11. listopadu 2009 19:53, aktualizováno 12. 11 12:23 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kodeš: Vztahy by měla narovnat druhá strana. Kaderka nesouhlasí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 29Diskuse
Jan Kodeš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Kodeš. | foto: ČTK

PRAHA AKTUALIZOVÁNO, UVNITŘ ROZHOVOR S KADERKOU Způsob pozvání na finále Davis Cupu mezi Španělskem a Českem zaskočil i bývalého wimbledonského vítěze Jana Kodeše (63). Jednoho ze čtyř českých tenisových mušketýrů, kteří před devět advaceti roky slavnou týmovou soutěž vyhráli.

Co vás na té strohé pozvánce nejvíc uráží? Že není jmenovitě adresovaná, nebo že se prezident svazu Ivo Kaderka ani nepodepsal, či snad fakt, že z ní není jasné, jestli vám tenisový svaz zaplatí letenky do Barcelony a hotel?

REAKCE

Kaderka: Hledají zástupný problém

Vítězové Davisova poháru z roku 1980 otevřeně vystoupili proti šéfovi tenisového svazu Ivo Kaderkovi kvůli pozvání na finále slavné soutěže, ke kterému v Barceloně nastoupí na začátku prosince Česko proti Španělsku.

Podle jejich vyjádření pro deník Sport jim vadí, že svaz avizoval jejich účast předem, nedůstojná forma zvacího dopisu i skutečnost, že z něj nevyplývá, jestli mají zajištěnou letenku a ubytování. "Měli potichu všechny obtelefonovat, pozvat je a říct, že to je za těch a těch podmínek, a teprve pak to pustit do novin," řekl LN Jan Kodeš.

Reakci bývalých úspěšných tenistů Kaderka nechápe. "Dostali slušný a zdvořilý dopis, který napsala generální sekretářka svazu jménem prezidenta ČTS. Tedy přesně podle protokolu," zareagoval šéf českého tenisu pro LN. "Koupili jsme jim nádhernou VIP lóži, mají zajištěná místa v leteckém speciálu, který odlétá z Prahy v pátek ráno před prvním hracím dnem, a zaplacený hotel."

Ani tím Jana Kodeše nepřesvědčil. "Kaderkovi mezitím asi někdo domluvil. Teď budou hrát hru, že jsme to nepochopili, a zřejmě se pokusí z nás udělat blbce, což bude ještě horší."
Kaderka své napjaté vztahy s bývalými reprezentanty nepopírá. "Po postupu do finále nazrál moment, abychom se nad to povznesli. Když přijde taková odezva, musíte se pousmát. Z Jejich strany jde spíš o hledání zástupného problému, aby vysvětlili, proč tam nepojedou a na koho to svedou."

Do Barcelony by měl podle Kaderky z týmu někdejších vítězů Davis Cupu dorazit Ivan Lendl. "Už mi odpověděl, že se těší, jak budeme společně fandit."
                                            (Petr Adam)

Ten dopis samozřejmě žádnou úroveň nemá. Není v něm ani zmínka o vítězném Davis Cupu v roce 1980 a řekl bych také, když už někoho zvu, tak dopis nenechám podepsat sekretářkou. Já ale hlavně nevidím na tenisovém svazu žádnou úctu k druhým. Vždyť na utkání se Švýcarskem mě nepustili ani mezi hosty. Na tréninku jsem se bavil s Federerem, ale pak jsem nikam nesměl. Tak jsem se zařekl, že už na žádný Davis Cup nepůjdu.

Ví se, že s prezidentem svazu dobré vztahy nemáte. Kdy a proč vlastně vaše spory vznikly?
Během posledních dvou let jsem párkrát řekl, že na mezinárodní scéně český juniorský tenis vyklízí pozice. Kaderka se urazil a začal mě napadat.

On totiž jakoukoliv kritiku od kohokoliv, ať je to třeba Hřebec, Suková nebo já, bere jako útok na svoji osobu, což je k smíchu. Já mu přitom skutečně vůbec nic neudělal. Pro mě se inženýr Kaderka nechová jako kandidát věd, ale jako hulvát.

Kaderka v rozhovoru pro deník Sport naznačil, že vy, tenisté z onoho slavného týmu z roku 1980, jste snad čímsi frustrováni, když se vám zmíněná pozvánka nezamlouvá...
Já tedy nemám pocit, že bychom s Pavlem Složilem, Ivanem Lendlem a Tomášem Šmídem měli nějaké komplexy. Řekl bych, že jsme něco v tenisu dokázali, zatímco o panu Kaderkovi se nedá říct, že by se ve světě nějak prosadil.

Komplexy jsou tedy spíše na druhé straně. Třeba má ale pan Kaderka nějaký strach, skutečně nevím. Navíc na jeho post, na kterém je už, tuším, jedenáct let, ani nikdo neútočí.

Myslíte si, že se zvláštní vztahy mezi Kaderkou a některými bývalými vynikajícími tenisty dají vůbec narovnat?
Ono nejde jen o prezidenta svazu, ale i o to, že ve výkonném výboru sedí lidi, kteří by měli nějaké věci usměrňovat. Chápu, že může existovat zášť člověka vůči jinému člověku, ale zášť celé organizace vůči jednomu či dvěma lidem by existovat neměla. Aby byla moje slova srozumitelná – je to stejné, jako kdyby třeba na předávání státních vyznamenání nepozvali Václava Havla a vysvětlili to tím, že už není prezident. Pokud by se vztahy s bývalými hráči do budoucna měly nějak narovnat, tak si myslím, že na tahu je prezident svazu nebo tenisový svaz. Ale jistě víte, jak je to někdy složité s lidskou hrdostí...

Existuje ještě nějaká možnost, že byste pozvání na finále v Barceloně přijal?
O své cestě na finále bych uvažoval pouze v případě, kdyby se Kaderka veřejně omluvil všem bývalým hráčům. Jiřímu Hřebcovi, Tomáši Šmídovi, Martině Navrátilové a mně za své urážlivé výroky v médiích. Já třeba skutečně oceňuji, když někdo zvládne vysokou školu i kandidaturu, ale myslím si také, že Navrátilová vyhrála devětkrát Wimbledon, což už nikdy nikdo nedokáže, a Kaderka by si vůbec neměl dovolit ji za cokoli kritizovat.

Probíral jste s někým ze svých bývalých spoluhráčů situaci kolem cesty do Barcelony?
S Tomášem Šmídem v pondělí na fotbale na Slavii. Ono ale vlastně ani nebylo o čem povídat...

  • 29Diskuse