6. ledna 2016 10:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Kandidát na nového šéfa FIFA. Zvolte mě, jinak nastane katastrofa

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Kandidát na nového šéfa FIFA Alí bin Husajn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidát na nového šéfa FIFA Alí bin Husajn. | foto: ČTK/AP

LONDÝN Pokud si v únorových volbách nevybere správného vůdce, čeká světovou fotbalovou federaci katastrofická budoucnost. Prohlásil to jeden z kandidátů na funkci prezidenta FIFA jordánský princ Alí bin Husajn. Kvůli tomu apeluje na delegáty, aby zvolili jeho.

„Tohle je velmi důležitý okamžik, který rozhodne o budoucnosti organizace. A byla by to katastrofa, kdyby to nedopadlo dobře,“ citovala čtyřicetiletého Husajna agentura Reuters.

„Nejdůležitější je, abychom měli odpovědné vedení. Bez ohledu na to, co přinese budoucnost, musíme mít vedení schopné zavést potřebné změny. A přesně to mám v plánu,“ dodal.

FIFA hledá nového prezidenta od květnového kongresu, kde byl sice po vítězství nad Bin Husajnem do funkce opět zvolen Sepp Blatter, ale po vypuknutí rozsáhlé úplatkářské aféry dal o pár dní později funkci k dispozici.

Sám byl posléze spolu s předsedou UEFA Michelem Platinim potrestán za korupci osmiletým zákazem působení ve fotbale.

„Nechceme se dostat do situace, abychom za rok za dva řešili další skandály. Jsem připraven zachránit FIFA, ale změna musí přijít zevnitř. Na světě je hodně lidí, kteří chtějí silnou asociaci, a já jsem jedním z nich,“ přidal Bin Husajn.

Potrestaný prezident FIFA Sepp Blatter.
Michel Platini (vlevo) a Sepp Blatter.

Ten chce zavést maximálně dvouleté funkční období. V současnosti je působení ve vedoucích funkcích FIFA časově neomezené.

Také má v plánu změnit proces voleb pořadatelů mistrovství světa a zvýšit roční podporu členských svazů z 250 tisíc dolarů na jeden milion (25 milionů korun).

Vedle jordánského prince se o místo v čele FIFA ucházejí také současný sekretář UEFA Gianni Infantino, bývalý funkcionář FIFA Jérome Champagne, předseda asijské fotbalové konfederace Salmán bin Ibráhím Chalífa a jihoafrický podnikatel Tokyo Sexwale.

ČTK
  • 1Diskuse