Konec tenisových maratonů. Davis Cup bude nuda, říká Štěpánek

Davis Cup

10:00
HANNOVER (Od našeho zpravodaje) - Možná už v pátek uvidí tenisoví diváci jednu novinku v praxi. V Davis Cupu by měly vymizet dlouhé zápasy. Páté sety už nebude potřeba ovládnout o dva gamy. Rozhodne se v tie-breaku. Jak reagují Češi?

Radek Štěpánek se v pětisetových zápasech vyžívá, Tomáš Berdych ne. foto: MAFRA - Michal Šula

Spolu s Berdychem nastoupí do dvouhry Rosol. Štěpánek bude připraven do čtyřhry

Nové pravidlo, které od této sezony zavedla mezinárodní tenisová federace ITF, se možná nejvíc řeší v německém Hannoveru. Přijde vám divné, proč zrovna tady? Tak si zavzpomínejte na české rekordy, které teď bude těžší zdolat.

Semifinále 2009 v chorvatské Poreči.

České tenisové maratony

v Davis Cupu

• semifinále 2009
  • 1. kolo 2013

Úvodní dvouhry začínají po poledni, končí se až dlouho po půlnoci. Po pětisetovém zápase Tomáše Berdycha s Marinem Čiličem nastoupili na antukový kurt Radek Štěpánek s Ivem Karlovičem. Výsledek? 16:14 v páté sadě!

Celkem se hrálo 82 gamů, což je nejvíce od zavedení tie-breaků v prvních čtyřech setech v Davis Cupu v roce 1989. Karlovič prohrál, ačkoliv nasázel rekordních 78 es. Jde o 12. nejdelší tenisový zápas vůbec.

„Ten zápas je nezapomenutelný nejen pro mě. Když známí odjížděli z Itálie z hor a přijeli domů, tak jsem ještě hrál,“ připomíná 37letý Štěpánek.

Ztratí se kouzlo výjimečnosti

Když se ho reportéři po losu víkendového klání zeptali, co na novinku říká, rozesmál se. „To bude nuda,“ kroutil hlavou.

Po několika letech už si detaily z utkání nevybaví, přesto najde jednu silnou vzpomínku - v týdnu mu zemřela babička. „Chtěl jsem letět hned zpátky domů, ale mamka říkala, ať zůstanu a hraju pro ni. Z tohoto hlediska to bylo výjimečné a emotivní.“

Radek Štěpánek (vpravoú a Tomáš Berdych se radují
Tomáš Berdych (vlevo) a Radek Štěpánek

„Vím, co to znamená hrát rozdílem dvou gamů v pátém setu a jít nejen na krev, ale doopravdy na dřeň. Jsem z toho překvapený a uvidíme, jak to bude vypadat. Tie-break je vždy taková loterie. Podle mě to trošku ztrácí kouzlo výjimečnosti,“ myslí si Štěpánek.

Dlouhé zápasy byly likvidační

A dál? Úvodní kolo ve švýcarské Ženevě před třemi lety.

Gutntág. Štěpánek si před Davis Cupem v Německu zahrál na Bolka Polívku

Sobotní dny bývají obvykle v týmové soutěži nejkratší, tehdy se však utkání Lukáše Rosola s Berdychem proti domácímu páru Stan Wawrinka, Marc Chiudinelli zapsalo do historie - Češi vyhráli v rozhodujícím setu 24:22.

Zápas trval 7 hodin a jednu minutu, pouze wimbledonský třídenní duel Isnera s Mahutem byl delší! „Dlouhé zápasy byly likvidační,“ řekl Lukáš Rosol.

„To jsem si poseděl dost,“ poznamenal kapitán Jaroslav Navrátil, který na rozdíl od Štěpánka zavedení tie-breaku vítá.

Kluci byli dva dni nepoužitelní

Berdych je zpět. Česká jednička opět povede do boje daviscupový tým

„Na jednu stranu to bude dobře, protože zápasy už nebudou tak dlouhé. Vždyť kluci byli další dva dny skoro nepoužitelní... Na druhou stranu po čtyřhodinovém vypětí hrát tie-break, který je o jedné dvou chybách, bude namáhavé na psychiku,“ varuje.

Navrátil si navíc ještě pamatuje, když se zkrácené hry nehrály vůbec. „To bylo strašný.“ Mohlo se stát, že zápas skončil 8:10, 6:1, 13:15 (hrálo-li se dřív jen na dva vítězné sety).

Volání tenisové „divočiny“ však nyní utichlo. Jak bude vypadat tie-breaková budoucnost?