Kliďas Ton rozmlátil hokejku. Pak řídil výhru

Australian Open

22:14
PRAHA - Mohl být smutným hrdinou šlágru 43. kola hokejové extraligy. Sparťanský útočník Petr Ton (38) jel třikrát sám na pardubického brankáře Martiuna Růžičku, ale pokaždé selhal. Pak ještě zahodil další vyloženou šanci, ale na konci zápasu přesti mohl být spokojený. Pražané po výhře 4:0 navýšili náskok v čele extraligy na sedm bodů a Ton si do statistik zapsal gól a dvě asistence.

Sparta - Slavia (Petr Ton). foto: Richard Adamec.ČTK

Třikrát jste zkusil na Růžičku zakončení, z kterého se obvykle nemýlíte – bekhendový blafák. Proč tentokrát nefungoval?
Gólman byl zkrátka dobrý. A ani já osobně se necítím zrovna dobře. I když jsme v tabulce první, není to v pohodě – v zápasech i tréninku. A z toho asi vyplynulo, že jsem si při nájezdech úplně nevěřil, neměl jsme tu správnou lehkost.

Ale asi vás to nemusí mrzet, že? Váš útok s Petrem Tenkrátem a Mário Bližňákem zařídil tři branky ze čtyř a jste nejproduktivnějším útokem celé extraligy…
Naší lajně to šlape, to je pravda. Mário mě s Petrem hodně jistí zezadu, takže nemá tolik bodů jako my. V poslední době začal ale střílet góly i on, což je jen dobře.

Krátce před koncem druhé třetiny jste se konečně střelecky prosadil. Jak obzížné bylo po kombinaci vašich spoluhráčů trefit prázdnou branku soupeře?
Obtížný. (směje se) Jsem moc rád, že mi kluci tuhle šanci připravili, jinak bych snad gól dnes nedal.

V první třetině jste po jedné promarněné šanci dojel ke střídačce a vzteky rozmlátil hokejku. Mohla za vaši smůlu?
Někdy se prostě podobná věc stane. Objednal jsem si nové hokejky a ony dorazily se sedmitýdenním zpoždením, poprvé jsem s nimi trénoval až ve čtvrtek. Nebylo to s ní ono, a tak přišel tenhle moment frustrace. Pak mě to, co jsem předvedl, mrzelo. Uvidíme, zda tu hokejku bude chtít kustod Hynek Svoboda zaplatit. (směje se)

Tenista Marcos Baghdatis při jednom zápase Australian Open rozmlátil hned čtyři rakety. Nechtěl jste ho napodobit?
To ne… Kdo mě zná ví, že jsem naposledy rozmlátil hokejku někdy před deseti lety. Teď se toho ale na mě sešlo víc. Objednal jsem si brusle na míru, ale musel jsem je dát pryč a vzít si opět staré. Hokej jsou emoce a někdy se projeví i na mě.

Pardubice vás při poslední měření sil porazily 8:2, když nasázely šest branek během sedmi minut třetí třetiny. Jste rádi, že jste se pomstili za nejtěžší porážku sezony?
Přiznám se, že jsem si na to dlouho nevzpoměl. Až pak nám to trenér Josef Jandač připomněl, Sám v Pardubicích v minulé sezoně působil, takže je na ně asi víc vyhecovaný. Takový výprask, jako jsme minule dostali, jsem dlouho nezažil. V tomhle je ale právě hokej krásný, že Pardubice dokázaly takhle otočit zápas. Dnes bylo ale úplně jiné utkání a já jsem se neobával, že by se nám něco takového mohlo stát v domácím prostředí.