Kiplagatová jako první žena obhájila na MS maratonský triumf

15:33aktualizováno  20:15
MOSKVA - První zlato na atletickém mistrovství světa v Moskvě získala vítězka maratonu Edna Kiplagatová z Keni. Třiatřicetiletá obhájkyně titulu v závěru utekla o čtyři roky starší Italce Valerii Straneové a zvítězila s náskokem 14 sekund. Běh mužů na 10.000 metrů rozhodl finiš, v němž dvojnásobný olympijský vítěz Mo Farah z Velké Británie předčil etiopského šampiona z Tegu Ibrahima Jeilana.

Keňská maratonská běžkyně Edna Kiplagatová foto: ČTK

Úvodní moskevské vystoupení má za sebou hvězdný jamajský sprinter Usain Bolt. Světový rekordman a šestinásobný olympijský vítěz, předloni ve finále stovky na MS diskvalifikovaný kvůli předčasnému startu, s přehledem vyhrál svůj rozběh v čase 10,07. Nejrychlejším časem 9,98 do nedělního semifinále postoupil Američan Mike Rodgers, jeho krajan Justin Gatlin byl o setinu pomalejší. Bolt, jenž ke konci výrazně zpomalil, byl v celkovém pořadí sedmý.

Z míry ho předtím nevyvedl ani pokažený start, který ve vedlejší dráze ulil Kemar Hyman z Kajmanských ostrovů. "Neměl jsem obavy. Čekal jsem na výstřel, takže to bylo v pořádku," řekl Bolt. Nejrychlejším časem 9,98 do nedělního semifinále postoupil Američan Mike Rodgers, jeho krajan Justin Gatlin byl o setinu pomalejší. Bolt, jenž ke konci výrazně zpomalil, byl v celkovém pořadí sedmý.

Britský maratonec Mo Farah

Z míry ho předtím nevyvedl ani pokažený start, který ve vedlejší dráze ulil Kemar Hyman z Kajmanských ostrovů. Farah, na předloňském MS vítěz pětky a stříbrný medailista z dvojnásobné trati, si hlídal čelo závodu a na jeho zrychlení v posledním kole nenašel nikdo ze soupeřů odpověď. Nejdéle se ho držel Jeilan, ale v cílové rovince už ani on na Farahovo sprinterské tempo nestačil. Brit vyhrál v čase 27:21,71, bronzovou medaili vybojoval Keňan Paul Tanui.

"Jsem nadšený, mám medaili, která mi chyběla. Je to první medaile pro Británii tady v Moskvě, jsem za to moc rád. Udělal jsem pro tento úspěch hodně, byl jsem často pryč od rodiny, že mě možná ani moje dvojčata nepoznávají. Myslí si, že jsem cizinec," prohlásil s úsměvem Farah, který v Moskvě zkusí zopakovat dvojitý zlatý úspěch z olympijského Londýna.

K TÉMATU

Maratonská vedoucí skupina se v třicetistupňovém horku postupem času tenčila, až z ní na 35. kilometru zbyla pouze dvojice Straneová, Kiplagatová. Keňanka posléze unikla i jediné zbývající konkurentce, cílovou pásku proťala v čase 2:25:44 a jako první žena v historii obhájila na MS maratonský triumf. Třetí doběhla s dvouminutovým odstupem Kajoko Fukušiová z Japonska. Kiplagatová přitom začala rozvážně a na 10. kilometru ztrácela na čelo bezmála půl minuty. "Na startu jsem byla trochu unavená, moje tělo se navíc rozjíždí pomaleji a postupně," prohlásila.

Ušetřené síly se jí v závěru hodily. "Na 40. kilometru jsem se už Edny neudržela, už mě hodně bolely nohy," prohlásila Straneová po životním úspěchu. V polovině desetiboje vede světový rekordman a největší favorit Ashton Eaton z USA. Ve výšce přitom překonal jen 193 cm a klesl na třetí místo, ale po rychlé závěrečné čtvrtce za 46,02 sekundy se do čela vrátil. Vede však jen o devět bodů před krajanem Gunnarem Nixonem. Šance dalšího Američana Treye Hardeeho na obhajobu titulu zhatily tři nezdary na základní výšce.