Kometa na Spartě znovu otočila, Hradec udržel čisté konto a srovnal

20:02aktualizováno  21:34
Hradec Králové / PRAHA - Hokejisté Hradce Králové suverénně zvítězili ve druhém čtvrtfinále proti Litvínovu 3:0 a na domácím ledě srovnali stav série na 1:1. Brněnská Kometa podruhé za sebou dobyla pražskou O2 arenu, Spartu srazil na kolena ve čtvrté minutě prodloužení Jozef Kováčik. Slovenský bek přesnou ranou z první překonal Tomáše Pöpperleho.

Hokejisté brna slaví vítězství na Spartě foto: ČTK

Hned v první minutě prověřil brankáře hostů Jarůšek, Janus byl ale pozorný. Brzy poté hrál Litvínov přesilovku, v níž však měl největší šanci domácí Knotek - Janus ho vychytal. Stejně dobře si vedl i Rybár proti Hüblovi v 10. minutě.

Královéhradečtí pak nevyužili přesilovku, ale nedlouho po jejím skončení napřáhl Gregorc a projektil z jeho hole zastavila až síť, když na brankovišti clonící Köhler stihl uhnout a včas pokrčit nohu, do níž by jinak inkasoval tvrdou ránu.

V 16. minutě stihl během oslabení Vervy Pilař v krátkém sledu dva fauly, Mountfield hrál necelou minutu pět na tři, ale šanci si nedokázal připravit ani v následující dlouhé přesilovce pět na čtyři. Pár vteřin před přestávkou mohl naopak elán domácích zchladit Gerhát, jenž se prodral hned po buly až před Rybára, ale trefil jen horní tyč, od níž se kotouč odrazil před brankovou čáru.

Nástup do druhé třetiny vyšel ideálně Východočechům, když se do přečíslení dvou na jednoho dostali Picard a Džerinš, jenž dostal kotouč ideálně před prázdnou branku. Holí sice minul, ale bruslí dopravil puk do branky. Sudí ještě ověřili situaci s kolegou u videa, ale to trvalo jen pár vteřin a druhý gól domácích uznali.

V 29. minutě Picard připravil obrovskou šanci pro Džerinše, vzápětí Januse hodně pozlobil bekhendovým zakončením Knotek. Severočeši se však nevzdávali, vymanili se z náporu Mountfieldu a následovalo několik závarů v Rybárově brankovišti, při nichž byli blízko snížení, ale domácí gólman i s pořádnou dávkou štěstí držel čistý štít.

Jenže na začátku 32. minuty obrana Vervy zapomněla na Knotka, který po Köhlerově ideální nabídce zavěsil nekompromisně pod horní tyč - 3:0. Domácí přes své vedení pokračovali v útočných manévrech a nechybělo mnoho, aby aktivní Džerinš přidal čtvrtou trefu.

Třetí dějství přineslo marnou snahu Litvínova o gól naděje, domácí se snažili definitivně rozhodnout z brejků. V 48. minutě si zopakovali hru v pěti proti třem, tentokrát 45 vteřin, jenže ji odehráli podobně bezzubě jako v prvním případě.

Až po skončení klasické přesilovky byl v dobré pozici Jarůšek, jenže střela mu nesedla. Zanedlouho se role obrátily a 50 sekund hrál ve dvojnásobné přesile Litvínov, i v tomto případě bez gólové trefy. Závěr okořenila už pouze krátká, ale svižná bitka.

Prodloužení rozhodl Kováčik

Sparta, které v prvním duelu ztratila vedení 2:0 a prohrála 2:3, nastoupila bez potrestaného beka Nedomlela a v centru druhého útoku nahradil Smejkala Ihnacak. V sestavě Komety chyběl forvard Vincour a nově se do ní zařadil zkušený Brabenec.

Do první nebezpečné situace se dostal domácí bek Piskáček, ale gólman Čiliak jeho pokus kryl. V sedmé minutě se Sparta radovala z vedení. Cingel vysunul Řepíka, který z pravého kruhu prostřelil brněnského brankáře pod vyrážečku. Vzápětí mohli hosté vyrovnat, když rána Gulašiho od modré čáry trefila horní tyč.

Zvýšit se snažil dvěma pokusy Buchtele, s tečemi neuspěli ani Ihnacak a Hlinka, po jehož zásahu Čiliakovi pomohla levá tyč a puk nestihl dorazit ani Vrána. V 15. minutě se změnilo skóre na druhé straně. Hynek Zohorna na útočné modré čáře zblokoval Formanovu rozehrávku, Nečas se dostal sám před Pöpperleho a vyrovnal.

Forman své zaváhání napravil v 17. minutě, kdy po brejku předložil puk Kumstátovi, který vrátil Spartě vedení. Ještě před pauzou při Mikušově trestu trefil Ondřej Němec od modré čáry levou tyč domácí branky.

V druhém dějství se hrálo dlouho bez velkých šancí. Hodně práce měl v 29. minutě měl Čiliak s Cingelovým pokusem z mezikruží. Kudrna o chvilku později minul a Sparta se pak ubránila i při Uhrově trestu. Ve 32. minutě měl ideální možnost na vyrovnání Mallet, ale Pöpperleho po úniku ani nadvakrát nepřekonal.

Sparta mohla zvýšit při vyloučení Martina Erata, při kterém po spolupráci s Hlinkou nepřekonal Čiliaka Vrána a nebezpečně pálili Buchtele, Řepík či Pech. Při vyloučení Nečase a Káni hrála Sparta dokonce 75 vteřin v pěti proti třem, ale hosté rovněž odolali.
Další početní výhoda ve třetí třetině při dalším trestu Martina Erata nevyšla Spartě už vůbec. V 45. minutě ujel ve vlastním oslabení Mallet a překonal Pöpperleho.

Kometa měla možnost na obrat při Švrčkově trestu, kdy měl šanci Haščák. Pak se v 51. minutě po přečíslení dostal sám před sparťanského gólmana Vojtěch Němec, ale Pöpperle jeho bekhendový blafák zlikvidoval. Při Krejčíkově trestu Kometa Spartu do šance nepustila. Pražané při Švrčkově pobytu na trestné lavici nabídli hostům šanci sami po Emingerově pádu, ale Kvapil minul branku.

V nastavení se už Kometa radovala. Po vyhraném vhazování Vojtěcha Němce přihrál Zaťovič za pravý kruh Kováčikovi, který tvrdou ránou překonal Pöpperleho.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...