Kometa otočila šesté semifinále s Hradcem v prodloužení a bude bojovat o titul

21:08
BRNO - Hokejisté Brna si potřetí od roku 2012 zahrají ve finále extraligy o titul. V šestém semifinále zdolala Kometa doma Hradec Králové 2:1 v prodloužení a ovládla sérii 4:2 na zápasy. Brňané si díky tomu zajistili po úspěšných týmech ze základní části Liberci a Třinci jako třetí český zástupce účast v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. Vítěznou branku vstřelil v čase 77:19 Hynek Zohorna.

Semifinále play off hokejové extraligy - 6. zápas: HC Kometa Brno - Mountfield Hradec Králové. Radost brněnských hráčů. foto: ČTK

Mountfield i přes vyřazení dosáhne na historicky nejlepší umístění v nejvyšší soutěži. Pokud v druhé sérii uspěje Liberec, získá Hradec Králové bronz a rovněž se kvalifikuje do Ligy mistrů. V případě postupu Chomutova skončí čtvrtý.

Jako první zahrozil ve třetí minutě domácí Zaťovič, ale Rybár jeho střelu kryl. Hradecký brankář si poradil i s Čermákovou tečí a v šesté minutě se radoval z vedení naopak Mountfield. Nečasovu rozehrávku zblokoval Pavlík a osamocený Džeřinš prostřelil Čiliaka mezi betony.

HC Kometa Brno - Mountfield Hradec Králové 2:1 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)

(semifinále play off hokejové extraligy - 6. zápas)

Branky a nahrávky: 44. V. Němec (J. Hruška, Haščák), 78. H. Zohorna - 6. Džerinš. Rozhodčí: Hejduk, Mrkva - Brejcha (61. Mikšík), Suchánek. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. Diváci: 7700 (vyprodáno). Komečný stav série: 4:2.

Brno: Čiliak - O. Němec, Krejčík, Kováčik, Gulaši, Bartejs, Malec, Trška - M. Erat, J. Hruška, M. Kvapil - Vondráček, L. Čermák, Dočekal - Haščák, V. Němec, Zaťovič - H. Zohorna, Nečas, Mallet. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný, Haken a Pešout.

Hradec Králové: Rybár - Pláněk, Vydarený, Gregorc, Čáp, Štajnoch, Newton, Dietz - Köhler, Dragoun, Šimánek - Jaroslav Bednář, Kukumberg, Dej - Jarůšek, T. Knotek, Picard - R. Pavlík, Džerinš, Kopta. Trenéři: V. Sýkora, P. Hynek a T. Martinec.

Za minutu mohl vyrovnat Kvapil, který ale sám před Rybárem neuspěl. Hradec mohl zvýšit po střele Jarůška a dorážce Picarda, který minul. Čiliak si pak poradil s Šimánkovou tečí Dragounovy přihrávky.

Na druhé straně po Eratově střele dorážel Kvapil. Aktivní hra z obou stran přinesla i Šimánkovu střelu po přečíslení a možnost domácího Ondřeje Němce.

V úvodu druhého dějství se Kometa ubránila při Malcově trestu a v 26. minutě byl blízko vyrovnání Mallet, který se otočil před brankovištěm a trefil levou tyč. Nebezpečnou střelou odpověděl Bednář a Rybára zase prověřil Nečas. V polovině utkání zakončil nápor hostů po Dragounově ideální přihrávce zblízka Šimánek, ale Čiliak zasáhl betonem.

V 33. minutě pohasla v DRFG Areně světla, ale po krátkém přerušení se pokračovalo ve hře. V závěru druhé části po brejku mohli opět udeřit hosté, ale Jarůškovi po přečíslení dvou na jednoho s Picardem zakončení skákavého puku před Čiliakem nevyšlo.

Vyrovnání se tak dočkala Kometa, která ve 44. minutě využila svou první přesilovou hru. Po Hruškově přihrávce od pravého mantinelu se prosadil u levé tyč Vojtěch Němec. Skóroval při signalizovaném vyloučení a v další přesilovce měl možnost Mallet.

Východočeši se ubránili i při dalším náporu domácích a v 52. minutě neproměnili 18 vteřin trvající výhodu čtyř proti třem a pak ani pokračující klasickou početní výhodu. Další přesilovku hostů po Malcově vyloučení po 25 vteřinách přerušil Knotkův trest.

Semifinále play off hokejové extraligy - 6. zápas: HC Kometa Brno - Mountfield...

V čase 58:39 zasáhl Hruška vysokou holí Bednáře a šel pykat na dvě plus dvě minuty. Hosté prodloužení po velkém tlaku neodvrátili, protože si Čiliak poradil s ránami Šimánka i Gregorce.

Pauza před prodloužením se protáhla z 18 na 33 minut, aby čárového sudího Brejchu, otřeseného z konce třetí třetiny, nahradil povolaný náhradník Mikšík. Hned po 50 vteřinách hry se utkání znovu přerušilo. Led opustil po souboji s Köhlerem otřesený Ondřej Němec, za zákrok ale sudí nevylučovali. Následoval úklid odpadky zaházeného ledu.

Přesilovku hostů v prodloužení přerušil Štajnochův faul a Kometa pak 75 vteřin v početní výhodě také nevyužila. V 65. minutě Rybár kryl Hruškův únik a Eratovi nedovolil při další šanci ideálně zakončit Gregorc.

V 69. minutě pomohla hostům po Čermákově střele horní tyč. Další možnost měl Erat a Kometa následně nevyužila ani přesilovku při Čápově trestu. V 78. minutě ale už rozhodl Hynek Zohorna, který se trefil z mezikruží.