Eura 1996:
V nejdůležitějším zápase vstřelil svůj nejdůležitější gól. Ve Wembley proměnil penaltu po faulu na Poborského. Vedení 1:0 proti Německu ale nestačilo, soupeř vyrovnal a v prodloužení skóre otočil.

2. Úspěšný rok s Liverpoolem:
Na trofeje ze sezony 2000/01 si museli v Liverpoolu pořídit novou vitrínu. Berger byl u toho, když anglický velkoklub postupně posbíral Anglický pohár, Ligový pohár, Pohár UEFA a Superpohár.

3. Hattrick v Anglii:
Vstřelit tři góly během jednoho zápasu dokázal v anglické lize kromě Bergra z českých fotbalistů už jen Milan Baroš. Bergrovi se to povedlo hned během druhé sezony na Anfield Road proti Chelsea. Celkově se v Premier League trefil osmatřicetkrát.

4. Jediný titul s Dortmundem:
I když prošel tři špičkové kluby ve třech zemích, titulu se dočkal pouze v Dortmundu v jediné sezoně, kterou v Německu strávil po přestupu ze Slavie .

5. Senzační odchod do Slavie:
Bergra vychovala fotbalově Sparta, ale o velký talent záhy přišla. Do Slavie ho v roce 1991 na začátku jeho kariéry přetáhl Václav Ježek, kterého v Edenu zaměstněl mecenáš Boris Korbel.

S tím kolenem, které mu v americkém Vailu poprvé operovali už v devatenácti letech. To kvůli němu během kariéry proseděl na marodce tři roky a loni v srpnu musel poosmé na operaci.

Odborníci v Německu mu tehdy speciální metodou nahradili chybějící meniskus a Berger myšlenky na konec znovu odložil. "V polovině ledna bych snad mohl začít trénovat s míčem," říkal nedávno. Sedmkrát se dokázal vrátit, poosmé se mu to však už nepodaří.

"Začal jsem podle individuálního plánu běhat, jenže koleno začalo hrozně bolet. Naposledy jsem to zkusil asi před pěti dny a v tu chvíli jsem definitivně zjistil, že už to nepůjde," řekl Berger včera.

Po Vladimíru Šmicrovi, který se rozloučil v listopadu, tak z české ligy mizí další velká osobnost. "Hrál fotbal světového formátu, na který jsme nebyli zvyklí. Mnohem rychlejší a ve větším tempu," tvrdí bývalý spoluhráč Pavel Kuka.

Brzdila ho častá zranění kolene
Co se při vyslovení Bergrova jména vybaví vám? Třeba jediný český gól ve zmíněném finále proti Německu, angažmá v Liverpoolu nebo vyhlášená střela levačkou. Možností je hodně.

"Vzpomínám si, že byl hlavně bojovník. Nikdy nic nevypustil, byl dravý a šel si za svým cílem. Možná i proto patřil mezi nejlepší hráče," vzpomíná trenér reprezentace z Eura 1996 Dušan Uhrin.

Berger s fotbalem začínal ve Spartě, ale ligu si zahrál až za Slavii. S Dortmundem pak slavil německý titul a po přestupu do Anglie v roce 1996 zářil i v Liverpoolu. Byl u vítězství Poháru UEFA i v Anglickém poháru. Jen dvě trofeje, po kterých v kariéře vždy toužil, mu nakonec unikly: triumf v Lize mistrů a české lize.

"Mohl to dotáhnout mnohem dál. Ve chvíli, kdy přestoupil do Liverpoolu a měl se dál zlepšovat, ho zastavilo zranění. Ze svého potenciálu nakonec nemohl ukázat všechno," míní Kuka.

Uhrin je však jiného názoru: "Zranění ho limitovala, ale když se nad tím zamyslím, hrál v Liverpoolu, Aston Ville, Dortmundu, Portsmouthu... Co mohl dokázat víc než hrát v nejlepší lize světa?"

Jenže rozlučku na hřišti si neužil. Když loni 8. srpna v Příbrami nastoupil naposledy, nikoho nenapadlo, že je to i jeho derniéra. "Pro český fotbal je to sice špatně, ale my, bývalí reprezentanti, jsme vlastně rádi. Konečně se přidá k našemu týmu internacionálů," dodává s úsměvem Kuka.

Zahrát si možná půjde za amatéry v Dolních Chabrech, kde bydlí, ale jeho budoucnost bude spíše spojená se Spartou. "Určitě si o tom ještě promluvíme, ale nejdřív se s tím musí vyrovnat. Rádi bychom využili jeho schopností a zkušeností i v budoucnu," neskrývá Chovanec.