Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Kladno udolalo vedoucí Spartu, derby patřilo Hradci

17:59
Hokejisté předposledního Kladna po pěti porážkách za sebou zabrali a porazili ve 33. kole extraligy vedoucí Spartu 5:4 v prodloužení. Rytíři sice ztratili vedení 4:0, ale v čase 60:56 rozhodl obránce Tomáš Kaberle, který se naskočil zpět do sestavy Rytířů po návratu ze zámoří.

Před brankáře Cháberu se tlačí sparťan Klimek. foto: MAFRA - Michal Šula

Nový kouč Rytířů Jiří Čelanský tak prožil úspěšnou domácí premiéru a s týmem i podruhé bodoval, když ve čtvrtek nástupce debutoval na lavičce Kladna při porážce v Liberci 2:3 v prodloužení.

Ohlasy trenérů

Jan Neliba (Kladno): "V první třetině jsme měli více střeleckého štěstí a vytěžili z minima maximum. Bohužel jednoznačný náskok jsme ve třetí třetině ztratili, protože jsme polevili v aktivitě, přesto mužstvo zaslouží naše absolutorium, protože dva body se Spartou jsou nesmírně důležité. Samozřejmě se musíme zamyslet trochu nad faktem, že oba dva zápasy, ve kterých jsme vedli, jsme nedokázali dotáhnout v normální hrací době do vítězství. Doufám, že se nám to podaří už příště v Plzni."

Zdeněk Moták (Sparta): "Musím konstatovat, že Kladno nás překvapilo. I když jsme měli informace, že v Liberci hrálo dobře. Soupeř však byl první dvě třetiny jasně lepší, špatně jsme bruslili a navíc jsme chtěli dát branky až do prázdné klece. Ve třetí třetině jsme začali hrát jednodušší hokej a nakonec jsme ještě dokázali vyrovnat. Přesto bod navíc si určitě zasloužili domácí, protože hráli 40 minut, kdežto my jenom dvacet."

Do vedení mohla jít v páté minutě Sparta, ale brankáři Cháberovi pomohla po zakončení Buchteleho tyč. Domácí se pak ubránili při Tenkrátově vyloučení a sami udeřili při trestu Ivana Rachůnka. Rudovský sice blafákem na Pöpperleho nevyzrál, ale z dorážky se prosadil Kuchler.

V dalším oslabení se sice Pražané ubránili, ale 69 sekund před koncem první třetiny získalo Kladno dvoubrankový náskok. Černoškova rána od modré čáry se odrazila od zadního mantinelu před Miloslava Hořavu, který snadno skóroval.

V druhé části se stav neměnil při vyloučeních Buchteleho ani domácího Lukáče, při kterém nepřekonal Cháberu Kumstát. Naopak ve 28. minutě Strnad zatáhl puk do sparťanské obranné třetiny, nahrál Kuchlerovi, který slavil svůj druhý střelecký úspěch v utkání.

V polovině zápasu se prosadil i obránce Procházka, který se trefil v extralize poprvé po dvou letech a upravil na 4:0. Kladenský kapitán, který nosí 'céčko' při zranění Patery, se naposledy prosadil také v duelu proti Spartě 4. prosince 2011. Gólmana Pöpperleho nahradil ve sparťanské brance Novotný. Další šance nevyužili Kumstát a za domácí Miloslav Hořava.

Ve třetí třetině ale ukázala Spartou svou sílu. Po 104 vteřinách překonal poprvé Cháberu Ivan Rachůnek a ve 44. minutě si po sólu připsal 26. trefu v sezoně nejlepší střelec soutěže Ton. Kladenský trenér Čelanský si vzal oddechový čas, ale sparťanský nápor to nezabrzdilo.

Ve 47. minutě snížil na jednobrankový rozdíl svým prvním gólem v sezoně Bahenský a o tříbodový zisk přišlo Kladno při power play Sparty devět vteřin před koncem, kdy se prosadil z dorážky Buchtele. Výhru domácím ale zařídil Kaberle, který si v nasazení najel před branku na Kuchlerovu přihrávku a překonal Novotného.

