Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Úleva v nastavení. Až Plzeň odvrátila totální zmar českých klubů

22:00
PLOJEŠŤ - Po jasných prohrách Liberce a Mladé Boleslavi se dobře nevyvíjel ani poslední čtvrteční zápas 3. předkola Evropské ligy s českým zástupcem. Alespoň remízu ze hřiště Petrolulu Ploješť nakonec pro fotbalisty Plzně zachránil ve druhé minutě nastavení vyrovnávacím gólem na 1:1 střídající Daniel Kolář. Domácí předtím poslal v 75. minutě do vedení hvězdný Adrian Mutu.

Petrolul Ploješť - FC Viktoria Plzeň. David Limberský v drsném souboji. foto: ČTK

Plzeň tak sice nevyhrála ani třetí soutěžní utkání sezony, ale do domácí odvety si veze nadějný výsledek. K postupu jí stačí remíza 0:0 či jakákoli výhra.

Čtyřnásobný nejlepší rumunský fotbalista Mutu překvapivě chyběl v sestavě domácích. Naopak Plzeň nastoupila v téměř totožné jedenáctce jako v 1. ligovém kole v Příbrami, jen Hrošovského nahradil Hořava. Jinak trenér Dušan Uhrin mladší věřil, že stabilizace sestavy pomůže zamezit chybám v obraně, které plzeňský tým v úvodu sezony provázejí.

Viktoriány dlouho držel skvělý Kozáčik

Ovšem i v Rumunsku nebyla plzeňská obrana nejjistější a stopeři si příliš nevěděli rady s dlouhými pasy za obranu na aktivního Tamuze. Několikrát tak musel brankář Kozáčik řešit nebezpečné situace rychlým vyběhnutím ve stylu německého reprezentanta Manuela Neuera.

Hned při tom prvním dostal ošklivou ránu kolenem do hlavy, ale po ošetření pokračoval a byl oporou Plzně.

Viktoriáni se však brzy chytli, byli lepší v kombinaci a dostávali se častěji do zakončení. Ovšem Bakoš po Petrželově centru jen těsně nedosáhl na míč, který by „uklidil“ do odkryté branky. Vaněk zas hlavičkoval těsně nad a Pilařova střela šla na připraveného gólmana Pecanhu. Brazilský brankář se pak vytáhl při vydařené střele Horvátha.

Hráči Ploješti zlobili zejména z brejků, kdy se dostávali i do přečíslení, ale situace neřešili ideálně. Stejně si vedl na druhé straně Vaněk, který vypíchl míč a šel s Bakošem ve dvojici na jediného obránce, ale ani nepřihrál a ani nevystřelil. Propadávání v obraně zřejmě bylo poločasovým tématem v kabině Plzně a ve druhé půli už si na to dávali čeští vicemistři větší pozor. A to i za cenu toho, že směrem dopředu už Plzeň nebyla tak nebezpečná.

Domácí branku ohrozil Bakoš z přímého kopu, ale jinak se hrálo hlavně ve středu pole a ani jeden z týmů nebyl schopen delších kombinací.

V 75. minutě však Rumunům již rychlá kombinace vyšla. Střídající Mutu ukázal svou kvalitu, když se i díky zaváhání Hubníka uvolnil na 20 metrech od branky a levačkou poslal Ploješť do vedení.

Plzni chvíli trvalo, než ze sebe šok setřepala, v závěru však soupeře zatlačila a ještě vydřela vyrovnání. Nejprve neuspěl s hlavičkou Bakoš, ale v první nastavené minutě poslal za obranu hezký centr Horváth na nabíhajícího Koláře, který dostal míč do sítě a odvrátil tak teprve třetí prohru z dosavadních 21 zápasů v předkolech evropských pohárů.