26. srpna 2016 16:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

'Kojoti' zaměstnali první trenérku, chasníci z NHL tak budou poslouchat ženu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Dawn Braidová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dawn Braidová. | foto: Reprofoto

ARIZONA/PRAHA Tvrdé střety, vypjaté zápasy, miliony dolarů. Takto ve zkratce vypadá NHL. Bývalo nemyslitelné, aby se mezi stokilové pořízky dostala žena. Ovšem změna je život a také v nejslavnější hokejové soutěži už je nyní zástupkyně „něžného pohlaví“. Ne na ledě, ale coby součást trenérského týmu Arizony Coyotes. Seznamte se s Dawn Braidovou.

Sympatická plavovláska donedávna vypomáhala řadě klubů z NHL. Mezi jinými i Torontu, Anaheimu nebo Calgary. Jenže občasná přítomnost na tréninku není to samé, jako trvalé angažmá.

Braidovou až nyní ulovili Kojoti z Arizony. A to na plný úvazek jako trenérku bruslení.

„Je to něco, o čem jsem vždycky snila,“ zářila štěstím v rozhovoru pro server NHL.com Braidová. „Jsem velmi pyšná na to, že mě udělali první ženskou profesionální trenérkou v NHL. Pracovala jsem velmi tvrdě, abych dostala takovou šanci. Trvalo to několik let, a já se těším na to, že má práce bude mít pokračování,“ dodala.

Těch několik let je konkrétně sedm. Tak dlouho se kolem hokeje Braidová motá, tak dlouho dělala ředitelku Bruslařského rozvoje v Atletickém centru v kanadském Ontariu. Mezi její klienty patřil například i současný kapitán New Yorku Islanders John Tavares.

A od Tavarese se jí dostalo pořádné reference! „Dawn ze mě udělala silnějšího a efektivnějšího bruslaře. Vždycky mi říkala, že pokud nebudu trénovat správně a dělat určité cviky, tak nebudu dostatečně silný na to, abych na ledě dělal to, co chci já,“ řekl na konto Braidové jeden z nejlepších střelců soutěže.

Asi není nadšený, že nyní bude piplat bruslařské umění u konkurence. Zato v arizonské poušti si hvízdají. „Cítíme, že Dawn může našemu týmu nabídnout něco, co jiní nemají,“ říká generální manažer Kojotů John Chayka. „Hra se stále zrychluje a všechno se točí okolo bruslení.“

V profesionálním sportu ale Braidová není první ženskou průkopnicí v kolektivních sportech, ve kterých hrají desítky let prim muži. V NBA už najdete trenérku jménem Becky Hammonová (San Antonio Spurs), v NFL pak jistou Kathryn Smithovou (Buffalo Bills).

Ale ani v Čechách nezůstáváme za světem pozadu. Ženy sice nemívají například v hokeji či fotbale profesionální kontrakty, ale i tak se v nich objevují čím dál tím více. U hokeje jde hlavně o zmíněné bruslení, kdy zejména bývalé krasobruslařky mají hokejistům co předat.

Jen namátkou lze zmínit trenérky Lucii Arazimovou a Alenu Lehkou, působící v pražských Letňanech.

Kdo bude následovat jejich příkladu a nezalekne se angažovat další ženy? Tak jak se nebáli „Kojoti“ z Arizony či v Letňanech.

Jan Krejcar, Lidovky.cz
  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!