Východočeské derby pro Hradec

Hokejisté Hradce Králové vyhráli v 33. kole extraligy na ledě Pardubic 5:3 a jako první v sezoně slavili ve východočeském derby plný bodový zisk. V minulých dvou soubojích se radoval vždy domácí celek v nastavení.

Už několik dní před zápasem bylo zřejmé, že bude zápas vyprodaný. Utkání tak mělo od úvodu vynikající atmosféru, kterou díky příznivému vývoji pro své barvy začali postupně ovládat fanoušci Hradce Králové. Pardubicím citelně chyběl Kousal, po jehož odchodu do Ruska naskočil do první formace Tybor a na souhře elitní řady to bylo znát.

Mountfield o svém vítězství v podstatě rozhodl v první třetině, kde si vypracoval klíčový dvoubrankový náskok. Pardubičtí už dotahovali marně, v týmu vítězů si dvě vstřelené branky připsal obránce Frühauf.

33. kolo hokejové extraligy

Rytíři Kladno - HC Sparta Praha 5:4pp (2:0, 2:0, 0:4 - 1:0)

Branky a nahrávky: 14. Kuchler (Rudovský), 19. M. Hořava (Černošek, T. Kaberle), 28. Kuchler (Strnad, P. Hořava), 31. L. Procházka (T. Kaberle, Dragoun), 61. T. Kaberle (Kuchler, Dragoun) - 42. I. Rachůnek (Philipp, Přibyl), 44. P. Ton (Kubát, F. Novotný), 47. Bahenský (T. Rachůnek, Krejčík), 60. Buchtele (Krejčík). Rozhodčí: Šindler, Homola - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 4135.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - Mountfield Hradec Králové 3:5 (1:3, 0:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 13. Ďaloga (T. Nosek), 46. T. Nosek (T. Zohorna, Ďaloga), 49. T. Zohorna (Gregorc, T. Nosek) - 10. Frühauf (Rousek, Švihálek), 10. Vydarený (Marha), 16. Langhammer (Švagrovský, Škoda), 37. Šimánek (Dej, Mertl), 41. Frühauf (Dej, Mertl). Rozhodčí: Husička, Polák - Jindra, Skopal. Vyloučení: 7:8, navíc Hudáček (Pardubice) 10 min. Využití: 2:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 10.194 (vyprodáno).

HC Verva Litvínov - HC Oceláři Třinec 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Branka a nahrávky: 38. Pavlík (Hübl, Ručinský). Rozhodčí: Hrubý, Kalivoda - Podrazil, Zavřel. Vyloučení: 10:8, navíc Trávníček 10 min., Majdan (oba Litvínov) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 5825.

HC Slavia Praha - PSG Zlín 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 7. Žejdl (Bednář, V. Růžička ml.) - 51. Balaštík (Leška, Marušák), 56. Köhler (Horák, Leška). Rozhodčí: Hodek, Pešina - Blümel, Lučan. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:1. Diváci: 5132.

HC Energie Karlovy Vary - Bílí Tygři Liberec 4:3 (0:1, 2:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 29. Bičánek (Pohl, Balán), 40. Balán (Gulaši, R. Dlouhý), 54. Roman Vlach (Kytnár, Pohl), 59. Kytnár (M. Látal, Roman Vlach) - 4. Bulíř (Vampola, Valský), 23. Valský (Výtisk, Vampola), 26. Bartek (Bulík). Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:0. Diváci: 4145.

HC Kometa Brno - HC Škoda Plzeň 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 6. T. Svoboda (D. Nosek, J. Hruška), 15. J. Hruška, 25. Burian (Š. Novotný, Koreis), 36. Kováčik, 46. D. Nosek (Koreis) - 20. Duda (Pletka, J. Jeřábek). Rozhodčí: Minář, Čech - Flegl, Štofa. Vyloučení: 5:11, navíc J. Káňa II - Boháč, Lev všichni na 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 7200 (vyprodáno).