13. září 2017 8:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

KOMENTÁŘ: Rozhodčí nestačí. Může za to Berbr i tlak Ligy mistrů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Miroslav Zelinka zápas Liberec - Sparta absolutně nezvládl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Zelinka zápas Liberec - Sparta absolutně nezvládl. | foto: ČTK

Komise fotbalových rozhodčích pod vedením Michala Listkiewicze se hned v úvodu nové sezony dostala pod tlak, z něhož se nedokáže vymanit.

Mohou za to nejen půtky s vedením Fotbalové asociace ČR v čele s „tátou“ českých sudích, místopředsedou Fotbalové asociace ČR Romanem Berbrem, ale i tlak na sudí v přelomovém ročníku ligy, jejíž vítěz se nejspíš přímo kvalifikuje do hlavní fáze Ligy mistrů.

Listkiewicz dostal před minulou sezonou pravomoc si sestavit podle své libosti komisi, která by měla napravit pochroumanou pověst zdejších sudích, jež vedla dvojice Dagmar Damková a Miroslav Tulinger.

Faktickým vládcem rozhodčích však byl manžel Damkové Berbr. A jeho vliv šéf FAČR Miroslav Pelta zvolením Listkiewicze do čela komise značně minimalizoval.

Roman Berbr s Dagmar Damkovou.
Dvaapadesátiletý Pelta čelí obvinění v souvislosti s údajným zmanipulováním sportovních dotací.

Jenže Pelta se kvůli dotační kauze na začátku června rozhodl funkci šéfa FAČR položit a Berbr vycítil šanci opět české sudí ovládat. Měl v plánu komisi rozpustit a dosadit do ní opět své lidi.

Za Listkiewicze se však v tu chvíli postavila Fortuna, jeden z hlavních partnerů FAČR, která jejímu vedení vzkázala, že pokud Listkiewicze odvolá, z českého fotbalu odejde.

Berbr tak někdejšího šéfa polského fotbalu ve funkci ponechal, přesto dosáhl svého, protože na sudí vytvořil tlak.

Navíc jim na klidu nepřidal ani fakt, že vítěz probíhajícího ligového ročníku postupuje přímo do Ligy mistrů, a pod tímto náporem drtivá většina arbitrů nestála.

A přestože se Listkiewicz dušoval, že jeho svěřenci nastalou situací zvládnou, opak byl pravdou.

Od úvodních kol rozhodčí sekají jednu hrubou chybu za druhou a často je to právě v duelech, v nichž hrají týmy usilující o titul, a tedy i o milionářskou soutěž.

Václav Jemelka z Olomouce dává gól brankáři Slavie Janu Laštůvkovi.

Václav Jemelka z Olomouce dává gól brankáři Slavie Janu Laštůvkovi.

Hned v prvním kole sudí Pavel Orel daroval penaltu Slavii v duelu s Teplicemi, z níž sešívaní rozhodli o své výhře. Ve třetím kole měl zase svůj den zkušený sudí Miroslav Zelinka, který naprosto zpackal šlágr Liberec–Sparta (1:1).

I když domácí dohrávali v devíti, poškodil Spartu, protože v závěru nenařídil penaltu v její prospěch. Asistent sudího Matěj Vlček zase ve stejném duelu chybně zvednutým praporkem připravil Spartu o gól.

O kolo později zase Pavel Julínek v závěru utkání Jihlava–Plzeň (1:2) přehlédl zjevný faul Marka Bakoše, který i díky tomu rozhodl o výhře Plzně. Korunu svému snažení pak nasadili sudí v minulém kole.

Karel Hrubeš neviděl ruku Václava Jemelky při olomouckém vyrovnání proti Slavii (1:1), asistent Zdeněk Koval zase v duelu Sparty s Karvinou (2:0) uznal trefu Davida Hovorky přes ofsajdové postavení jeho spoluhráče.

Pokud hodlají sudí v podobných přehmatech pokračovat i v následujícím kole, jehož vrcholem je derby Slavia–Sparta, tlak na ně mnohonásobně naroste.

  • 0Diskuse