Fuksa a deblkanoisté Radoň s Dvořákem mají z Račic už tři medaile

10:50aktualizováno  16:41
RAČICE - Český kanoista Martin Fuksa vyhrál v Račicích závod Světového poháru na neolympijské pětistovce. Po sobotních dvou stříbrech na kilometru získal už třetí medaili. V dnešním finále porazil o více než sekundu Bělorusa Dzjanise Haražu, dvojnásobného mistra světa na této trati. Třetí skončil Kazach Sergej Jemeljanov.

Český kanoista Martin Fuksa foto: Mafra - Ondřej Bičiště

"Kdyby mi někdo před Račicemi řekl, že získám tři medaile, tak bych mu rozhodně nevěřil," radoval se Fuksa. "Zlatá je zlatá a je jedno odkudkoliv. Ze sportovního hlediska si však nejvíce cením stříbra z kilometru. Přece jen je to olympijská trať. Přál jsem si se dostat aspoň do finále. No a nakonec jsem jel vyrovnaně i s olympijským vítězem Brendelem a porazil veškerou další konkurenci," dodal.

Výborně si vedl i Josef Dostál, člen bronzového českého čtyřkajaku z olympijských her v Londýně, který dojel ve finále K1 na pětistovce třetí. Porazili ho pouze Australan Ken Wallace, olympijský vítěz z Pekingu, kde se ještě na pětistovce závodilo, a Dán René Holten Poulsen. Dostál se k bronzu propracoval po nevydařeném startu. "No jo, zaspal jsem na startu, ujeli mi a já je musel dohánět. V konci už jsem cítil únavu po sobotním kilometru na čtyřkajaku, který mě dost vycucal. Ale nechci se na to vymlouvat," řekl Dostál, jenž na červnovém ME v Portugalsku pojede po dohodě s reprezentačním trenérem Pavlem Hottmarem kilometrový závod.

Trenéra Hottmara vystoupení českých reprezentantů potěšilo

Tři cenné kovy si z Račic odvezli také kanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák. Nejprve vyhráli olympijský kilometr, pak byli členy stříbrného čtyřkajaku na stejně dlouhé trati a dnes na dvoustovce skončili třetí za Rusy a Bělorusy, přestože závod podle svých slov pokazili. "Podělali jsme to hned na startu, pak jsme to kazili ještě více a celé to byla jedna velká křeč. Prostě hrůza," zkritizoval výkon Dvořák. Ve finále pětistovky poté obsadili čtvrté místo.

Pátý dojel na pětistovce nově složený čtyřkajak Andrea Havlová, Jana Šebestová, Jana Blahová a Anna Kožíšková, na singlkanoi dojela na stejném místě na dvoustovce Jana Ježová, jež přidala pátou příčku i pětistovce na deblkanoi s Lenkou Součkovou. Trenéra Hottmara vystoupení českých reprezentantů v Račicích potěšilo. "Medaile jsem očekával, ale přiznám, že tolik ne. Jsem víc než spokojený. Osm medailí je nejlepší výsledek v české i československé historii," konstatoval.

Příštího závodu Světového poháru v Poznani za dva týdny se česká reprezentace nezúčastní. Ve stejném termínu jsou v Račicích druhé nominační závody, po nichž trenér Hottmar oznámí složení týmu pro mistrovství Evropy, které se koná od 14. do 16. června v portugalském Montemor-o-Velho.

Druhý závod Světového poháru v rychlostní kanoistice v Račicích (Litoměřicko)

500 m
Muž
K1:
1. Wallace (Austr.) 1:44,007, ...3. Dostál 1:45,023.

C1: 1. Fuksa 1:57,505.

C2: 1. Rabčanka, Vaučecki (Běl.) 1:46,943, ...4. Radoň, Dvořák 1:49,373.

Ženy
K4:
1. Bělorusko 1:38,497, ...5. ČR (Havlová, Šebestová, Blahová, Kožíšková) 1:42,254.

C2: 1. Vincentová-Lapointeová, Caumartinová (Kan.) 2:13,201, ...5. Součková, Ježová 2:21,180.

200 m
Muži
K1:
1. Dragosavljevič (Srb.) 36,430.

K2: 1. Postrygaj, Djačenko (Rus.) 32,647.

C1: 1. Štyl (Rus.) 40,663.

C2: 1. Kovalenko, Lipkin (Rus.) 37,883, ...3. Radoň, Dvořák 39,193, 5. Luňáček, Egermaier 39,700.