Kanaďané rozstříleli bezmocné Nory 8:0, hattrick vstřelil Iginla

1:39aktualizováno  3:58
VANCOUVER/PRAHA - Favorit favoritů vstoupil do olympijského turnaje ve Vancouveru. Domácí Kanaďané nastoupili v beznadějně vyprodané Canada Hockey Place proti outsiderovi z Norska ovšem prvních dvacet minut se trápili. Pomohla jim až přesilovka na začátku druhé části, kterou využil Iginla a která spustila kanadskou lavinu, která se zastavila až na konečném výsledku 8:0. Hattrick si připsal Jarome Iginla, všechny branky mu připravil Sidney Crosby.

Crosby a Luongo. foto: Reuters

Obrovský ryk přivítal domácí hokejové modly před zápasem s Norskem. Nadšení ovšem ve vyprodané vancouverské hale nevydrželo dlouho. Překvapením totiž nebylo jen nasazení kapitána místních Canuck Roberta Luonga do branky místo slavnějšího Martina Brodeura, ale také skvělý výkon severského výběru.

Norové totiž odmítli sehrát v první dvacetiminutovce roli obětního beránka a dokonce se zásluhou Thoresena dostali i do první šance. Crosbymu (ten téměř neslezl z ledu) a spol. nepomohli do většího tempa ani dvě přesilovky, ve kterých se Kanaďané spíše trápili. A pokud se již do šance dostali, vychytal je bezchybný Grotnes.

VANCOUVER ON-LINE

Do druhé třetiny ale vstoupila úplně jiná Kanada. Hned první přesilovku v prostředním dějiství zápasu proměnil ve vedoucí gól kapitán Calgary Jarome Iginla a Kanaďanům narostla křídla. V pětadvacáté minutě tečoval střelu Prongera od modré Heatley a bylo to již o dvě branky.

Norové ohrozili Luonga v domácí svatyni pouze jednou, kanadský brankář byl ale bezchybný. Ne tak Seveřané. Ti se neprosadili v přesilovce 5 na 3 a v následné výhodě o jednoho muže navíc překvapil Grotnese zpoza branky po chybě obránců Richards potřetí.

Kanadská radost.

V poslední třetině to byl již kanadský koncert, domácí doslova rozebrali bezmocné Nory dalšími pěti góly a vyhnaly Grotnese z branky. Lavinu ale nezastavil ani jeho náhradník Lysenstoen. V 59. minutě završil první hattrick mužského hokejového turnaje Jarome Iginla. Tři kanadské body si připsal také mladý vůdce "Javorových listů" Sidney Crosby, který se podílel na všech brankách svého parťáku z útoku.

VÝSLEDKY HOKEJOVÉHO TURNAJE

Skupina A: Kanada - Norsko 8:0 (0:0, 3:0, 5:0)
Branky a nahrávky: 23. Iginla (Crosby, Doughty), 25. Heatley (Pronger, Thornton), 12. M. Richards (Bergeron, Weber), 45. Getzlaf (S. Niedermayer, Toews), 47. Heatley (Marleau, Boyle), 48. Iginla (Nash, Crosby), 52. Perry (E. Staal, Boyle), 59. Iginla (Nash, Crosby). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Rooney - Nowak (oba USA), Fonselius (Fin.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 16.652.