Kanonáda v extralize. Hradec nasázel Boleslavi devět branek

20:11aktualizováno  21:26
PRAHA - Na nejvyšší vítězství v sezoně dosáhli ve 34. kole extraligy hokejisté Hradce Králové a potřetí za sebou naplno bodovali. Ač Mountfield trápí rozsáhlá marodka, zvítězil nad Mladou Boleslaví 9:2 a posunul se na páté místo v tabulce.

Brankář Pavel Kantor z Hradce Králové. foto: ČTK

Třemi body za nahrávky přispěl k výhře bývalý reprezentační bek Karel Pilař, který přišel na měsíční hostování ze Sparty, ještě o jeden více za dvě branky a dvě asistence si připsal útočník Rastislav Dej.

Zleva Tomáš Mertl z Hradce Králové a Lukáš Pabiška z Mladé Boleslavi.

Devět absencí napočítali domácí trenéři před duelem. Nově chyběl potrestaný zadák Mikuš a kapitán Šimánek. Do sestavy se měl po vleklém zranění zad vrátit matador Kudrna, ale podobně jako Šimánek nenastoupil kvůli chřipce. Během zápasu navíc odstoupil nemocný útočník Červený. Vedení klubu reagovalo na personální nouzi a přivedlo na hostování ze Sparty obránce Pilaře, mistra světa z roku 2010.

Hradec neměl dost hráčů na čtyři útoky

Na čtyři útoky neměl trenér Draisaitl dost hráčů, domácí však ukazovali, že jim hra na tři pětky svědčí. Navíc se jim dařilo i v přesilovkách; ač chyběli dva klíčoví muži pro tuto situaci, a to Šimánek s Kudrnou. První branku dal Mountfield v početní výhodě hned ve druhé minutě - perfektní kombinaci zakončil reprezentant Pláněk.

Druhý gól sice nepadl v přesilovce, ale těsně po ní. V osmé minutě Dej zužitkoval křížnou střelou přihrávku Vydareného zpoza brány. Hosté měli největší šanci rovněž v početní převaze, ale Bártův pokus šel nad bránu. Hra v nerovnovážném stavu byla hlavním námětem první části, rozhodčí v ní vyloučili sedm hráčů.

Momentka z utkání Hradec Králové - Mladá Boleslav.

Ve druhé třetině se Boleslav zvedla. Mohla za to dvojice Klimenta - Broš, která během dvou minut vyrovnala. Nejprve se Broš prosadil v přesilovce tečí perfektní spoluhráčovy přihrávky. A poté duo udeřilo ve vlastním oslabení, tentokrát bekhendem šikovně zakončil Klimenta. V těch chvílích se zdálo, že hosté půjdou za výhrou, hráli důrazný a svižný hokej, jenže domácím pomohly přesilovky - a také nová posila.

Během jedenácti minut nastříleli Východočeši čtyři branky. Ve 27. minutě poprvé v sezoně skóroval útočník Pospíšil, v přesilovce tečoval Pilařovo nahození a napodruhé puk dorazil do brány. Čtvrtá trefa padla těsně po další přesilovce, Pilař udržel puk v útočném pásmu, Kukumberg poté přihrál zpoza brány Vantuchovi a ten prostřelil Ritticha.

Střídání gólmanů Boleslavi nepomohlo

Ve 36. minutě přidal pátý zásah ranou skrytou za obránce Knotek, což byla poslední situace, při níž byl na ledě gólman Rittich. Po inkasované brance ho vystřídal náhradník Růžička. Hradecká exploze ve druhé třetině však ještě neskončila. Ve 38. minutě podruhé skóroval Vantuch, jemuž puk poslal precizně Pilař.

Ve třetí části si domácí hlídali luxusní náskok. Hosté byli bezzubí, a potvrdili svou špatnou formu. Hradec navíc vedení ještě navýšil. Výbornou Vantuchovu přihrávku uklidil do prázdné brány Dej a Pospíšil si připsal druhou trefu v sezoně. Skóre pak dotvořil defenzivní specialista Vašíček.

34. kolo hokejové extraligy:

• Mountfield Hradec Králové - BK Mladá Boleslav 9:2 (2:0, 4:2, 3:0) Branky a nahrávky: 2. Pláněk (Mertl, T. Knotek), 8. Dej (Vydarený, Pláněk), 27. Pospíšil (Pilař, Dej), 30. Vantuch (Kukumberg, Pilař), 36. T. Knotek (Mertl, Pláněk), 39. Vantuch (Pilař, Tvrdík), 49. Dej (Vantuch, Pláněk), 50. Pospíšil (Dej, Kukumberg), 60. Vašíček (Mertl, T. Knotek) - 25. Broš (Klimenta, Trončinský), 27. Klimenta (Broš). Rozhodčí: R. Polák, Wagner - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:7. Využití: 3:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 4253.
  • Bílí Tygři Liberec - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)
    Branky a nahrávky: 9. Balaštík (Vampola, Radivojevič), 17. Radivojevič (Kajínek, Voráček), 33. Filippi (Bakoš), 42. P. Jelínek (Derner, Gřegořek), 48. Vampola (Radivojevič, Výtisk) - 39. P. Sýkora (Benák). Rozhodčí: Pešina, Lacina - Bláha, Špůr. Vyloučení: 9:8, navíc Marcinko (Pardubice) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 4791.
  • HC Kometa Brno - HC Škoda Plzeň 4:2 (0:1, 1:0, 3:1)
    Branky a nahrávky: 30. Kováčik (Hanzlík, Honejsek), 43. Vondráček (Dočekal, H. Zohorna), 55. H. Zohorna (Vondráček, Ptáček), 58. Vondráček (H. Zohorna, Hanzlík) - 9. Simon (Suchý, Pletka), 60. Balej (Jeřábek). Rozhodčí: Mrkva, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. Diváci: 7142.
  • PSG Zlín - HC Sparta Praha 2:6 (0:1, 2:2, 0:3)
    Branky a nahrávky: 29. Roman Vlach (Čajánek, Matějíček), 39. Kotvan (Holík, J. Svoboda) - 20. Klimek (Eminger, Polášek), 22. Rolinek (Pech, J. Mikuš), 34. Kumstát (Ďaloga), 52. Klimek (J. Hlinka, Eminger), 54. J. Hlinka (Švrček, Sabolič), 57. Polášek (Buchtele, J. Hlinka). Rozhodčí: Hodek, Úlehla - Lučan, Kis. Vyloučení: 6:5, navíc Čajánek a O. Veselý (oba Zlín) oba 10 min. Využití: 2:4. Diváci: 6244.
  • HC Vítkovice Steel - HC Olomouc 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
    Branky a nahrávky: 32. Huna (Svačina), 33. Húževka (Vandas, Kovář) - 12. Buc (Diviš). Rozhodčí: Fraňo, Horák - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:5. Bez využití. Diváci: 7491.
  • HC Slavia Praha - HC Verva Litvínov 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
    Branka a nahrávka: 22. Petružálek (Pavlík). Rozhodčí: Hejduk, Hribik - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:1. Diváci: 4738.
  • HC Oceláři Třinec - HC Energie Karlovy Vary 2:1 v prodloužení (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)
    Branky a nahrávky: 40. Hrňa (Klepiš, Hrabal), 62. Klepiš (Roth) - 44. Sičák (Duda, Harant). Rozhodčí: Mikula, Šindler - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 3:6, využití 2:1. Diváci: 5200 (vyprodáno).