4. června 2016 13:30 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Kdo získá v Riu nejvíce medailí? Ekonomové spočítali, že to bude zase USA

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Tyson Gay a další američtí sportovci budou vévodit i hrám v Riu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tyson Gay a další američtí sportovci budou vévodit i hrám v Riu. | foto: Reuters

NEW YORK/PRAHA Chcete si vsadit kdo bude mít na olympijských hrách v Riu de Janeiro nejvíce medailí? Můžete využít služeb renomované ekonomické firmy PricewaterhouseCoopers, která to spočítala za vás.

PwC to vypočítal velice zvláštní rovnicí. Vedle výsledků z posledních dvou olympiád v Pekingu a Londýně připočetl i ekonomický vliv jednotlivých zemí v roce 2015.

Podle tohoto zjištění budou mít stejně jako na předchozích olympiádách nejvíce medailí Američané.

V Londýně brali Američané 103 medailí a v Riu jim experti z PwC předpovídají, že jich budou mít ještě o pět více.

Až za nimi budou další sportovní a ekonomické velmoci z Číny (98) a Ruska (70). V případě Ruska ale jen za předpokladu, že bude moci jeho sportovcům umožněno po dopingovém skandálu v Riu startovat.

Výpočet podle ekonomické síly země v roce 2015

Graf podle medailí v roce 2015

Graf podle medailí v roce 2015

Podle PwC se počet míst na stupních vítězů sice obecně zvyšuje s počtem obyvatel a bohatstvím dané země, existují však výjimky, které tvoří například atletické velmoci Keňa a Jamajka.

Například karibský ostrov získá 0,4 medaile za každou miliardu dolarů z hrubého domácího produktu země, kdežto v případě USA a Číny to činí pouhých 0,005 - 0,006 medaile.

Navzdory nejhorší recesi za posledních sto let se v Riu povede nad poměry vypočítaného vzorce i Brazilcům, vzhledem k tomu, že přípravě na hry věnovali řadu milionů.

„David může na olympiádě někdy porazit Goliáše, ale supervelmoci jako USA a Čína budou přesto nadále dominovat,“ řekl hlavní ekonom Pwc John Hawksworth.

A co Britové, kteří v Londýně získali nejvíce medailí v celé své olympijské historii? I když nedosáhnou na 65 medailí, zůstane jim přesto čtvrtá příčka v celkovém žebříčku.

Výpočet podle medailí na hrách v roce 2012

Graf podle medailí na LOH v roce 2012

Graf podle medailí na LOH v roce 2012

larJaroslav Šindelář
  • 0Diskuse
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.