Kolumbie - Anglie 1:2. Angličané zlomili penaltové prokletí a postupují do čtvrtfinále

19:45
Moskva - Posledními čtvrtfinalisty mistrovství světa v Rusku se stali fotbalisté Anglie. V dnešním osmifinále v Moskvě porazili Kolumbii 4:3 v penaltovém rozstřelu, který v historii šampionátů zvládli poprvé. V normální hrací době i po prodloužení skončil zápas 1:1. Dalším soupeřem výběru trenéra Garetha Southgatea bude Švédsko.

Harry Kane slaví postup přes Kolumbii s Raheemem Sterlingem foto: Reuters

Kolumbie - Anglie 1:2 (1:1, 0:0), pen. 3:4

Branky: 90.+3 Mina - 58. Kane z pen. Penalty proměnili: Falcao, Cuadrado, Muriel - Kane, Rashford, Trippier, Dier. Neproměnili: Uribe, Bacca - Henderson. Rozhodčí: Geiger (USA) - Fletcher (Kan.), Anderson (USA) - Makkelie (video, Niz.). ŽK: Barrios, Arias, C. Sánchez, Falcao, Bacca, Cuadrado - Henderson, Lingard. Diváci: 44.190.

Sestavy:

Kolumbie: Ospina - Arias (116. Zapata), Mina, D. Sánchez, Mojica - Barrios, C. Sánchez (79. Uribe), Lerma (61. Lerma) - Cuadrado, Falcao, Quintero (88. Muriel). Trenér: Pekerman.

Anglie: Pickford - Walker (113. Rashford), Stones, Maguire - Trippier, Alli (81. Dier), Henderson, Lingard, Young (102. Rose) - Sterling (88. Vardy), Kane. Trenér: Southgate.

Anglie měla zápas od začátku pod kontrolou, ale převahu dlouho nedokázala gólově vyjádřit. Dočkala se až v 58. minutě, kdy Kanea fauloval Carlos Sánchez, anglický útočník sám proměnil nařízenou penaltu a šestým gólem si upevnil první místo v pořadí střelců. Kolumbie ale ve třetí minutě nastavení vyrovnala, když se po rohu prosadil stoper Yerry Mina. V prodloužení gól nepadl a v penaltovém rozstřelu rozhodl o výhře 4:3 Eric Dier.

První poločas patřil Anglii, která ale územní převahu dokázala proměnit pouze v minimum šancí. Nejprve Kane hlavičkoval nad branku a ve 42. minutě z přímého kopu vystřelil vedle Trippier. Kolumbie, které opět chyběla největší hvězda Rodríguez, zahrozila až v samém závěru, ale Quintero trefil jen připraveného gólmana Pickforda.

Po přestávce se obraz hry nezměnil a v 58. minutě se Anglie ujala vedení. Carlos Sánchez fauloval Kanea, který poté ranou doprostřed branky proměnil nařízenou penaltu. Anglický útočník si tak šestým gólem upevnil vedení v tabulce střelců šampionátu.

Harry Kane jde s míčem ke svoji penaltě v rozstřelu proti Kolumbii.
5. JORDAN PICKFORD. Jeden z brankářských objevů letošního světového šampionátu...

Anglie nadále kontrolovala zápas a pomáhal ji k tomu i nervózní výkon Kolumbijců, kteří často faulovali a sbírali žluté karty. Jihoameričané dokázali zahrozit až v 82. minutě po Walkerově chybě, ale Cuadrado po brejku zamířil v dobré pozici nad břevno.

Kolumbie poté soupeře zatlačila a v nastavení se dočkala vyrovnání. Gólman Pickford vyrazil dalekonosnou ránu Uribeho na roh a po něm se hlavou prosadil stoper Mina, pro kterého šlo už o třetí branku na šampionátu. Jihoameričané ožili a aktivní byli i v prodloužení.

online reportáž z utkání si přečtěte zde

Největší šance nastavené půlhodiny si ale připsala Anglie. Střídající Rose prolétl kolumbijskou obranou a jen těsně minul vzdálenější tyč. Když po rohovém kopu v ideální pozici neuspěl ani hlavičkující Dier, zamířil zápas do penaltového rozstřelu, který Anglie na světové scéně ještě nikdy nezvládla. Neuspěla v něm v letech 1990, 1998 ani 2006.

A kousek od vyřazení byla i tentokrát. Jako první totiž neproměnil na konci třetí série Henderson a Uribe mohl poslat Kolumbii do vedení 4:2, jenže trefil břevno. Vzápětí vyrovnal Trippier, a když po něm neuspěl ani Bacca, rozhodl Dier o první výhře Anglie ve vyřazovací části velkého turnaje od roku 2006. Tehdy si také naposledy zahrála čtvrtfinále mistrovství světa.