15. června 2017 19:43 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Asi se mi probudily mateřské pudy směrem k týmu, říká basketbalistka Elhotová

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Kateřina Elhotová a Lana Pačkovskiová z Chorvatska v přípravném utkání v Hradci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Elhotová a Lana Pačkovskiová z Chorvatska v přípravném utkání v Hradci... | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Kateřina Elhotová vždy patřila mezi největší hvězdy českého ženského basketbalu, ale až na domácím mistrovství Evropy by měla být hlavním lídrem. Z obávané střelkyně, která se soustředila hlavně na svůj výkon, se stala kapitánkou a už v přípravě ukázala, že jí tato role sedí. Pomáhá jí i to, že se v listopadu stala matkou syna Daniela.

„Asi se mi probudily mateřské pudy také směrem k týmu. Vnímám ho jinak. Víc vnímám ostatní holky, co by zrovna mohly chtít,“ připustila Elhotová. „Když trenér zvolí hráče kapitánem, tak to znamená hodně. Je to velká čest a ukázka důvěry. Já se ale nechci stylizovat do role šéfky, aby všichni dělali, jak já řeknu. Já se snažím jen holkám pomoc a přispět svými poznatky a zkušenostmi. Chtěla bych být holkám vzorem,“ uvedla k roli kapitánky, kterou dělá poprvé v kariéře.

A to i proto, že v národním týmu je již desátým rokem. Zažila olympiády, evropské šampionáty i stříbro na MS 2010. V sedmadvaceti je navíc třetí nejstarší hráčkou týmu. „To byl pro mě docela šok. Mladý kolektiv mě ale nabíjí a i starší hráčky omládnou. Nálada v týmu je super. Kdyby se někdo mohl podívat do našeho autobusu cestou do haly, tak by se divil, jak se tam smějeme a zpíváme,“ popsala.

Samotné jí pomohlo i to, že si díky mateřství na devět měsíců od basketbalu odpočinula a získala do něj novou chuť. „Už jsem byla z basketbalu hodně unavená, protože jsem neměla několik let žádnou pauzu. Teď za ten rok jsem si psychicky odpočinula a to těšení na basketbal dělá ve výkonu hodně,“ řekla.

Připouští, že se synem Danielem je nyní role hráčky náročnější, ale díky podpoře rodiny se může na sport maximálně soustředit. „Je to náročnější než to bývalo, protože když přijdu na pokoj, chci se věnovat malému a není to jak dřív, kdy jsem si hodila nohy nahoru a odpočívala. Ale pomáhá mi hodně mamka, která se o něj stará, když jsem na hřišti. Navíc tu mám i sestru, takže jsme na něj tři. Obdivuju ženský, co jsou s dětmi doma samy a zvládají to,“ prohlásila Elhotová.

„Na hřišti tak mohu myslet jen na basketbal a soustředit se. Myšlenky k synovi mi letí jen když se jdu napít, nebo máme pauzu,“ dodala.

Během těhotenství si prošla i nepříjemnou osobní zkušeností, protože ji přítel fyzicky napadl a musela ho opustit. Následně celý příběh popsala v rozhovoru pro server Bez frází.

Basketbalistka Kateřina Elhotová.

Basketbalistka Kateřina Elhotová.

„Ze začátku jsem to nechtěla pustit, protože je to osobní. Pak jsem si ale řekla, že by to spoustě ženským mohlo pomoc. A podle reakcí mám dojem, že bylo dobře, že jsem se tak rozhodla. Asi mi to i trochu ulehčilo. Když si s někým plánujete život a stane se něco takového, tak je to velká rána. Rodina mi byla velkou oporou. Také mi pomohlo, že jsem se mohla vrátit k basketbalu a do kolektivu a snažit se zapomenout,“ popsala.

Teď je před ní další velká životní výzva: jako lídr týmu dovést české basketbalistky k úspěchu na mistrovství Evropy před domácím publikem. „Já si tlak nepřipouštím. Jsem v tom trochu salámista. Vždyť je to jen sport, tak o co jde, ono se to zvládne. Chtěla bych ale, aby z nás lidi měli radost. Aby nás hnali. Ale to musí být podložené našimi výkony. Cíl je hrát basket, ze kterého budeme mít všichni radost a samozřejmě snažit se vyhrávat. Chceme postoupit ze skupiny. Věřím, že stále můžeme pomýšlet vysoko,“ dodala Elhotová.

ČTK
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz