Extraliga: Kometa expresně vyřadila Vítkovice, Pardubice srovnaly krok s Třincem

19:45
Brno - Hokejisté Komety Brno jsou prvními semifinalisty play off extraligy. Obhájci titulu zvítězili ve čtvrtém utkání s Vítkovicemi 3:1 a sérii vyhráli 4:0.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 4. zápas: HC Kometa Brno - HC Vítkovice Ridera. Brankář Vítkovic Patrik Bartošák inkasuje. foto: ČTK

Ostravané ve snaze odvrátit mečbol dobře začali a v úvodní třetině po gólu Petera Tršky vedli. Jejich naděje dlouho držel brankář Patrik Bartošák. Brněnský tým ale ve druhé polovině utkání zápas góly Tomáše Vincoura a Jana Štencela otočil. Skóre uzavřel necelé tři minuty před koncem při power play hostů Radim Zohorna.

HC Kometa Brno - HC Vítkovice Ridera 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)

(čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 4. zápas)

Branky a nahrávky: 35. Vincour (Haščák, J. Hruška), 46. Štencel (J. Hruška, R. Zohorna), 58. H. Zohorna (Krejčík, L. Čermák) - 14. Trška. Rozhodčí: Hodek, Šír - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 4:11. Využití: 1:0. Diváci: 7700 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:0.

Brno: Čiliak - O. Němec, Štencel, Krejčík, Gulaši, Bartejs, Malec, Barinka - M. Erat, J. Hruška, R. Zohorna - Vincour, P. Holík, Zaťovič - H. Zohorna, Nečas, Mallet - Vondráček, L. Čermák, Haščák. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný a Horáček.

Vítkovice: Bartošák - Sloboda, Klok, Baranka, Hrbas, Trška, Výtisk, Urbanec - Dej, Lev, Olesz - Tybor, O. Roman, D. Květoň - P. Zdráhal, Mahbod, Bartovič - Szturc, Š. Stránský, Kurovský. Trenéři: Petr a Trnka.

Kometa postoupila do semifinále extraligy pošesté v historii, v play off vyhrála desátý zápas v řadě.

Oba týmy sáhly oproti sobotnímu zápasu k jedné změně. Ve čtvrtém útoku Komety nahradil Vondráček zraněného Dočekala. Do druhé útočné řady Vítkovic se vrátil Tybor, jenž nahradil Kucseru.

Na rozdíl od třetího utkání (4:0) hosté mnohem pozorněji bránili, nenechávali soupeři volný prostor k zakončení a hrozili rychlými protiútoky. Už v první minutě při přesilovce se Tybor protáhl mezi brněnskými obránci, při pokusu o blafák ale netrefil branku. Kometa se snažila odpovídat stejnou zbraní, v zakončení si ale domácí útočníci nedokázali poradit s brankářem Bartošákem.

Vítkovická aktivita vyústila ve 14. minutě v úvodní branku. Mahbodovu střelu stačil Čiliak vyrazit pouze před obránce Tršku, na jehož přesnou střelu k tyči už brněnský brankář nedosáhl.

Ve druhé třetině se dostala Kometa do tlaku. Výrazně jí k k tomu pomohly i přesilové hry. Vítkovice dlouho držel výborně chytající Bartošák, při kterém stálo i štěstí. Ve 26. minutě už ležel na ledě, ale Erat ho nepřehodil.

Zanedlouho pro změnu netrefil prázdnou branku Nečas a další nabídku k vyrovnání neproměnil ani Zaťovič. Bartošáka se podařilo překonat až ve 35. minutě, kdy Hruška získal kotouč u zadního mantinelu a po Haščíkově přihrávce vyrovnal Vincour.

Kometa pokračovala v tlaku i ve třetí dvacetiminutovce. Otočit skóre se podařilo Brňanům opět po Hruškově akci - po jehož přihrávce se trefil obránce Štencel. Domácí si vzápětí mohli zajistit klidnější závěr utkání.

Vítkovice vedení v Brně udržet nedokázaly.

O ten se připravili neproměněním 97 sekund dlouhé přesilovky pět na tři. Další dvě šance k navýšení skóre neproměnil Holík. Pojistku dal až při hře bez brankáře Radim Zohorna. Vítkovice venku prohrály čtyři z posledních pěti utkání, z toho dvě až v prodloužení.

Treille zařídil Pardubicím srovnání série

Hokejisté Pardubic porazili ve čtvrtém čtvrtfinále extraligy Třinec 3:0 a vyrovnali stav série hrané na čtyři vítězné zápasy na 2:2. Dvěma góly se zaskvěl francouzský útočník Sacha Treille a výsledek dovršil David Tomášek. Brankář Ondřej Kacetl si připsal své premiérové čisté konto v play off a celkově desáté v nejvyšší soutěži. Série pokračuje ve středu v Třinci.

Do první velké šance se dostali ve druhé minutě Oceláři. Mikulík uvolnil Marcinka, který ale přestřelil. O dvě minuty později se dostal po špatném střídání hostů do úniku Dušek, Hrubec však jeho střelu vytěsnil pravou rukou. V osmé minutě po Cardwellově nahození dorážel Rolinek, ale Hrubec ve skrumáži puk přikryl.

Fanoušci Pardubic oslavují jeden z gólů.

Poté se strhla potyčka a Oceláři se dočkali přesilové hry, protože šli pykat za hrubost za domácí Trončinský s Maroszem a za hosty jen Musil, ale nezužitkovali ji. Ve 13. minutě vznikla z předchozích soubojů bitka Rolinka s Kovářem, který dostal o dvě minuty navíc, ale domácí také početní výhodu nevyužili.

HC Dynamo Pardubice - HC Oceláři Třinec 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 33. S. Treille (Marosz, Trončinský), 50. S. Treille (Trončinský, Tomášek), 52. Tomášek. Rozhodčí: Hradil, Kika - L. Kajínek, K. Zavřel. Vyloučení: 9:10, Holland - D. Musil oba 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 9632. Stav série: 2:2.

Pardubice: Kacetl - Cardwell, Wishart, Trončinský, Čáslava, Ščotka, Mojžíš, Holland - M. Beran, Tomášek, Rolinek - P. Sýkora, Marosz, S. Treille - M. Kaut, Poulíček, Perret - J. Sýkora, Dušek, T. Svoboda. Trenéři: Holaň, Marek a Janecký.

Třinec: Hrubec (53. Hamerlík) - Krajíček, M. Doudera, D. Musil, Roth, Kovář, Linhart - Martin Růžička, Roman Vlach, J. Petružálek - Dravecký, Marcinko, Mikulík - Martynek, Polanský, Adamský - O. Kovařčík, Cienciala, Rákos - od 43. navíc Kvasnica. Trenéři: Varaďa a M. Zadina.

V závěru úvodní třetiny putoval na trestnou lavici Kovář znovu za krosček a spolu s ním i jeho spoluhráč Musil s domácím Hollandem, kteří se poprali. Při přesilovce sudí Hradil s Kikou signalizovali vyloučení třineckého Krajíčka za podražení Marosze, ale pardubický Beran se přiznal, že to bylo přes jeho hokejku a půlminutová výhoda pěti proti třem pro Dynamo se nekonala.

Po 20 vteřinách druhé dvacetiminutovky šel právě Beran pykat na trestnou lavici a udeřit mohlo Dynamo, když Hrubec musel krýt Rolinkův brejk. Při aktivní hře obou týmů museli být oba brankáře neustále v pozoru. Při Rákosově vyloučení ve 33. minutě se radovalo z první branky Dynamo. Marosz nabil mezi kruhy Treillemu, který trefil přesně levý horní roh Hrubcovy branky.

Při Mojžíšově trestu mohl vyrovnat Roth, který po individuální akci ztroskotal na Kacetlovi. Z dorážky neuspěl ani Vlach. Těsně před pauzpu se strhla další potyčka v brankovišti Pardubic, které z toho vytěžily přesilovku, ale stav se neměnil.

Oceláři se tlačili za vyrovnáním, ale do šancí se nedostávali. Naopak udeřili domácí. Beran ještě v 50. minutě neuspěl, vzápětí ale Trončinský ideálně našel Treilleho, který pojistil náskok Východočechů. Za necelé dvě minuty upadl nešťastně při zpracování puku Krajíček a Tomášek blafákem do forhendu upravil na 3:0.

O chvíli později vystřídal Hrubce Hamerlík, který po o chvíli později musel čelit trestnému střílení Jána Sýkory, ale pomohla mu levá tyč. Dynamo si už bezpečný náskok pohlídalo a zvládlo i druhý domácí duel v sérii.