28. února 2007 8:28 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Katce řeknu, že je bourák, pravil trenér Frühauf

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Trenér Kateřiny Neumannové Stanislav Frühauf (vpravo) oslavoval 27. února s přáteli na šumavském Zadově její vítězství v běhu na 10 kilometrů volnou technikou na mistrovství světa v japonském Sapporu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trenér Kateřiny Neumannové Stanislav Frühauf (vpravo) oslavoval 27. února s přáteli na šumavském Zadově její vítězství v běhu na 10 kilometrů volnou technikou na mistrovství světa v japonském Sapporu. | foto: David VeisČTK

ZADOV/PRAHA Nadšení, spokojenost, dojetí. To všechno se mísilo v duši kouče, když se jeho svěřenkyně blížila v japonském Sapporu k cíli. Zlatý závod Kateřiny Neumannové sledoval doma u televize.

Ve společnosti rodiny, a také kamarádů – bývalého úspěšného lyžaře Miloše Bečváře, volejbalisty Ondřeje Hudečka a dalších.

„Zatrnulo mi vlastně jen jednou – když bylo vidět, jak na značce 8,3 kilometru Zavjalovová zabrala. Jenže pak se ukázalo, že Katka vede o osmnáct nebo dvacet vteřin, v tom okamžiku bylo po závodě. I v nebezpečném sjezdu jsem věděl, že si to pohlídá, měla to v noze,“ liboval si šumavský bard Stanislav Frühauf a jal se otevírat šampaňské.

* LN Kdy jste začal tušit, že to bude zlaté loučení vaší svěřenkyně s velkými podniky?  
Při pondělní telefonické poradě měla v hlavě, že nezačne rychle, ale přesto jsem ji nabádal, ať si ohlídá čelo. Ztráta se na mistrovství těžko dohání. A navíc tam bylo pár lidí v čele se Šmigunovou, od kterých jsem po nedělní přezouvačce čekal tvrdou odvetu. Ta se ale nekonala, na pětce už jsem věděl, že bude medaile, zlaté myšlenky přišly o málo později.

LN Překvapilo vás, že za to Neumannová vzala tak rázně? 
Takový byl vývoj závodu. Katka si ale jela svoje tempo a nakonec si vychutnala famózní závěr, jako dosud nikdy na velké soutěži. Musel to být pocit, který jí závidím. Pětadvacet vteřin, to je impozantní náskok. Kdepak, Katka je profík a rutinér, jela profesorsky.

LN Cítil jste možná v koutku duše také svůj podíl na zlatém triumfu?  
Přece jen jsme spolupracovali, když mě loni oslovila. Vítězství ve Světovém poháru se nepovedlo, tak jsme se začali chystat na mistrovství světa. A to už se povedlo. Včetně vysokohorské přípravy. Forma měla kulminovat v Japonsku, což se podařilo.

LN Už jste stihl Neumannové blahopřát?  
Ještě ne, není šance. Naše výprava má jediný mobil, který v Japonsku funguje. Ale prožili jsme spolu hodně, takže oba víme, co cítíme. Probereme to až zkraje příštího týdne tady na Zlaté studni, což je bývalá osada a teď krásná šumavská louka. V těch místech jsme v létě zvládli základ tvrdé práce.

LN Co úspěšné obhájkyni titulu šampionky řeknete? 
Že je bourák. Opět deklasovala celý svět a myslím, že národ na ni může být pyšný. Káča je formát.

LN Zastavíte se také u Matesa, na poněkud mytickém místě, kam lyžařka pravidelně chodí poděkovat?  
V tom máme letos smůlu, Mates je zavalený kalamitním dřívím. Šumava je holt trochu rozbitá...

LN Není vám teď líto, že jste do Sappora necestoval?  
Od toho jsme se oprostili hned na začátku, když jsem do toho šel. Víte, pro mě byla absolutním vrcholem loňská olympiáda. Ne že by mistrovství světa bylo náhražkou, teď se Katce navíc povedlo loučení ve velkém stylu, ale olympiáda v nás obou zanechala nezapomenutelnou stopu.

LN Jste si jistý, že vaše svěřenkyně letos uzavře kariéru? Po takovém úspěchu?  
To není o mně, je to o ní. Myslím ale, že se svou hlavou a vystupováním se u nás čapne kdekoli. Nejlépe v nějaké vysoké funkci, kde by dál byla příkladem pro generace sportovců. Jako čistý sportovec, který něco dokázal a má obrovský kredit ve světě, by paběrkovat neměla. To skutečně ne.

Jiří Jakoubek, Lidové noviny
  • 5Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz