Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Kdo odstřelil Kejvala? Šéf olympioniků kvůli anonymu stáhl kandidaturu do MOV

Sport

  10:47
PRAHA - V sobotu měl být Jiří Kejval v Limě „povýšen“ do Mezinárodního olympijského výboru. Pět let poté, co skončil mandát Jana Železného za komisi sportovců, mělo mít Česko znovu zástupce v nejvyšším orgánu světového sportu, mezi 94 vládci pěti kruhů.

Šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval. foto: MAFRA

Vše bylo přichystáno, vše rozhodnuto. V Limě se chystalo pouze formální odhlasování Kejvala na zasedání MOV. Ještě ve středu odpoledne odborný server insidethegames.biz, většinou skvěle informovaný, uváděl jeho jméno mezi těmi, kteří budou do MOV uvedeni.

Ve skutečnosti však už tou dobou předseda Českého olympijského výboru seděl v letadle na cestě do Prahy. Ze seznamu nových členů MOV se nechal stáhnout a zasedání v Limě opustil.

„Požádal jsem kolegy z Mezinárodního olympijského výboru, aby přesunuli mou volbu za stálého člena MOV na příští rok,“ oznámil v krátkém prohlášení. „Důvodem je současná situace v českém sportu, na jejíž řešení se chci nyní soustředit. MOV plně respektuje mé rozhodnutí.“

Anonym pro Bacha

Náhlý zvrat podle zdrojů Lidovky.cz způsobil anonymní dopis, který byl před začátkem zasedání odeslán z Česka prezidentovi MOV Thomasi Bachovi a do jehož obsahu mohly Lidovky.cz nahlédnout.

Pisatel se označuje za „člena českého sportovního hnutí, jehož povinností je upozornit na skutečnosti v souvislosti s Jiřím Kejvalem“. Popisuje, že v Česku probíhá vyšetřování „předních politiků a funkcionářů, včetně těch z ČOV, za kriminální zpronevěru částky v hodnotě milionů dolarů.“

Pisatel upozorňuje, že mezi obviněnými jsou viceprezident ČOV Miroslav Pelta a bývalý šéf sportovního odboru na ministerstvu školství Zdeněk Bříza. Nezmiňuje, že byl obviněn také Miroslav Jansta, šéf České unie sportu. Bacha nicméně informuje, že vyšetřování pokračuje a týká se okolo 50 osob.

MOV se děsí zpráv o korupci

Faktem je, že Kejval v korupční kauze českého sportu obviněn nebyl. Autor anonymu přesvědčuje MOV, že podle jeho zdrojů bude vyšetřován rovněž. Dokonce expresivně popisuje „vlnu protestů v českém sportovním prostředí“ usilující o to, aby byl Jiří Kejval zbaven své funkce v ČOV. Také o žádném takovém protestním hnutí není ve skutečnosti nic známo.

Anonym vyzval Bacha a spol., aby přehodnotili, zda je Jiří Kejval vhodnou osobou pro volbu do MOV. Dopis byl doplněn fotografiemi, jak policie zatýká Miroslava Peltu (s popiskem: Viceprezident ČOV) a Břízu.

Český olympijský výbor oznámil, že nebude na tento dopis nikterak obšírněji reagovat. „Anonymy jsou dětinská trapnost a je zbytečné je jakkoli komentovat,“ uvedla Barbora Žehanová, mluvčí ČOV.

Přestože v dopise jsou nepotvrzené informace, Mezinárodní olympijský výbor má nyní až panickou hrůzu z jakýchkoliv korupčních zpráv.

Ze členů MOV nejsou na zasedání v Limě přítomni kvůli korupčnímu skandálu Ir Hickey a Namibijec Fredericks obviněný z ovlivňování výsledků voleb Ria 2016.

Do aféry kolem přidělení her Riu má být výrazně zapleten šéf brazilské kandidatury Carlos Nuzman. Údajně měl před volbami podplatit řadu členů MOV.

Francouzští vyšetřovatelé navíc zpochybnili i volbu Tokia 2020 v souvislosti s tajnými platbami na konto v singapurské bance spojené se synem Lamine Diacka, bývalého prezidenta atletické asociace IAAF.

„Žádná organizace na světě není proti korupci imunní,“ uvedl Bach v Limě. „Žádné zákony nejsou tak dokonalé, aby nebyly prolamovány. Ale věříme, že jsme udělali, co jsme mohli.“

Kejval za dané situace zřejmě chápe, že nejprve musí „uklidit doma“ a plně vyvrátit i veškerá anonymní obvinění vzešlá z jeho země, než se ke své kandidatuře do MOV vrátí.

Autor: