8. května 2017 11:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kaskadér Šonka. Ve Varšavě v rámci show proletěl pod třemi mosty

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Martin Šonka a Luke Czepiela prolétávají pod varšavskými mosty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Šonka a Luke Czepiela prolétávají pod varšavskými mosty. | foto: Red Bull Content Pool

VARŠAVA Český akrobatický pilot Martin Šonka se v sousedním Polsku účastnil mimořádné události. Při oslavách Dne vlajky Polské republiky předvedl spolu se svým kolegou ze seriálu Red Bull Air Race Lukem Czepielou jedinečnou show. Nadšení diváci mohli sledovat průlet obou pilotů pod třemi mosty ve Varšavě pouhé tři metry nad hladinou řeky Visly.

Červená a bílá. Dvě barvy, které každý rok 2. května ovládnou celé Polsko. Letos byl ale Den vlajky Polské republiky něčím zvláštní.

V brzkých ranních hodinách totiž jediný polský zástupce v závodech Red Bull Air Race Luke Czepiela uskutečnil za pomoci českého pilota Martina Šonky svůj sen. Oba letci uchvátili publikum podletem pod třemi mosty v centru Varšavy.

Před tím, než se piloti snesli takřka na hladinu Visly, zanechávaly za sebou jejich akrobatické speciály právě červenou a bílou stopu na oslavu národní vlajky Polska.

Martin Šonka slaví historický triumf v závodě Red Bull Air Race.

Martin Šonka slaví historický triumf v závodě Red Bull Air Race.

Jen několik metrů na řekou pak podletěli postupně Poniatowský most, železničním mostek a Świętokrzyský most.

Šonka si už v životě podobnou zábavu užil, když před dvěma lety před budapešťským závodem uskutečnil podobný akrobatický kousek pod řetězovým místem uprostřed maďarské metropole.

Pro Czepiela šlo ale o premiéru. Té předcházely dlouhé měsíce plánování a příprav. Oba letci museli pod přísným dohledem polských úřadů předvádět podlety simulující podlety mostů.

„Nosil jsem tuhle myšlenku v hlavě už čtyři roky. Ale svůj letecký sen jsem si mohl splnit až se svým novým letadlem. Musím říct, že skutečné mosty jsou rozhodně jednodušší,“ smál se šťastný Czepiela.

Tým Martina Šonky slaví jeho vítězství v Red Bull Air Race v Abú Dabí.
Martin Šonka slaví historický triumf v závodě Red Bull Air Race.

Oba piloty čeká za necelý měsíc další závod Red Bull Air Race, který se bude odehrávat v japonské Chibě. Právě tam loni Šonka vybojoval druhou příčku.

Letos bude před tisíce nadšených japonských diváků předstupovat jako vedoucí závodník. Kromě vzpomínek na loňský úspěch tak ponese na svých bedrech i zodpovědnost při bránění první příčky.

larJaroslav Šindelář
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz