Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf

Čtvrtfinále play off: Sparta se přiblížila postupu, Brno vyrovnalo sérii

21:06
BRNO/PRAHA - Hokejisté Komety Brno porazili ve druhém čtvrtfinále play off Zlín 4:2 a srovnali stav série na 1:1. O svém vítězství rozhodli Brňané mezi 47. a 55. minutou, kdy získali tříbrankový náskok. Třetí a čtvrtou branku vstřelili během pouhých 12 sekund. Jeden gól a dvě asistence si připsal brněnský útočník Vojtěch Němec. Třetí utkání je na programu v neděli v 15:30 ve Zlíně.

Obránce Komety Petr Kuboš (vpravo) střílí gól. V brance Zlína je Tomáš Štůrala. foto: ČTK

„Přijeli jsme získat jedno utkání, což se nám podařilo. Nečekali jsme, že sérii vyhrajeme 4:0 na zápasy. Jsme před pokračováním ve Zlíně spokojení,“ uvedů trenér Zlína Rostislav Vlach.

K jediné změně v sestavách oproti úvodnímu duelu sáhla Kometa. Místo obránce Vágnera naskočil do hry po doléčení zranění Dujsík. Úvodní třetina svým průběhem napověděla, že se hra ještě více přiostří. Brňané vsadili na osvědčený agresivní nátlakový hokej a Berani se snažili oplácet stejnou zbraní. Oba celky spoléhaly na precizní defenzívu.

1. ZÁPASY

„Doufám, že je vidět zlepšení našich přesilovek. Začínáme plnit, co jsme chtěli. I když dnes byly proměněné přesilovky dílem náhody. Nehráli jsme na signály, ale improvizovali. Dělali jsme ale, co jsme chtěli a padlo to tam,“ zhodnotil proměněné přesilovky útočník Komety Vojtěch Němec.

Domácí hokejisté si v první třetině vypracovali pouze dvě slibnější příležitosti, v sedmé minutě Burian netrefil volnou část branky a o tři minuty později se po Hanzlíkově střele od modré čáry kotouč odrazil od tyčky. Zlín zahrozil jen v deváté minutě, pokus Jakuba Svobody chytil v poslední chvíli do lapačky Čiliak.

„Včera nám to nevyšlo, i když jsme odehráli také dobrý zápas. Dnes se to obrátilo, štěstí stálo při nás hlavně ke konci utkání. Dávali jsme si větší pozor na chyby,“ řekl obránce Jozef Kováčik.

Na začátku druhé třetiny trefil Němec při dorážce tyčku. V otevřené a bojovné partii Zlín doplácel na větší počet faulů. V polovině zápasu se po vyloučeních Horáka a Kotvana po zbytečném krosčeku naskytla Kometě 38 sekund dlouhá přesilovka pět na tři.

Tu ještě svěřenci kouče Kýhose nevyužili, ale následnou hru pět na čtyři už domácí potrestali. Němec našel křížnou přihrávkou najíždějícího obránce Kuboše, který prostřelil brankáře Štůralu. Po vedoucí brance Brňané herně ožili, získali územní převahu, v koncovce se ale neprosadili.

„Dnešní prohra mrzí. Brno mělo více přesilovek, tím se dostali do tempa. Postupem času budou zápasy ještě ostřejší,“ řekl brankář Zlína Tomáš Štůrala.

V úvodu třetí třetiny Zlín využil první přesilovku v sérii, při vyloučení Malce prostřelil brankáře Čiliaka od modré čáry obránce Marušák. Z vyrovnání se Berani ale radovali pouze tři minuty. Ve 47. minutě po faulu na brněnského Hrušku byl Okál vyloučen na pět minut a do konce utkání. Početní výhodu využil Ton, na jehož střelu od modré čáry brankář Štůrala nereagoval.

„Přiznám se, že jsem střelu tolik neumisťoval a spíš jsem se snažil netrefit prvního hráč. Přistupují jako my k těm elitním střelcům, kteří mají dobrou střelu z voleje. Pak je otázka štěstí, že to prošlo,“ konstatoval brněnský útočník Ton.

V 55. minutě Komety bleskově přidala další dvě branky. Nejdříve Němec tečoval střelu Kováčika a pak prostřelil zlínského gólmana Vondráček. Zlín ještě korigoval výsledek tři minuty před koncem gólem Holíka, zvrat už ale Brňané nepřipustili.

„Rozhodla v závěrečné třetině přesilovka Brna při vyloučení Okála. Dostali jsme brzy branku. Důležité bylo, že jsme ve zbývající části pětiminutového oslabení už neinkasovali. Tím jsme se ještě mohli v závěru pokusit o zvrat. Ovšem jedna branka nestačila,“ poznamenal obránce Zlína Jiří Marušák.

Sparta triumfovala i podruhé

Hokejisté pražské Sparty zvládli úspěšně i druhý zápas čtvrtfinále Česká pojišťovna play off Tipsport extraligy proti Hradci Králové a po výhře 5:3 vedou v sérii 2:0 na zápasy.

Sparta po středečním vítězství 3:0 dnes dvakrát vedla, ale Mountfield ve 28. minutě po druhé trefě Jaroslava Kudrny vyrovnal na 2:2 a za 17 vteřin otočil stav Roman Kukumberg. Obrat ve prospěch Pražanů ve závěrečném dějství zařídili Martin Réway s Tomášem Rolinkem a výsledek pojistil svou druhou brankou v utkání Jan Buchtele.

„Zápas splňoval všechny atributy play off utkání. Bylo tam všechno, co se do play off zápasu má dát. Z naší strany to bylo vítězství vůle, odhodlání, bojovnosti a nasazení. Za třetí třetinu jsme si určitě zasloužili vyhrát,“ konstatoval trenér Sparty Zdeněk Moták.

Čtvrtfinále play off - 2. zápasy

HC Kometa Brno - PSG Zlín 4:2 (0:0, 1:0, 3:2)

Branky a nahrávky: 31. Kuboš (V. Němec, Ton), 47. Ton (Kováčik, V. Němec), 55. V. Němec (Kováčik, J. Hruška), 55. Vondráček (Burian, Koreis) - 44. Marušák (Leška, Okál), 57. P. Holík (Roman Vlach). Rozhodčí: Hribik, Šír - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:7, navíc Okál (Zlín) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 7200 (vyprodáno). Stav série: 1:1.

HC Sparta Praha - Hradec Králové 5:3 (1:0, 1:3, 3:0)

Branky a nahrávky: 15. Buchtele (Réway), 26. J. Mikuš (J. Hlinka, Vondrka), 42. Réway (Polášek), 55. Rolinek (Přibyl, Pilař), 60. Buchtele (J. Hlinka) - 25. Kudrna (Pospíšil), 28. Kudrna (Vydarený, Šimánek), 28. Kukumberg (Pláněk). Rozhodčí: Pešina, Fraňo - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 8:9, navíc J. Mikuš (Sparta) 10 min. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7638. Stav série: 2:0.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...