Kapitán Nedvěd rozhodl o výhře nad Švédskem

21:14aktualizováno  22:45
ÖRNSKÖLDSVIK - Čeští hokejisté zahájili novou sezonu Euro Hockey Tour na turnaji Karjala výhrou v Örnsköldsviku nad domácím Švédskem 5:2. Po dvou brankách dnes dali kapitán Petr Nedvěd a debutant v národním týmu Jakub Petružálek, jednou se trefil Jiří Novotný.

Švédsko - Česko (Nedvěd) foto: ČTK

V souboji soupeřů ze semifinále play off jarního mistrovství světa v Bratislavě, kde uspěli Seveřané, vedlo české mužstvo 2:0. Domácí sice dokázali vyrovnat, ale Češi třemi góly v úvodu třetího dějství rozhodli. "Jsem samozřejmě šťastný, že se nám to povedlo a vyhráli jsme první zápas v turnaji, který bývá důležitý," řekl Nedvěd po utkání novinářům. "Četl jsem si, jak tyto turnaje v historii probíhaly a až na pár výjimek se nároďáku zrovna na tomto podniku příliš nedařilo, takže i proto jsem rád, že jsme to s klukama dneska zvládli," dodal spokojeně.

Jejich dalším soupeřem budou v sobotu po přesunu do Helsinek Finové. Český tým měl do utkání proti Švédsko, na které se mu dlouhodobě příliš nedaří, skvělý nástup. Po rychlém prostřídání všech formací se podruhé dostal na led první útok vedený kapitánem Nedvědem a byl to právě zkušený útočník, který získal kotouč a po sprintu přes celé kluziště ve třetí minutě propálil gólmana Wesslaua.

ČR - ŠVÉDSKO 5:2

Branky a nahrávky: 27. Jämtin (Kronwall, Warg), 35. Andersson (J. Fasth, Karlsson) - 3. Nedvěd, 22. Petružálek (Klepiš), 43. Nedvěd (Irgl, Mojžíš), 46. Novotný (Kotalík, Hubáček), 46. Petružálek (Blaťák, Klepiš). Rozhodčí: Bulanov, Ravodin (oba Rus.) - Käck, Yletyinen (oba Švéd.). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 5227.

Sestava Česka: Štěpánek - Ševc, Blaťák, Nakládal, Čáslava, Mojžíš, Zíb - Irgl, Nedvěd, Průcha - Kotalík, Novotný, Hubáček - Petružálek, Koukal, Klepiš - Kvapil, Vampola, Adamský.

Nedvěd, jenž v prosinci oslaví čtyřicátiny a do národního týmu se vrátil po 15 letech, se stal nejstarším střelcem české reprezentace. Svou trefou vymazal zásah Jaromíra Jágra z letošního světového šampionátu na Slovensku.  "Vyšlo to, že ten bek tam malinko propadnul, já si to přes něj přehodil. Pak už jsme jeli dva na jednoho, ale já viděl, že brankář už se začíná trochu přesunovat na tu přihrávku, tak jsem zvolil střelu a vyšlo to," popsal Nedvěd.

Z celkem poklidného průběhu první třetiny vybočila už pouze obětavost Nakládala, který svou "rybičkou" nedovolil vyrovnat Hannulovi, jenž se chystal překvapit Štěpánka po objetí branky.

Hadamczikovým svěřencům se výtečně povedl i vstup do druhé části, když po necelé minutě potrestali Kronwallovo hákování. Petružálek si vyměnil puk s Klepišem, najel si před brankoviště a po pohotovém zakončení přes Wesslaua mohl při své premiéře slavit i první trefu.

Český tým mohl vzápětí přidat třetí zásah, ale místo něj se musel posléze bránit při přísném vyloučení Kotalíka. Českobudějovický kanonýr se vracel předčasně do hry, když po skrumáži ve Štěpánkově brankovišti dostal kotouč za čáru Jämtin. Do té doby poněkud mdle působící Švédové ožili a jejich aktivitu korunoval vyrovnávací trefou ve 35. minutě Andersson, jenž trochu překvapil Štěpánka.

Švédové ještě vyrovnali

Na začátku třetí třetiny měl český tým při dobíhajícím Hubáčkově trestu štěstí, že Kronwall nemohl pořádně dorážet Štěpánkem vyražený kotouč. Hosty ovšem postavila znovu na nohy jejich dnešní velká zbraň v podobě skvělého nástupu ze šaten. Irgl vybojoval kotouč ve středním pásmu, našel rozjetého Nedvěda a ten podruhé zacílil přesně na bližší tyč, tentokrát z druhé strany. "Bylo super, že jsme šli zase do vedení a dostali i tak trošku diváky ze hry. Za stavu 2:2 měli Švédové trošku navrch, začínali mít i herní převahu a byli lepší, ale třetí a vzápětí i ten čtvrtý gól je položily," prohlásil liberecký útočník.

Kapitán týmu tak odstartoval velkou sprchu pro domácí, která trvala tři minuty a 13 vteřin. Už ve 46. minutě zvýšil na 4:2 tečovanou střelou Novotný a 41 sekund nato Petružálek před brankou chytře tečoval nahození Blaťáka. Češi ve zbytku utkání už své vedení s velkým přehledem kontrolovali, zaskočení Švédové se na odpor nezmohli.

Další čtvrteční výsledek Euro Hockey Tour:

Finsko - Rusko 1:2 po sn. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 41. Vatanen (Mik. Granlund, Immonen) - 13. Radulov (Nikulin), rozhodující nájezd Kuzněcov. Rozhodčí: Nord, Persson (oba Švéd.) - Kiilunen, Saha (oba Fin.). Vyloučení: 3:9. Využití: 0:1. Diváci: 11.244.