Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Klaebo je nejmladším olympijským vítězem historie běžeckého lyžování

14:19
PCHJONGČCHANG - Sprinty klasickou technikou na hrách v Pchjongčchangu vyhráli Stina Nilssonová ze Švédska a Johannes Hösflot Klaebo z Norska, který se tak v 21 letech stal nejmladším olympijským vítězem v historii běžeckého lyžování. Kateřina Beroušková, která jako jediná z českých reprezentantů zvládla kvalifikaci, vypadla ve čtvrtfinále a obsadila 26. místo.

Johannes Hoesflot Klaebo, nejmladší olympijský vítěz v běžeckém lyžování. foto: ČTK

Nilssonová ve finále porazila o tři sekundy obhájkyni triumfu z her v Soči Maiken Caspersenovou Fallaovou z Norska, třetí byla Julija Bělorukovová z Ruska. Čtyřiadvacetiletá Švédka získala druhou olympijskou medaili v kariéře, před čtyřmi lety byla členkou bronzové štafety.

Johannes Hoesflot Klaebo vyhrál sprint s velkým náskokem.
Norský běžec na lyžích Johannes Hoesflot Klaebo při sprintu.

Vedoucí muž průběžného pořadí Světového poháru Klaebo si pro první olympijskou medaili doběhl s náskokem 1,3 sekundy před Federicem Pellegrinem z Itálie. Ve věku 21 let a 114 dní se stal nejmladším olympijským vítězem v běžeckém lyžování. Dosavadní rekord patřil Švédovi Gundemu Svanovi, který v roce 1984 v Sarajevu triumfoval ve 22 letech a 32 dnech.