Kometa na úvod překvapivě prohrála s Litvínovem, Marcinko sestřelil hattrickem Kladno

Jan Myšák slaví svoji branku se spoluhráči. foto: Ondřej BičištěMAFRA

Třinec - Hokejisté Litvínova otočili v úvodním kole extraligy domácí souboj s favorizovaným Brnem a zvítězili 2:1. Kometa se ujala vedení v deváté minutě zásluhou Jana Hruška, ale už 12 vteřin poté vyrovnal František Gerhát a v 29. minutě otočil stav sedmnáctiletý útočník Jan Myšák, jehož gól byl nakonec i vítězný.
  20:03aktualizováno  20:31

Kometa se v deváté minutě prosadila dvě sekundy poté, co se ubránila dvouminutovému oslabení. Plekanec ve středním pásmu nahodil puk před branku, kde do něj Hruška šťouchl, čímž překonal brankáře Januse.

Verva přišla za 12 vteřin s bleskovou odpovědí. Hanzl si najel k zadnímu hrazení, odkud přihrál před branku na Gerháta a slovenský útočník srovnal. V 19. minutě si domácí před hostujícím gólmanem Vejmelkou vytvořili závar, jenže Myšák ani Jarůšek se neprosadili. Na druhé straně neuspěl z brejku hostující kapitán Zaťovič.

Ve 25. minutě se Holík ocitl blízko druhému úspěchu hostů, ale z úhlu zamířil jen do boční sítě odkryté branky. O čtyři minuty později dokonal Litvínov po pohledné kombinaci obrat. Jarůšek nahrál na druhou stranu Kašparovi, který před brankovištěm našel volného Myšáka, jenž zakončil přesně z první.

Brno si v prostřední části zahrálo tři početní výhody, ani jednu z nich však nevyužilo. Januse zblízka neprostřelil nadvakrát americký útočník Mueller a v závěru třetiny z kruhu ani Plekanec.

Šestatřicetiletý centr, který si v NHL připsal 1001 startů, nevyzrál na Januse ani z mezikruží v polovině závěrečné dvacetiminutovky. Brno v závěru zkusilo hru bez brankáře, Litvínov si ale plný bodový zisk nenechal vzít a doma Kometu zdolal po třech porážkách ve vzájemných kláních za sebou, pokaždé navíc v základní hrací době.

Jan Myšák překonává Karla Vejmelku
Hokejisté Třince se radují ze vstřelené branky.

Kladno bez Jágra padlo ve Třinci

První šanci zápasu mělo Kladno, ale Valský špatnou rozehrávku domácích nepotrestal a netrefil odkrytou branku. Třinec brzy na to otevřel skóre. Gernát v přesilové hře minul, ale puk se odrazil od zadního mantinelu k volnému Marcinkovi, který skóroval do prázdné branky. Závěr třetiny patřil nováčkovi, který v početní výhodě několikrát zahrozil. Krásnou kombinaci ale nezužitkoval Valský, proti němuž na poslední chvíli skvěle zasáhl betonem Bartošák, další gólovku pak zahodil Strnad.

Na slibný závěr Kladno ve druhé třetině nenavázalo a doplatilo na zbytečný útočný faul, jímž Melka nabídl domácím 32 sekund dlouhou výhodu dvou mužů. Oceláři díky tomu odskočili. Po hezké kombinaci rychle zvýšil Marcinko a v momentě, kdy se Melka vracel z trestné lavice, přidal Hrňa střelou bez přípravy třetí gól. Rychlé zásahy s Rytíři otřásly natolik, že ve vlastní přesilové hře kupili chyby a Marcinko z brejku dva na jednoho zkompletoval po pasu Adamského hattrick.

V kabině Kladna zřejmě trenéři zvedli o přestávce hlas, protože hosté vstoupili do třetího dějství aktivně. Valský si ještě v úniku neporadil s Bartošákem, ale o minutu později vyslal Barinka krásný pasem na zteč Strnada, který snížil. Hosté ožili a Redlich z mezikruží přidal druhý gól, ale další drama domácí odmítli dvěma trefami v 52. minutě během čtrnácti sekund. Prosadili se Ondřej Kovařčík, který zakončil sourozeneckou souhru s Michalem, a po individuálním průniku Vrána.

Ostatní výsledky 1. kola hokejové extraligy:

BK Mladá Boleslav - HC Dynamo Pardubice 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)

Branky a nahrávky 25. Flynn (Najman, P. Kousal), 33. P. Musil (Ševc, Klepiš), 38. Vondrka (Hrbas), 60. Žejdl - 38. Tybor (R. Kousal, D. Kindl). Rozhodčí: Hodek, Veselý - Kajínek, Špringl. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 3576.

HC Vítkovice Ridera - HC Olomouc 1:2 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 35. Š. Stránský (Výtisk, Roberts Bukarts) - 23. Olesz (Nahodil, Burian), 65. Škůrek (Klimek). Rozhodčí: Hradil, Lacina - Rožánek, Tošenovjan. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. Diváci: 5503.

HC Energie Karlovy Vary - PSG Berani Zlín 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 33. Beránek (Graňák, T. Mikúš), 46. Koblasa (Vondráček) - 18. D. Nosek (Szturc, Honejsek). Rozhodčí: Pražák, Šindel - Gerát, Hynek. Vyloučení: 4:5, navíc Hlava (Karlovy Vary) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 3428.