21. prosince 2009 3:37 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kdybych měl dodržovat rituály, je ze mě feťák, směje se Bank

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Lyžař Ondřej Bank | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžař Ondřej Bank | foto: ČTK

ALTA BADIA/PRAHA Po vleklé zlomenině nohy, která jej vyřadila na rok a půl ze závodního kolotoče, se Ondřej Bank (29) vrací ve velkém stylu. V neděli se 12. místem v obřím slalomu v Alta Badii postaral o nejlepší mužský sjezdařský výsledek v sezoně ve Světovém poháru.

V disciplíně, kde panuje největší konkurence, protože se tu poměřují slalomáři s rychlostními specialisty, ukořistil Bank nejlepší umístění v kariéře a nejlepší výkon českého sjezdaře od roku 1980.

"S návratem jsem moc spokojený, pochvaloval si Bank, který šokoval svět v listopadu roku 2007, když v americkém Beaver Creeku skončil třetí v superkombinaci.  

LN Na výbornou 12. příčku jste dosáhl i se zraněnou rukou. Lyžujete totiž s bolestivou naraženinou, památkou na karambol ve francouzském Val d'Isere. Cítíte zadostiučinění, že i s handicapem porážíte slavná jména, třeba Bodeho Millera?
Je to příjemné. Ale bolí mě celý člověk. Bojuju s tím při jízdě.

LN Dokud udržíte hůlku a příbor, tak svět není tak černý, že?
Ale ten příbor je limit. (směje se)

LN Jak se léčíte? Nosíte nějaký speciální chránič?
Před startem jsem si vzal ibalgin a opíchnul jsem si to injekcí. Když jsem se na startu předklonil, tak se mi zatočila hlava, byl jsem sjetej. (směje se) Kdybych měl dodržovat rituály po úspěšných závodech, tak ze mě bude feťák. (směje se)

LN Nejrůznější zranění, naraženiny, odřeniny a operace vás pronásledují a tak nějak už k vám patří. Nabízí se kacířská myšlenka, že byste to bez bolístek už ani neuměl?
No... Rád bych si zajezdil i bez bolesti.

LN V pondělí se postavíte na start slalomu, v němž sjezdař rukou sráží tyče. Zvládnete to?
Potřeboval bych bodovat. Ale od toho pádu jsem to ve slalomu nezkoušel, tak uvidíme, jestli to půjde.

LN Vašemu reprezentačnímu kolegovi Kryštofu Krýzlovi utekl postup do druhého kola obřího slalomu - a tím pádem i cenné body - o čtyři setiny? Musel jste ho hodně utěšovat?
Je to škoda, dneska to šlo. Tohle naštve, nejezdí špatně.

LN Stejně jako vy se vrací po zranění. Ale vy jste vrazil na svahy ve velkém stylu, už třikrát jste bodoval v obřím slalomu, o vašem pádu v superkombinačním slalomu v Beaver Creeku, kde jste útočil na senzační triumf v SP, už pomalu kolují legendy.
Určitě jsem spokojený. Jsem rád, že boduju pravidelně, v příštím obřím slalomu už budu mezi třiceti nasazenými. Mrzí mě jen ten Beaver Creek, ani nechci myslet na to, co to mohlo být. Poslední vlásenku jsem najel rovně a trošku jsem se rozsekal.

LN Kde se to ve vás letos vzalo?
Vždy jsem byl lepší v obřákách, ale neměl jsem dostatečně dobré lyže. Teď se firmě podařilo udělat konkurenceschopné lyže. Je to hodně o materiálu. Během minulé sezony, kdy jsem po zlomenině nemohl závodit, jsem také jezdil prakticky jenom volně obřák a vyjezdil jsem se. Zbavil jsem se špatných návyků a chyb

Daří se i Petru Záhrobskému, přečtěte si rozhovor s bratrem Šárky Záhrobské

LN Takže teď máte dobré lyže a jde vám to?
Výrobce lyží prostě před tím neměl kvalitní lyže na obří slalom. Soustředil se na slalom, na to má dobré lyže, a pak na sjezd. Udělat kvalitní lyže na obřák je nejtěžší. Už loni ale byly k dispozici lepší lyže a Kryštofovi se dařilo. Výrobce změnil podložku, což jsem jim říkal pět let.

LN Celé to zní strašně nespravedlivě a nesportovně.
Bohužel náš sport o tom je. Teď to bylo vidět na sjezdu ve Val Gardeně, osmdesát procent umístění udělaly lyže. I na tréninku je to znát, rozdíl mezi páry udělá klidně i vteřinu, což je strašně moc.

LN Ale daří se i Petrovi Záhrobskému, který ve sjezdu obsadil skvělé 21. místo.
Petr má díky Šárce přístup k lidem z firmy a navíc jeho výrobce lyží má výborné lyže na rychlostní disciplíny.

LN Čeká vás po pondělním slalomu odpočinek?
Na Vánoce pojedeme domů, jsme měsíc na cestách, trošku si odpočineme. Závodní kolotoč se rozjede zase v lednu.

LN Předpokládám, že se vracíte z cest obtěžkán vánočními dárky?
To předpokládáte špatně. (směje se) Ale i kdybych byl doma, tak bych dárky sháněl až třiadvacatého, možná až na Štědrý den dopoledne.

LN Řadu skvělých sjezdařů vyřadilo letos ze hry zranění. Čím to je?
Podle mě to je trošku shoda náhod. Před olympiádou to všichni drtí víc než obvykle. Mluví se o vlivu nových lyží, ale to jsou spekulace. Spíš jde o to, aby organizátoři stavěli co nejbezpečnější tratě, aby uměle nenavyšovali skoky a aby, když se něco stane, nečekali lyžaři šest hodin, než je odvezou do nemocnice.

LN Nelitoval jste někdy toho, že jste se dal na tak nebezpečný sport?
No, bezpečný rozhodně není, ale takhle jsem o tom nikdy nepřemýšlel. Je ale fakt, že moc nebezpečnějších sportů mě nenapadá, ale to bych se musel zbláznit, kdybych na to měl myslet.

  • 0Diskuse


Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky