Kladno důležitý zápas vyhrálo a drží naději, Vítkovice po výprasku karlovarských juniorů slaví záchranu

Radost hráčů Kladna z třetí branky foto: MAFRA

Předposlední 51. kolo základní části hokejové extraligy nabídlo tuhý souboj o sestup. Definitivní záchranu slaví Vítkovice, které porazily Karlovy Vary 8:2. Tři body získalo i Kladno, to si poradilo s Mladou Boleslaví 3:2. Šanci zachránit se prováhal Litvínov, který nestačil Olomouc a padl 1:3. Pouhý bod pak vybojovaly Pardubice, které prohrály se Spartou v prodloužení 1:2.

Vítkovice - Karlovy Vary 8:2 (3:0, 4:0, 1:2),

Zlín - Hradec Králové 3:2 (1:0, 2:1, 0:1).

Kladenští nastoupili ve speciálních černých dresech a Nadační fond Rytířů Kladno Knights Foundation podpořil Dětské kardiocentrum Motol a Vězeňskou službu České republiky. V první komerční přestávce navíc diváci zasypali ledovou plochu plyšáky zakoupenými na podporu charitativní akce.

Domácí začali aktivně, do šancí se dostali Vampola a Hajný. V páté minutě se ujali Rytíři vedení. O’Donnellovu ideální přihrávku usměrnil za Peterse Redlich, který se po předchozím gólovém půstu trvajícím 23 zápasů trefil podruhé za poslední tři duely.

Postupně začali hrozit i hosté. Při Zbořilově šanci zasáhl Brízgala, který stejně jako v minulém duelu v Brně nahradil Godlu. Kladenská jednička při potížích se zraněním nebyla ani na lavičce. Při Hrbasově vyloučení přerušil přesilovku faulem Kaut a hosté potom při své zkrácené výhodě udeřili. Po Zbořilově přihrávce zamířil do odkryté branky Kašpar.

V úvodu druhé části měl možnost vrátit vedení Rytířům Lakos, ale minul. V 26. minutě se radoval Bruslařský klub. Při signalizované výhodě objel Kašpar branku a zasunul puk k levé tyči dříve, než stačil Brízgala přesunout beton.

Hosté se ubránili při Ševcově trestu, potom neproměnil únik O’Donnell, ale v 35. minutě ale už Kladno vyrovnalo. Zikmund našel Austina, který trefil odkrytou branku a byl to už 16. gól kanadského beka v sezoně. Odpovědět mohli Klepiš i Ševc.

Jaromír Jágr po závěrečném hvizdu utkání s Mladou Boleslaví
Trenér Kladna David Čermák

V úvodu třetí třetiny zahrozil Machač. Při Kašparově vyloučení čelil Peters několika nebezpečným pokusům při tlaku Rytířů a nejaktivnějším střelcem byl O’Donnell, ale skóre se nezměnilo.

Kladno zůstalo v náporu a v 51. minutě se radovalo díky přesné střele Austina. Těsný náskok Rytíři udrželi i při Keharově vyloučení a stav se nezměnil ani při závěrečné power play.

Vítkovice rozdrtily oslabené Vary 8:2 a definitivně se zachránily

Západočeši umetli soupeři cestu za definitivní záchranou. Hosté do Ostravy přijeli s řadou juniorů, dorostenců a bez všech opor a domácí toho náležitě využili. Utkání rozhodli už v první dvacetiminutovce.

Vítkovičtí se prosadili z první šance a už po 189 sekundách je uklidnil Kubalík, který těžil z forčekingu a Dočekalovy přihrávky. Hosté extraligovému tempu nestačili a zápas byl jen otázkou skóre.

Druhý gól zaznamenal švihem z mezikruží Veselý a ve 14. minutě zvýšil Mallet v přesilové hře tečí na 3:0. O jednostranném obrazu hry vypovídal i poměr střel na bránu 14:1 v prvním dějství.

Ve stejných kolejích zápas pokračoval i ve druhé části. Stálou převahu Vítkovic zúročil zblízka čtvrtou brankou Hruška a stejný hráč v polovině zápasu ukončil po exhibiční kombinaci Hamrlovo působení mezi tyčemi pátým gólem. Bednář se však v karlovarském brankovišti ani neohřál a po 52 sekundách ho z další stoprocentní šance překonal osamocený Roman.

I hosté se ve druhé třetině několikrát dostali k zakončení, ale góly dávali domácí. V 39. minutě přidal zblízka sedmou trefu z dorážky Werbik.

Osmou branku Ostravanů vstřelil v 47. minutě tečí Kubalík, pak měl možnost na čestný zásah i hostující Křemen, ale blafák nedotáhl. Vary se však přece jen dočkaly a devět minut před koncem zbavil Svobodu čistého konta zblízka důrazný Tureček, který se v 18 letech mohl radovat z prvního extraligového gólu.

Nakonec Svobodu pokořil ze sóla v 56. minutě i Šik a snížil porážku na konečných 2:8. Karlovy Vary pošesté za sebou nebodovaly naplno.